Urlop to nie tylko wypoczynek, zwiedzanie i beztroskie plażowanie. To także delektowanie się wyśmienitymi smakami potraw zarówno tych z najodleglejszych zakątków świata, jak i tych z basenu Morza Śródziemnego. Słoneczna Italia, gorąca Grecja, piękna Chorwacja, roztańczona Hiszpania – to nadal jedne z ulubionych kierunków podróży Polaków, z których przywozimy nowe pyszne przepisy.
Kuchnia tych regionów charakteryzuje się wieloma cechami wspólnymi, związanymi z warunkami geograficznymi, klimatem, wzajemnymi wpływami historycznymi i wymianą handlową. Do najważniejszych składników należą makarony, ryby i owoce morza, różne rodzaje warzyw i owoców, octy, oliwa z oliwek wykorzystywana zarówno do smażenia oraz jako składnik sosów, aromatyczne przyprawy. W kuchni śródziemnomorskiej mięso odrywa rolę drugoplanową, przeważnie jest grillowane, jego spożycie jest znacznie ograniczone. Podstawowym napojem towarzyszącym posiłkom jest wino i woda.
Kuchnia śródziemnomorska jest smaczna, lekka i dobroczynnie wpływa na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Oparta jest na dużej ilości warzyw i owoców, zawierających cenne witaminy i mikroelementy, dostarcza nam nie tylko witalności, ale i gwarantuje właściwą przemianę materii. Dobroczynny wpływ mają również przyprawy, do tych najczęściej wykorzystywanych należą: koperek, oregano, tymianek, majeranek, zioła prowansalskie oraz czosnek. Dieta ta zachwyca zarówno prostym połączeniem składników, dzięki czemu potrawy są łatwe w przygotowaniu, jak i wykwintnymi daniami wymagającymi prawdziwego kunsztu kulinarnego.
W diecie śródziemnomorskiej istotną rolę odgrywają makarony, które w naszym kraju są niezwykle popularnym składnikiem dań, nie tylko tych z rejonu basenu Morza Śródziemnego. Według badania TGI MillwardBrown SMG/KRC (kwiecień 2013-marzec 2014) 95,9% gospodarstw domowych deklaruje spożywanie makaronów, z czego 36,57% 2 razy w tygodniu, 25,07% raz w tygodniu, 15,39% 3-4 razy w tygodniu, 14,29% 2-3 razy w miesiącu, 3,82% raz w miesiącu lub rzadziej, 3,70% 5-6 razy w tygodniu oraz 1,16% codziennie. Blisko połowa, bo aż 45,51% gospodarstw sięga po Lubellę, ale na półce należy również wygospodarować miejsce dla Czanieckich Makaronów, Malmy oraz następujących marek: Goliard, Barilla, Wadowicki, Divella, Abak, Sorenti, Melissa, Pudliszki, Podravka. Obok półki z makaronami warto wyeksponować przyprawy, zwłaszcza Cykorii, Kamisu, Prymatu i Kotanyi oraz przeciery pomidorowe, pomidory krojone, suszone i różnego rodzaju pesta.
W Mini Markecie w Nowym Dworze Mazowieckim produkty dedykowane kuchni śródziemnomorskiej sprzedają się doskonale, zwłaszcza makarony oraz wina. „Dziennie klienci kupują około 20 sztuk paczek makaronów, do tego dobierają składniki, dzięki którym przyszykują potrawę, często proszą o podpowiedź jakie wino będzie się najlepiej komponowało smakowo z danym daniem” – mówi Magdalena Wiśniewska, ekspedientka. Wśród najpopularniejszych form makaronu zdecydowanie prym wiedzie spaghetti, Mini Market w ofercie posiada to od Anmarko, Lubelli i Barilli. Z oferty Anmarko dostaniemy tutaj również Makaron Dobry świderki, kolanka i nitki, Lubelli łazanki, wstążki, świderki, kokardki, nitki cięte i pióra, a także gniazdka, nitki, niteczki Goliard oraz makaron dwujajeczny Złoty Łan. „W pobliżu ustawione są przeciery i koncentraty pomidorowe, klienci najchętniej sięgają po produkty Łowicz, Pudliszki, Kotlin i Dawtona, dobrze sprzedaje się także sos pomidorowy klasyczny Primo Gusto oraz Sos do spaghetti Łowicz doskonały dla zabieganych konsumentów” – zapewnia pani Magdalena. Lato to niezwykle lukratywny okres dla Mini Marketu, ale jak podkreśla moja rozmówczyni, makarony dobrze rotują cały rok. Oczywiście latem wyraźnie można zauważyć wpływ podróży na to, co znajduje się w koszyku zakupowym. Wzrasta wówczas sprzedaż ziół, zwłaszcza prowansalskich i bazylii, wspomnianych przecierów i koncentratów pomidorowych, serów, a także wina. „Na podstawie moich obserwacji śmiało mogę powiedzieć, że konsumenci odchodzą od typowej, klasycznej polskiej kuchni. Lubią smaki włoskie, hiszpańskie, jedzą więcej warzyw, owoców, potrawy doprawiają różnorodnymi mieszankami ziół, już nie wystarczy w ofercie posiadać sól i pieprz” – podkreśla ekspedientka. Wybór wina także powinien być bogaty: czerwone, białe, różowe, przynajmniej kilku producentów. „Lubimy kuchnię śródziemnomorską, jest smaczna i bardzo zdrowa. A to ostatnie jest ważnym kryterium wyboru podczas codziennych zakupów, przynajmniej w Mini Markecie” – dodaje z uśmiechem pani Magdalena.
W działających od kilku lat Delikatesach Małgosia w Dąbrówce również dostaniemy szeroki wachlarz produktów do przygotowania potraw śródziemnomorskich. Makarony, oliwki zielone i czarne, kapary, oliwy, pesta, sery oraz niezwykle rozbudowany asortyment przypraw, również tych świeżych w doniczkach i ciętych – przyciągają miłośników słonecznej kuchni. „Zdecydowanie najlepiej sprzedają się makarony, które dodatkowo w okresie letnim serwowane są z pysznymi, świeżymi owocami, jak chociażby z truskawkami, ze śmietaną i cukrem. Za chwilę rozpocznie się sezon jagodowy, później będzie wysyp malin, czyli szczyt sprzedaży makaronów mamy zagwarantowany!” – zapewnia Karolina Kostecka, współwłaścicielka placówki. Dostaniemy w niej m.in. Pappardelle Lubelli, makaron cięty na szerokie, długie wstążki, plasujący się pod względem szerokości pomiędzy tagliatelle, a lasagne. Jego nazwa pochodzi od włoskiego pappare, oznaczającego pożerać. Kolejną ciekawą propozycją od Lubelli obecną w Delikatesach Małgosia jest Cannelloni, czyli duże tuby makaronu, które można napełniać pestami, szpinakiem, bazylią, zapiekane są zazwyczaj w sosie pomidorowym. „Typowo włoskie formy makaronów powinny być dostępne w każdym sklepie spożywczym. Owszem, warto postawić na te najpopularniejsze, jak chociażby spaghetti, ale te bardziej wyszukane również należy oferować. Podobnie jak oryginalny włoski asortyment” – podpowiada pani Karolina i dodaje, że z roku na rok lepiej sprzedają się makarony pełnoziarniste i o nich również warto pamiętać komponując półkę. W Delikatesach Małgosia dostępny jest także szeroki wybór octów, w tym balsamicznych, suszonych pomidorów w oleju oraz przecierów i koncentratów pomidorowych, a także sosów gotowych.
„Obecny handel jest dość trudny, dlatego tym bardziej warto postawić na szeroki asortyment, zarówno ten tańszy, jak i droższy, zróżnicowany nie tylko cenowo, ale i pod względem ilości producentów obecnych na półce. Latem doskonale sprzedają się produkty do przyrządzenia dań kuchni śródziemnomorskiej, zwłaszcza makarony i sosy” – opowiada Celina Olbrychska, właścicielka sklepu spożywczego w miejscowości Wincentów, działającego od ponad 20 lat. Zdecydowanie najlepiej sprzedaje się spaghetti Lubella oraz Fix do spaghetti Knorr. Dobrze rotują oliwki i oliwy z oliwek, a także koncentrat pomidorowy Łowicz. „Starsi konsumenci preferują tradycyjną kuchnię polską, młodsi eksperymentują, więcej podróżują, przywożą ciekawe przepisy w zasadzie z najróżniejszych zakątków świata. Dlatego warto poszerzyć ofertę każdego sklepu o produkty, dzięki którym będą mogli przygotować dania będące wspomnieniem urlopu” – dodaje detalistka.
Maja Święcka