Galeria Foto/Video - zagranica

Jarmarki świąteczne w Berlinie

Czwartek, 20 grudnia 2012 Autor: Tomasz Pańczyk,
W Berlinie - jak co roku - już od 26 listopada odbywa się kilkadziesiąt jarmarków świątecznych. Jednym z najbardziej okazałych jest zlokalizowany nieopodal ulicy Unter den Linden – „Gendarmenmarkt”.
Tym, co wyróżnia go pośród innych jest bogaty, utrzymany na wysokim poziomie program kulturalny oraz niesamowite aranżacje świetlne. Są koncerty chórów, świetnych muzyków jazzowych, występy śpiewaków operowych. Popołudniami można oglądać akrobatów, żonglerów, tancerzy. Ze względu na moc atrakcji, za wstęp po godzinie czternastej trzeba zapłacić 1 euro. Nie jest to jednak największy jarmark w Berlinie. Największym zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby stoisk jest ten zlokalizowany w zachodniej dzielnicy Spandau (Althaus Spandau). Liczba stoisk przekraczająca 400 plasuje to wydarzenie na pierwszym miejscu nie tylko w Berlinie czy w Niemczech, ale w całej Europie.

Kolejne lokalizacje warte odwiedzenia, to jarmark pod zamkiem Scharlottenburg, w centrum dawnego Berlina Zachodniego – nieopodal kościoła Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche, przy Alexanderplatz i czerwonym Ratuszu oraz na Potsdamer Platz.

Sprzedawcy kuszą wyrobami rękodzielniczym - ozdobami świątecznymi, biżuterią, obrazami, a nawet antykami. Berlińskie jarmarki to także raj dla smakoszy. Można tu spróbować świątecznych i adwentowych smakołyków m.in. naszpikowanego bakaliami keksu, cynamonowych precli, a także bardziej sytych przysmaków - podawanego na gorąco chleba ze słoniną czy bratwurst - kiełbasek z grilla. Bardzo popularne są również pieczone kasztany. Wśród napitków króluje glühwein - grzane wino z przyprawami, którego zapach unosi się nad całym jarmarkiem.

Jarmarki świąteczne potrwają do końca roku.

tagi: berlin, jarmarki świąteczne,