"Nowoczesna flota i rozwiązania optymalizujące pracę magazynu to najważniejsze czynniki, które przekładają się na efektywność procesów logistycznych. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm w Polsce dostrzega korzyści wynikające z wdrożenia rozwiązań IT. Trend widoczny jest zwłaszcza wśród dużych przedsiębiorstw dysponujących znaczną flotą wózków widłowych, bowiem technologia umożliwia sprawne zarządzanie eksploatacją maszyn, a korzyści wynikające z optymalizacji są największe.
Mniejsze zainteresowanie sektora MŚP wynika przede wszystkim z wysokich kosztów wdrożenia, co wciąż jest w naszym kraju główną barierą. Należy jednak mieć świadomość, że nakłady poniesione na rozwiązania IT , które są dopasowane do potrzeb organizacji, w przeciągu kilku lat się zwrócą, w dłuższej perspektywie generując wymierne zyski. Takie działania - jak choćby automatyzacja procesów logistycznych, nowe metody automatycznej identyfikacji towarów czy wprowadzenie software'u do zarządzania pracą floty - przyczyniają się do oszczędności czasu pracy operatorów, redukcji popełnianych błędów oraz mniejszego zużycia energii. Na przykład kompletowanie towarów przy użyciu automatycznych wózków pionowych i metody sterowania głosowego pozwalają zwiększyć wydajność nawet o 25 procent. Dlatego tak istotne jest uświadomienie zalet, jakie niesie za sobą efektywny transport wewnętrzny.
Decydując się na wdrożenie nowej technologii, zwracajmy uwagę nie tylko na oszczędności finansowe, jakie z czasem będą generowane, ale także na zwiększenie bezpieczeństwa pracy, komfort pracowników oraz troskę o środowisko naturalne. W tym zakresie kluczowe będzie zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery i niższe zużycie energii. Wybierając konkretny produkt IT niezbędne będzie dokładne przeanalizowanie naszych potrzeb. Przesadnie rozbudowane i kosztowne narzędzia, z których firma będzie korzystała w niewielkim zakresie, nie przyniosą oczekiwanych oszczędności. Z kolei zakup słabszych rozwiązań niż wymagane, będzie nieefektywny i w praktyce może okazać się niekonieczną inwestycją. Odpowiadające na potrzeby przedsiębiorstwa systemy zwiększą jakość usług logistycznych, poprzez uzyskanie terminowości i redukcję błędów, poprawią poziom bezpieczeństwa i przyniosą ekonomiczną korzyść.
W Polsce największym zainteresowaniem branży i mediów cieszą się zwłaszcza innowacje, takie jak technologia RFID. Tendencja wśród odbiorców jest odmienna. Klienci najczęściej wybierają software, który pomaga zoptymalizować pracę magazynu bez konieczności dodatkowych inwestycji w infrastrukturę i sprzęt magazynowy np. oprogramowanie do sterowania głosowego lub zarządzające flotą wózków widłowych. Przyszłością rozwiązań IT dla logistyki jest umożliwienie zdalnej kontroli nad zachodzącymi w magazynie procesami, zwłaszcza poprzez wyszukiwarkę internetową. Kluczowe jest także dostosowanie technologii do potrzeb mniejszych firm, zapewnienie możliwości elastycznego dopasowania systemu do konkretnego przedsiębiorstwa, stała aktualizacja oprogramowania, a przede wszystkim dostęp do fachowej pomocy technicznej."
tagi: STILL ,
Znamy laureatów Sustainability Awards For Retail! Podczas...
Grupa wypracowała stabilne wyniki finansowe na poziomie 287,4...
Należąca do koncernu FoodWell marka Bakalland dołączyła do...
Eksperci szacują, że niewyspani pracownicy mogą kosztować...
Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP...
Zawirowania w światowym handlu...
Rodzimym firmom przyda się promocja ze strony instytucji...
Firmy skupiają się na gromadzeniu zapasów...