W uroczystości uczestniczyli reprezentanci kościoła, władze samorządowe, Rada Nadzorcza i pracownicy firmy Mlekovita oraz przedstawiciele mediów.
Obrzędu poświecenia dokonał Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Stanisław Stefanek, Ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej.
Prezes Zarządu GK Mlekovita Dariusz Sapiński w uroczystym przemówieniu podziękował wszystkim którzy uczestniczyli w procesie inwestycji, firmom oraz pracownikom.
Nowa, najnowocześniejsza w Polsce FABRYKA PRODUKTÓW FERMENTOWANYCH ma służyć umocnieniu pozycji rynkowej MLEKOVITY w segmencie wyrobów fermentowanych.
Fermentacja mlekowa jest jedną z najstarszych i najbardziej rozpowszechnionych metod utrwalania mleka, o oczyszczającym ducha kwaśnym mleku wspominano już w powstałej ok. 1500 lat przed Chrystusem indyjskiej epopei narodowej „Ramajana", a laureat nagrody Nobla w 1901 roku llia Mlecznikow, głosił teorię o ścisłej dodatniej zależności między długowiecznością, a ilością spożywanych mlecznych produktów fermentowanych.
Wprowadzona z sukcesem w 2008 roku linia jogurtów pitnych pod nazwą POLSKIE notuje z roku na rok dynamiczny rozwój, i co roku jest wzbogacana o nowe rozwiązania technologiczne, np. w roku 2009 obok gramatury 200 g i 250 g wprowadzono gramaturę 400 g, w 2010 roku jogurty z OMEGA 3, a w 2011 nową linię produktową MENU B o zerowej zawartości tłuszczu.
W związku z dynamicznym rozwojem tej kategorii produktów Prezes Zarządu GK Mlekovita Dariusz Sapiński podjął decyzję o dalszych inwestycjach w zakresie produktów fermentowanych, które zaowocowały uruchomieniem nowej FABRYKI PRODUKTÓW FERMENTOWANYCH, obejmującej rozbudowę budynku produkcyjnego i budowę magazynu chłodniczego z instalacją tunelu chłodniczego do szybkiego schładzania produktów.
W nowym obiekcie zamontowano część procesową - nowoczesną fermentownię składającą się z układu przygotowania surowca, mieszania z dodatkami, pasteryzacji, homogenizacji, zbiorników fermentacyjnych, układu termizacji, układu chłodzenia, układu buforowania produktów oraz dozowania dodatków smakowych oraz część pakującą.
Instalacja procesowa przygotowana jest do wytwarzania codziennie 120 ton produktów fermentowanych. Część pakująca obejmuje maszynę pakującą napełniająco-zgrzewającą kubki z pakerem w tacki i sztaplarkę o wydajności do 20 tys. sztuk kubków na godzinę.
Wartość inwestycji wyniosła ok. 22 mln zł i została sfinansowana ze środków własnych.
Ważny jest także aspekt społeczny, gdyż utworzono 10 nowych miejsc pracy i przewidywane jest zwiększenie zatrudnienia do 30 osób do końca bieżącego roku.
Stosując przyjazne środowisku technologie Mlekovita uruchomiła także zakładową elektrociepłownię gazową, która produkuje w technologii wysokosprawnej kogeneracji 1,6 MW prądu elektrycznego oraz ciepło w postaci gorącej wody i pary technologicznej o ciśnieniu 4 bar.
Nowoczesna technologia produkcji energii przyczynia się do redukcji CO2, gdyż klasyczne elektrownie uzyskują sprawność ogólną poniżej 40 %.
Nowa Elektrociepłownia wyposażona jest w unikatowy system kondensacji spalin, dzięki czemu uzyskuje sprawność ogólną na poziomie 102 % co czyni ją najbardziej sprawnym tego typu obiektem w Polsce.
Wartość inwestycji wyniosła ok. 6,5 mln zł.
(M.D)
tagi: mlekovita ,
21 listopada 2024 roku w wieku 68 lat zmarł Krzysztof Pakuła...
W październiku 2024 r. całkowita wartość sprzedaży w...
W tym roku Polacy planują mniej kosztowne święta niż...
Obie strony czeka kilka lat przygotowań...
Sztuczna inteligencja jest coraz mocniej wykorzystywana przez...
Ankietowani wskazali pięć rzeczy, których obecnie...
Do zmian muszą się dostosować także małe przedsiębiorstwa...
Z początkiem stycznia 2025 roku Polska obejmie rotacyjną...