Zimą znacznie wzrasta sprzedaż napojów rozgrzewających. Do herbaty dodajemy syropy owocowe, miód i cytrynę, rum, lubimy grzańce, zarówno te gotowe, jak i przyrządzone własnoręcznie, do grzanego piwa czy wina wykorzystujemy różnorodne przyprawy nadające im wyjątkowy aromat. Zimą doskonale rozgrzewa również pyszne kakao. Dla wielu detalistów trudnym wyborem jest dobór asortymentu, ze względu na ograniczoną ilość miejsca na sklepowych półkach. Na jakich producentów warto zwrócić uwagę, kto jest gwarantem dobrej jakości? Wszystkich nie sposób wymienić, ale z całą pewnością można postawić na kawy Mondelez, Prima, Tchibo, Nestlé, Mokate, herbaty Unilevera Saga i Lipton, Herbapolu, Mokate Loyd, Maspeksu Ekland, Posti, Teekane, Zas-Polu, spośród miodów warto zaoferować produkty Sądeckiego Bartnika czy Mazurskich Miodów, a jeśli chodzi o przyprawy, to ciekawą ofertę posiada Kamis, Prymat i Cykoria. Spośród piwa i wina z całą pewnością warto pamiętać o Kompanii Piwowarskiej, Grupie Żywiec oraz o firmach takich jak: Carlsberg, Browar Łomża, Browar Namysłów (Van Pur), Browar Amber, Perła – Browary Lubelskie, Vinpol, Grupa Henkel&Co, CEDC, Ambra, Pernod-Ricard, Amazis.net, Domain Menada, MV Poland.
Wojciech Płaska, detalista z Milanówka podkreśla, że w okresie zimowym, a dokładnie od nadejścia jesiennych chłodnych i długich wieczorów, klienci kupują więcej alkoholu, to doskonały czas dla m.in. rumów. „Rumy i grzańce zimą sprzedają się doskonale, naprawdę doskonale, w ofercie obowiązkowo należy posiadać dwa, trzy rodzaje minimum. Nie warto z zatowarowaniem czekać do ostatniej chwili, nigdy nie wiadomo, kiedy zima na dobre zawita. A wówczas te produkty zaczną lepiej rotować” – zapewnia pan Wojciech, który w ofercie posiada Grzaniec Galicyjski i Staropolski, miody pitne, po które konsumenci sięgają przez cały rok. „Zimą lepiej sprzedają się wina czerwone, klienci chętnie robią z nich grzańce, wówczas w koszyku zakupowym znajdują się różne przyprawy, goździki, cynamon, do grzanego piwa klienci kupują syrop malinowy, eksperymentują również i z innymi smakami, dodają także miód, żółtko, chętnie sięgają po gotowe piwne grzańce, wielu producentów posiada je w swojej ofercie i naprawdę wyśmienicie smakują zarówno zimne, jak i gorące” – mówi detalista i dodaje, że te na ciepło doskonale rozgrzewają. Zimą można pomyśleć również o poszerzeniu oferty o syropy barmańskie, bowiem chętnie delektujemy się przyrządzanymi w domu najrozmaitszymi drinkami. Takie m.in. produkty posiada firma CD Excellence. „W okresie zimowym należy również wzbogacić półkę z kawami i herbatami, spożywamy ich w tym czasie znacznie więcej, w pobliżu proponuję wyeksponować syropy owocowe” – podpowiada detalista. Tutaj warto postawić na ofertę takich firm jak: Herbapol – Lublin, Agros-Nova, CD Excellence, Premium Rosa, Hoop Cola.
Podobnie ocenia zimowy handel Przemysław Ryś, właściciel krakowskiego sklepu spożywczego Tropic. „Wszystko co rozgrzewa, rotuje w tym czasie doskonale. U mnie są to alkohole. W okresie zimowym dużą popularnością cieszą się grzańce oraz wina, do których klienci kupują przyprawy i te dedykowane grzańcom, jak i samodzielnie komponują mieszanki dodatków, najpopularniejszymi są zdecydowanie goździki i cynamon Kamisu, planujemy wprowadzić do oferty także przyprawy Cykorii ze względu na duże zainteresowanie nimi klientów, są dobre jakościowo i w naprawdę atrakcyjnej cenie” – zapewnia detalista i dodaje, że już od jesieni klienci pytają o gotowe piwa grzańce. „Niestety jeden z polskich producentów zrezygnował z tego typu piwa, szkoda, bo u mnie w sklepie sprzedawało się bardzo dobrze. Popularne są nie tylko grzańce polskie czy międzynarodowych firm, ale także lokalnych czeskich producentów” – opowiada pan Przemysław i dodaje, że piwo z małych browarów jest coraz modniejsze, w Tropicu jest aż 200 jego gatunków. Piwa korzenne, cytrynowe, cynamonowe są szczególnie poszukiwane, gdy nadejdą chłodne i długie wieczory. Grzaniec Galicyjski, Starotoruńskie, Korzenne, Rumowe, Grzaniec Alpejski, Grzaniec Niemiecki – te grzane wina rotują najlepiej w sklepie pana Przemysława. „Obowiązkową pozycją w okresie zimowym są również syropy owocowe, najpopularniejszy to oczywiście malinowy, i do piwa, i do herbaty. U mnie najlepiej sprzedają się Herbapolu i Paoli” – mówi pan Przemysław i dodaje, że smak imbirowy również zyskuje na znaczeniu. Miody pitne i herbaty, także te malinowe, grzańce, cynamonowe z roku na rok sprzedają się coraz lepiej, jak ocenia detalista, jest to asortyment perspektywiczny i warto wprowadzić go na sklepowe półki.
Maja Święcka