Przewodnik po produktach

Śniadanie okiem Centrum Monitorowania Rynku

Poniedziałek, 20 lutego 2012 HURT & DETAL Nr 2 (72) / 2012
Dostępność kategorii śniadaniowych różni się w tradycyjnych sklepach osiedlowych w zależności od typu kategorii – mleko charakteryzuje się największą dostępnością – znajdziemy je w 80% sklepów, produkty mleczne typu serki do smarowania, serki homogenizowane, jogurty znajdziemy w około 70% sklepów, dżemy i płatki śniadaniowe posiada w swojej ofercie około 73% sklepów.

Kategorie zaliczane do „śniadaniowych”, ale zdecydowanie rzadziej występujące to wędliny i miody – obie te kategorie występują w blisko 30% sklepów. Najważniejszymi kategoriami „śniadaniowymi” czyli tymi, dla których notujemy najwięcej transakcji są kategorie nabiałowe: mleko, jogurty, serki (do smarowania, homogenizowane), masło. Mniejszym udziałem w ogóle transakcji charakteryzują się dżemy czy płatki śniadaniowe, co prawdopodobnie wynika z ich dość długich dat przydatności do spożycia i możliwości zaopatrzenia się w te produkty w handlu nowoczesnym „na zapas”. Szczyt zakupów przypada na godziny poranne (między godziną ósmą a jedenastą), po 12nastej powoli liczba paragonów, w których występują kategorie śniadaniowe, maleje. Średnio na sklep notujemy około 20 wariantów jogurtów łyżeczkowych, 7 wariantów jogurtów pitnych, 8 wariantów dżemów i 8 wariantów musli/płatków śniadaniowych, jednocześnie wśród występujących marek, w szczególności nabiałowych, często obserwujemy występowanie marek regionalnych (w takich kategoriach jak: mleko, jogurty, masło). Wśród TOP 1000 najlepiej rotujących produktów w niezależnych sklepach spożywczych znajdujemy przede wszystkim produktu firmy Mlekovita (mleko o różnej zawartości tłuszczu „Świeże”), Danone (marka Danio), Piątnica (serek wiejski), Zott Jogobella (warianty owocowe) i Mlekpol (marka Łaciate).

Płatki śniadaniowe

Płatki śniadaniowe w swojej ofercie posiada 70% tradycyjnych sklepów spożywczych. Prawie 50% transakcji przypada na opakowanie 250 g, kolejne 22% na opakowanie 225 g i kolejne 11% na opakowanie 50 g. Przeciętnie osiedlowy sklep spożywczy posiada w swojej ofercie 8 wariantów płatków śniadaniowych, z czego z pewnością co najmniej jeden wariant to produkt firmy Nestlé.

Serki homogenizowane

W asortymencie osiedlowego sklepu spożywczego znaczenie serków homogenizowanych w obrębie kategorii śniadaniowych wzrosło w ubiegłym roku w porównaniu do lat poprzednich. Najważniejszym segmentem smakowym są produkty o smaku waniliowym i owocowym, chociaż znaczenie segmentu głównego maleje w ostatnim czasie ze względu na nowości wprowadzane w obrębie kategorii zarówno smakowe – owocowe, jak i smakowe innego typu, np. czekoladowe. Przyglądając się strukturze udziałów poszczególnych graczy, jest to rynek o dużej dominacji marki Danio i regionalnych spółdzielni mleczarskich. Najlepiej rotujące produkty w kategorii to Danio waniliowe o gramaturze 150 g i 220 g.

Jogurty

W niezależnych sklepach spożywczych wyróżniamy trzy segmenty jogurtów: łyżeczkowe, pitne i naturalne. Zdecydowanie najważniejszym segmentem stanowiącym około 60% wszystkich transakcji są jogurty łyżeczkowe. Średnia wartość transakcji również charakteryzuje się dość dużą rozpiętością dla każdego z segmentów – głównie ze względu na gramatury produktów i ich średnie ceny - waha się od 2,15 zł do 2,73 zł. Najlepiej sprzedające się marki wśród jogurtów łyżeczkowych to: Zott Jogobella Standard, Danone Core Gratka, Zott Serduszko, Danone Fantazja. Inaczej wygląda podział rynku w przypadku jogurtów pitnych. Najwięcej transakcji notujemy dla Danone Activia, Danone Core Pitny i Mlekpol Milko.

Mleko

Średnia wartość transakcji wynosi 2,9 zł, średni wolumen 1 100 ml na paragon. Pod względem liczby transakcji liderem jest mleko Łaciate, Polskie Świeże i Łowicz. Kluczowe SKU generujące najwyższe udziały rynkowe to: Mleko Polskie Świeże 1 000 ml Pet 2%, Polskie Świeże 1 000 ml Pet 3,2% i Łaciate w kartonie 3,2%.

Agnieszka Rozdejczer, Project Manager
Centrum Monitorowania Rynku Sp. z o.o.

tagi: śniadanie , produkty na śniadanie , CMR , Centrum Monitorowania Rynku ,