Shop Doctor

Sklep przyjazny zakupom

Wtorek, 19 lutego 2013 Autor: Maja Święcka, HURT & DETAL Nr 02 (84) / 2013 (Luty)
Zachęcić klienta do dokonania zakupów właśnie w naszym sklepie – to wyzwanie dla nie jednego detalisty. Co jednak zrobić, aby ponownie odwiedził naszą placówkę i stał się stałym klientem?

Nie dla każdego najważniejszym wyznacznikiem podczas planowania zakupów są ceny. Coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na otoczenie w którym robi zakupy. Klient, dla którego podstawowym wyznacznikiem decyzji zakupowych jest cena, nie stanie się stałym i wartościowym partnerem dla sklepu osiedlowego. Z pewnością wybierze dyskont lub hipermarket, z którymi – niestety – osiedlowy sklep przegrywa.

Skoro nie możemy konkurować ceną, należy zadbać o to, aby klient podczas robienia zakupów miał pełne przekonanie, że zrobiliśmy wszystko, aby czuł się komfortowo i bezpiecznie. To na co mamy wpływ – to właściwe rozplanowanie strefy zakupowej, dobór nowoczesnych regałów i lad sklepowych, prawidłowo funkcjonujące lodówki, sprawny sprzęt techniczny oraz odpowiednie oświetlenie. Jeżeli do tego dodamy czyste półki, poprawnie ustawione produkty oraz uśmiech sprzedawcy – sukces murowany.

Regały i lodówki


Regały i lodówki to jedne z podstawowych elementów wyposażenia każdego sklepu. Przede wszystkim powinny być tak rozmieszczone i tak ustawione, aby zapewnić klientom najwyższą wygodę robienia zakupów. Nie może być pomiędzy nimi zbyt małych odległości, odstęp powinien pozwolić nie tylko na dogodne sięgnięcie po produkty znajdujące się na najniższych półkach, ale na swobodny przejazd osób z wózkami z małymi dziećmi czy na wózkach inwalidzkich. Oczywiście powinniśmy unikać ustawiania towaru na podłodze przy półkach zawężając tym samym przestrzeń w ciągu komunikacyjnym. Same regały powinny być wykonane z tworzywa odpornego na uszkodzenia, optymalnym rozwiązaniem są nowe meble, jednak gdy na takie nie możemy sobie pozwolić ze względów finansowych, pamiętajmy, aby półki były czyste – tutaj wszystko zależy od nas samych, a nie od zasobów naszego portfela. Jak podkreśla Monika Michałowska, ajentka warszawskiego Freshmarketu przy ul. Śliskiej 3 – towarom ustawionym na półkach powinny być przypisane aktualne cenówki, ponieważ klient wyraźnie musi być poinformowany o cenie oferowanego asortymentu. Regały nie mogą być uszkodzone, bo wpływa to nie tylko na estetykę sklepu, ale i na bezpieczeństwo czynności dokonywanych podczas zakupów. „I oczywiście artykuły powinny być ustawione na półkach kategoriami” – dodaje ajentka Freshmarketu.

Równie istotnym elementem wyposażenia są lodówki i lady chłodnicze. One oczywiście także powinny być tak rozlokowane w sklepie, aby stwarzały dogodną komunikację, dodatkowo pamiętajmy, aby były sprawne technicznie, by temperatura w której przechowujemy żywność była dla niej tą optymalną, a czerpnie powietrza nie były niczym zastawione. Stary, źle działający sprzęt nie tylko zniechęci klientów do robienia zakupów w naszej placówce, ale jeszcze może narazić nas na straty spowodowane popsutymi produktami, czy karami nałożonymi przez Sanepid. Jak zapewnia pani Monika – kontrolowanie temperatur jest codziennym obowiązkiem ekspedientów, detalistów. Stara lodówka może niewłaściwie chłodzić artykuły powodując tym samym straty w asortymencie, zniechęcać do zakupów, nie wspominając już o uciążliwym hałasie wytwarzanym podczas ich pracy. Dlatego warto zainwestować w nowoczesny sprzęt chłodniczy, który wpływa bezpośrednio na wielkość dokonywanych zakupów. Nowoczesne lodówki są energooszczędne, cechuje je wysoka estetyka wykonania, produkty prezentują się w nich apetycznie i zachęcają do zakupów.

Oświetlenie

Oświetlenie jest dla sklepu tym, czym muzyka dla filmu. Odpowiednie doświetlenie produktów wpływa bowiem bezpośrednio na decyzje zakupowe klientów. Barwa światła podkreśli jakość i świeżość asortymentu – pieczywa, warzyw i owoców, mięsa i wędlin. Na tych stoiskach warto zastosować dodatkowo oświetlenie punktowe – przy ladzie z mięsem i wędliną barwa światła powinna być różowa podkreślająca świeżość znajdujących się w niej produktów. Przy regałach z pieczywem należy zastosować barwę żółtą podkreślającą nie tylko świeżość, ale i chrupkość oferowanych bułek i różnych gatunków chleba. Na stoisku owocowo-warzywnym również należy zastosować doświetlenie żółtą barwą, która w przypadku tych produktów podkreśli ich doskonałą jakość. Ale nie tylko te grupy asortymentowe zasługują na szczególną uwagę. Kolorowe opakowania słodyczy, kawy, herbaty, produktów sypkich dużo zyskają na atrakcyjności poprzez właściwe ich – nie tylko ustawienie na półce – ale i oświetlenie. Nad regałami należy zastosować oświetlenie liniowe, lampy podwieszane, a nie kasetonowe zamontowane przy suficie. Te pierwsze bowiem, kierują światło na produkty, koncentrując oświetlenie na nich, a nie na regałach. Te drugie oświetlają równomiernie cały sklep, niekoniecznie dobrze artykuły spożywcze. Wyeksponowane barwy opakowań będą zachęcać do zakupów, w przeciwieństwie do tych, które pogrążone są w szarości źle oświetlonego sklepu. Pamiętajmy, że właściwe oświetlenie ma pozytywnie wyróżnić nasz sklep, a co się z tym wiąże – zachęcić klienta oraz wzbudzić w nim zainteresowanie zarówno samą placówką, jak i ofertą handlową.


„Niezwykle istotne jest dobre oświetlenie w każdej placówce handlowej, będące istotnym wsparciem sprzedaży. Na oświetleniu nie wolno oszczędzać!” – zapewnia pani Monika.

Wyposażenie techniczne

Możliwość sprawdzenia ceny produktu, waga prawidłowo ważąca artykuły spożywcze, nowoczesna kasa fiskalna czy drukarka etykiet – to w dzisiejszych czasach absolutnie podstawowy asortyment usprawniający pracę każdego sklepu.


Na rynku dostępne są kasy fiskalne systemowe, jednostanowiskowe, dedykowane dla małych sklepów spożywczych, specjalistycznych, jak chociażby mięsnych, cukierniczych, drogeryjnych, kasy z zapisem kopii elektronicznej paragonów, obsługujące terminale kart płatniczych.


„Do sklepu, w którym jest możliwość płacenia kartami każdy chętnie wraca. To nowoczesne rozwiązanie techniczne jest obecnie jednym z podstawowych, jakie powinno być zaoferowane klientom. W mojej placówce średnio 35 procent płatności dokonywanych jest za pomocą plastikowego pieniądza. Każdemu detaliście polecam, aby zainstalował taki terminal, oczywiście bez limitu płatności, bo takie stosowane granice cenowe tylko zniechęcają do ponownych zakupów” – mówi pani Monika i podkreśla, że sklep powinien oferować również usługę doładowania telefonów komórkowych do wszystkich sieci. „W dzisiejszych czasach powinien być to absolutnie minimalny standard” – podkreśla moja rozmówczyni.

Nowoczesne drukarki fiskalne to nie tylko elektroniczny zapis kopii paragonów, to także możliwość wydruku faktur VAT oraz – co jest niezwykle istotne – efektywna szybkość druku kilku/kilkunastu linijek na sekundę. Czytniki kodów kreskowych – ręczne, do zabudowy, bezprzewodowe – to także urządzenia na miarę placówki dwudziestego pierwszego wieku, ułatwiające zakupy klientom i pracę personelu sklepowego. Nowoczesne czytniki używają lasera, co pozwala na odczyt etykiet nawet z… kilku metrów. Co więcej, na rynku dostępne są urządzenia potrafiące odczytać nie tylko kody paskowe, jednowymiarowe, ale także kody 2D, dwuwymiarowe. Nowoczesne sprawdzarki cen to już nie tylko urządzenia sprawdzające i wyświetlające ceny produktów, to także możliwość wyświetlania grafik reklamowych, odtwarzania plików dźwiękowych czy też – dzięki funkcji głosowej – wsparcie dla osób niedowidzących, mających problem z odczytaniem ceny z wyświetlacza. „W mojej placówce dostępny jest tradycyjny laserowy czytnik, ale myślę, że ten z przeznaczeniem dla osób niedowidzących jest ciekawą i perspektywiczną propozycją skierowaną zarówno do handlu tradycyjnego, jak i nowoczesnego” – mówi Monika Michałowska.

tagi: wyposażenie , regały , lodówki , chłodziarki , oświetlenie , Maja Święcka ,