W Polsce 30 % konsumentów przyznaje się do marnowania żywności. Szacuje się, że stanowi to około 4 mln ton jedzenia rocznie. Głównym powodem są zbyt duże zakupy, ale prawie równie ważnymi przyczynami są: złe przechowywanie, przegapienie terminu przydatności do spożycia oraz zła jakość kupionego produktu. Najczęściej wyrzucamy podstawowe produkty, takie jak: chleb, ziemniaki, wędliny oraz owoce i warzywa. Jednocześnie według badań zrealizowanych 2010 r. przez MillwardBrown SMG/KRC dla Federacji Polskich Banków Żywności tylko 8 % społeczeństwa postrzega marnowania jedzenia, jako istotny problem.
Żywność z roku na rok jest coraz droższa. Rosną koszty surowców rolnych i finalnych produktów. Taka sytuacja powoduje zakup gorszej jakościowo żywności lub rezygnację z zakupu danego produktu. Jednocześnie w Polsce przeciętna osoba wydaje na zakup żywności około 240 zł miesięcznie. Dysproporcje w dystrybucji żywności oraz jej niepotrzebna utylizacja sprawiają, że jedni pozwalają sobie na wyrzucanie jedzenia, gdy drudzy nie mają do niej odpowiedniego dostępu. W Polsce ponad 2 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie, jednocześnie aż 40 % społeczeństwa nie może sobie pozwolić na pełnowartościowy posiłek.
Banki Żywności od 1993 r. skutecznie działają na rzecz ograniczania skali marnowania żywności
w Polsce. Federacja Polskich Banków Żywności, skupiająca 27 Banków Żywności, współpracując
z producentami i dystrybutorami żywności przekazuje nadwyżki artykułów spożywczych najuboższym. Federacja Polskich Banków Żywności prowadzi również szeroko zakrojone akcje edukacyjne z zakresu niemarnowania jedzenia oraz racjonalnego wykorzystywania żywności.
Federacja Polskich Banków Żywności we współpracy z firmą Adobe, w ramach projektu edukacyjnego „Nie marnuj jedzenia", przygotowała specjalną aplikację „Bank Smaków", będącą bazą przepisów kulinarnych, pozwalających na sprawdzenie, jakie potrawy można przygotować z produktów znajdujących się obecnie w naszym domu. Aplikacja w łatwy i ciekawy sposób, wskaże przepisy, które pozwolą nam na przygotowanie potraw na bazie wskazanych przez nas produktów. Aplikacja dostępna jest pod adresem: http://www.niemarnuje.pl/bank-smakow/aktualnosci.html
Problem nie tylko polski
Marnowanie jedzenia to przykład nieefektywnie wykorzystywanych zasobów. Szacuje się,
że w Europie marnowane jest corocznie 89 mln ton jedzenia na poziomie produkcji, transportu, przechowywania, sprzedaży, a także przez konsumentów. W typowym domu Europejczyka wyrzuca się do kosza 20-30% kupionego jedzenia, 2/3 nadawałoby się jeszcze do spożycia.
Komisja Europejska, w ramach „Zielonego Tygodnia", który będzie miał miejsce 24-27.05
w Brukseli, podejmie dyskusję dotyczącą problemu marnowania żywności. Debata będzie poświęcona sposobom na zapobieganie marnowaniu jedzenia, dyskusji nad polityka horyzontalną zachęcających do racjonalnego korzystania z surowców, opakowaniom do żywności i spożyciu. Komisja podkreśla, że wyrzucanie żywności, oprócz etycznego i ekonomicznego wymiaru, ma także znaczące oddziaływanie na środowisko.
Każda 1 tona wyrzucanego jedzenia to równowartość 4,2 ton CO2 emitowanego do środowiska. Banki Żywności planują swój udział w spotkaniu. Sesja będzie dostępna on-line dla każdego Europejczyka http://www.greenweek2011.eu/content/48-food-waste-and-packaging-partnership-dg-sanco-0
(M.D)
tagi: bank zywnosci ,
21 listopada 2024 roku w wieku 68 lat zmarł Krzysztof Pakuła...
W październiku 2024 r. całkowita wartość sprzedaży w...
W tym roku Polacy planują mniej kosztowne święta niż...
Obie strony czeka kilka lat przygotowań...
Sztuczna inteligencja jest coraz mocniej wykorzystywana przez...
Ankietowani wskazali pięć rzeczy, których obecnie...
Do zmian muszą się dostosować także małe przedsiębiorstwa...
Z początkiem stycznia 2025 roku Polska obejmie rotacyjną...