Obecna edycja konkursu „Henkel - zielone granty" rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku i potrwa do listopada bieżącego roku. Do zakończonych już zwycięskich inicjatyw ekologicznych w edycji 2010/2011 należy m.in. pionierski projekt szkoły zeroemisyjnej w Gimnazjum Katolickiego w Bielsko-Białej autorstwa dwóch nastoletnich braci - absolwentów tej szkoły. Dzięki zamontowaniu na dachu budynku systemu fotowoltaicznego już 8 procent potrzebnej do funkcjonowania energii gimnazjum czerpie ze źródeł odnawialnych, a docelowo system ma dostarczać nawet 20 procent energii wykorzystywanej na potrzeby szkoły.
Swój projekt zakończyli także studenci Wyższej Szkoły Gospodarki z Bydgoszczy, którzy należą do najaktywniejszych i najbardziej docenionych przez jury konkursowiczów - zdobyli już trzeci grant, tym razem na realizację kampanii dotyczącej selektywnej zbiórki odpadów wśród mieszkańców miasta. Dzięki zielonym grantom dzieci w wieku szkolnym z Bielawy mogą odbywać pożyteczne lekcje przyrody w terenie na zboczu Łysej Góry, a gmina Buk położona na jednym z najsłabiej zalesionych terenów w Polsce ma szansę zazielenić się poprzez wspólną akcję mieszkańców polegającą na sadzeniu 10 tysięcy drzew.
Do jesieni br. zrealizowane zostaną kolejne zwycięskie projekty trzeciej edycji „Henkel - zielone granty": m.in. akcja sprzątania brzegów jezior przez Hufiec ZPH z Węgorzewa i ekologiczny festiwal Sandomierskiego Centrum Kultury.
"Konkurs „Henkel - zielone granty" pokazuje, że warto inwestować w edukację ekologiczną, która służy poprawie jakości życia nas wszystkich" - mówi Dorota Strosznajder, koordynatorka projektu z ramienia Henkel Polska. - "Dzięki wspólnej inicjatywie Henkel Polska i Fundacji Nasza Ziemia od trzech lat powstają przyrodnicze ścieżki edukacyjne, ogródki miejskie i koła naukowe, odbywają się kampanie dotyczące m.in. racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi oraz prowadzonych jest wiele innych ciekawych inicjatyw służących ochronie środowiska."
Konkurs wystartował w 2008 roku, a jego dotychczasowymi laureatami jest 50 placówek edukacyjnych, stowarzyszeń oraz fundacji z różnych stron Polski. Łączna kwota projektów ekologicznych, które zostaną zrealizowane do listopada 2011 r. wyniesie 650 tysięcy złotych, z czego 300 tysięcy złotych pochodzi z grantów ufundowanych przez Henkel Polska, a pozostała suma jest efektem dodatkowego wysiłku grantobiorców związanego z pozyskiwaniem funduszy od innych sponsorów i partnerów.
Więcej informacji o konkursie na http://www.henkel.pl/ i http://www.naszaziemia.pl/
(Maja Święcka)
tagi: Henkel ,
21 listopada 2024 roku w wieku 68 lat zmarł Krzysztof Pakuła...
W październiku 2024 r. całkowita wartość sprzedaży w...
W tym roku Polacy planują mniej kosztowne święta niż...
Obie strony czeka kilka lat przygotowań...
Sztuczna inteligencja jest coraz mocniej wykorzystywana przez...
Ankietowani wskazali pięć rzeczy, których obecnie...
Do zmian muszą się dostosować także małe przedsiębiorstwa...
Z początkiem stycznia 2025 roku Polska obejmie rotacyjną...