Wiadomości

Skala niedożywienia dzieci w Polsce

Wtorek, 15 października 2013 Autor: Maja Święcka,
Zgodnie z danymi zawartymi w „Krajowym Programie Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu 2020” ubogich lub wykluczonych dzieci w wieku 0-17 lat w Polsce jest ponad 2,1 miliona, co stanowi około 30% wszystkich polskich dzieci w tym wieku. Wiele z nich zagrożonych jest problemem niedożywienia, co może przyczynić się do zaburzeń funkcjonowania całego organizmu, a w konsekwencji do zahamowania prawidłowego rozwoju.

Według badań przeprowadzonych w kwietniu 2013 roku przez firmę badawczą Millward Brown na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności i Danone skala niezaspokojonych potrzeb żywieniowych uczniów szkół podstawowych w opinii nauczycieli nadal jest duża.  Mimo, iż w stosunku do roku 2009 nauczyciele zaobserwowali 2,2 procentowy spadek liczby dzieci wymagających dożywienia, to nadal liczba dzieci niedożywionych przekracza 7%, co stanowi 162 tys. uczniów polskich szkół w wieku od 7-12 lat. Ponad 40% polskich klas szkół podstawowych to klasy, w których przynajmniej jedno dziecko jest niedożywione. Najgorsza sytuacja występuje w szkołach wiejskich, gdzie bezpłatne lub dofinansowane dożywianie jest rzadziej dostępne niż w szkołach miejskich. Ponadto z badań wynika, że potrzeby żywieniowe blisko 37 tys. dzieci szkół podstawowych nie są zaspokojone, co oznacza, że dzieci nie odżywiają się w sposób niezbędny dla ich prawidłowego rozwoju. 

Według raportu UNICEF „Warunki i jakość życia dzieci w krajach rozwiniętych”, aż 40% polskich dzieci w wieku 11, 13 i 15 lat nie je najważniejszego posiłku w ciągu dnia, jakim jest śniadanie. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku jedzenia owoców. Zaledwie 30% polskich dzieci w wieku 11, 13 i 15 lat spożywa codzienną dawkę owoców niezbędną do prawidłowego rozwoju organizmu.

Marnowanie żywności w Polsce

Z badań Eurostatu z 2006 roku wynika, że w Polsce marnuje się aż 9 mln ton żywności rocznie. Do marnowania żywności przyznaje się 24% polskich konsumentów.  Według badania Millward BrownSMG/KRC na zlecenie Banków Żywności, najczęstsze przyczyny wyrzucania żywności to:
• Przegapiony termin przydatności do spożycia (39%);
• Zbyt duże porcje posiłków (34%);
• Zbyt duże zakupy (22%);
• Niewłaściwe przechowywanie żywności (21%);
• Zakup produktu niskiej jakości (20%);
• Brak pomysłów na wykorzystanie składników do różnych dań (5%).

Wśród produktów najczęściej wyrzucanych przez Polaków znalazły się produkty, które szybko się psują i które są często używane:
• Pieczywo (48%);
• Ziemniaki (37%);
• Wędliny (37%)
• Warzywa (19%)
• Owoce (18%)

Głównymi „winowajcami” są konsumenci indywidualni, którzy odpowiadają za 42% zmarnowanej żywności. Prawie tyle samo, bo aż 39% marnuje się na etapie produkcji żywności. Restauracje i catering to 14% całej zmarnowanej żywności, zaś dystrybucja odpowiada za pozostałe 5%.

Program „Dożywianie z Carrefour”

„Dożywianie z Carrefour” to program realizowany przez Carrefour Polska we współpracy z Caritas Polska. W bieżącym roku szkolnym odbywa się jego trzecia edycja. Dzięki grantowi przyznanemu przez Międzynarodową Fundację Carrefour, 1260 dzieci z 42 świetlić na terenie całej Polski będzie otrzymywać posiłki przez 5 dni w tygodniu do końca roku szkolnego 2013/2014. Wartość udzielonej pomocy to ponad 1,2 mln zł. W ramach III edycji programu, Fundacja Carrefour wspiera świetlice Caritas zlokalizowane w całej Polsce: Warszawa, Bydgoszcz, Gniezno, Poznań, Gdańsk, Grudziądz, Siedlce, Lublin, Radom, Sokołów Podlaski, Kutno, Łódź, Białystok, Malbork, Górowo Iławiecki, Szczecin, Legionowo, Mińsk Mazowiecki, Otwock, Katowice, Jaworzno, Olkusz, Czeladź, Kraków, Jelenia Góra, Pielgrzymka (wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim), Tylmanowa, Przemyśl, Bielsko Biała, Wolbrom, Jastrzębie Zdrój, Żory.

W dwóch poprzednich edycjach wydano ponad 400 tys. posiłków, a wsparcie finansowe wyniosło 2 mln 250 tys. złotych. „Dożywianie z Carrefour” realizowane jest od trzech lat, dzięki współpracy lokalnych świetlic Caritas Polska oraz sklepów Carrefour Polska zlokalizowanych na terenie całego kraju. Oprócz codziennych posiłków ze środków sklepów Carrefour fundowane są m.in. wyprawki szkolne dla podopiecznych świetlic, a na terenie sklepów realizowane są zbiórki artykułów spożywczych na potrzeby świetlic Caritas. W ramach III edycji „Dożywiania z Carrefour”.

Inicjatywa „STOP Marnotrawstwu!”

„STOP Marnotrawstwu” to inicjatywa, której celem jest zwrócenie uwagi pracowników, dostawców i klientów Carrefour na kwestię marnotrawienia żywności, zasobów naturalnych, czasu, pieniędzy czy talentów. Jednym z elementów inicjatywy jest edukacyjny program Odpowiedzialnie każdego dnia!, będący internetową bazą wiedzy. Baza zawiera porady dotyczące przeciwdziałania marnowaniu żywności i zasobów naturalnych, a także właściwego sortowania odpadów i recyklingu. Celem programu jest kształtowanie postaw społecznych poprzez drobne zmiany w zachowaniu, a także wskazanie dodatkowych źródeł oszczędności dla każdej rodziny. Program jest ogólnodostępny i znajduje się na stronie carrefour.pl, w zakładce „Odpowiedzialność społeczna w Carrefour”. W przygotowaniu treści Carrefour Polska wsparły organizacje partnerskie – Federacja Polskich Banków Żywności, Fundacja Partnerstwo dla Środowiska i Stowarzyszenie Niepełnosprawni dla Środowiska EKON.

tagi: dzieci , żywność , niedożywienie , światowy dzień żywności , Carrefour ,