Trójlistna koniczyna to obok harfy jeden z najważniejszych i najbardziej znanych symboli Irlandii. Według legend święty Patryk, patron Zielonej Wyspy na jej przykładzie wyjaśniał istotę Trójcy Świętej, krzewiąc wśród mieszkańców katolicyzm. Co ciekawe, znalezienie 17-go marca czterolistnej koniczyny przynosi podwójne szczęście. Warto się za tym szczęściem rozejrzeć.
Koniczyna stała się także podstawą do totalnego szaleństwa w Dniu Św. Patryka na punkcie zielonego koloru. Na całym świecie przez miasta przechodzą wesołe, zielone korowody i parady, rzeki (np. w Chicago) zmieniają swój kolor na zielony, pasy na jezdniach są malowane na zielone (np. w Seatle), a na ulicy każdy musi mieć choć jeden element garderoby w odcieniu zieleni. Mówi się, że Dzień Św. Patryka to zwiastun nadchodzącej wiosny, stąd ogrom zieleni i radości.
Toasty tylko po irlandzku
Irlandczycy na całym świecie bardzo mocno podkreślają w Dniu Św. Patryka swoją tożsamość narodową, namawiając do wznoszenia toastów w ich ojczystym języku. Zachęcamy do spróbowania:
Beannachtaí na Féile Pádraig duit!
czyt. ban ak ti na fajla podżrik ditcz
czyli szczęśliwego Dnia św. Patryka!
Piwo prosto z Irlandii
Według tradycji toasty z okazji Dnia św. Patryka powinno się wznosić ciemnym, od lat jednym z najpopularniejszych w Irlandii piwem Guinness, koniecznie w klasycznym „Irish Pubie". Pinta Guinness'a z charakterystyczną, gęstą pianką jest wpisana w tradycję świętowania 17 marca tak mocno, jak kolor zielony i symbol koniczyny. Prawdziwego Irlandczyka nie skusi tego dnia żaden inny trunek, nawet w najbardziej zielonym z zielonych odcieni zielonego.
„Dzień św. Patryka i Guinness to nie tylko symbole irlandzkiej kultury, lecz także afirmacji życia" - mówi Fergal Murray, mistrz piwowarski z browaru GUINNESS. - „Najlepszym sposobem świętowania jest spotkanie w gronie przyjaciół i wznoszenie toastów za energię, szczęście i przyjaźń, jakie zyskuje się w dobrym towarzystwie. Pamiętajcie o tym, by w Dniu św. Patryka koniecznie napić się Guinness'a, a także by odpowiedzialnie sięgać po niego również przy innych okazjach."
Kilka słów o tradycyjnym irlandzkim trunku.
Guinness pochodzi z serca Irlandii - Dublina, jest warzony od 1759 roku, a jego receptura od tego czasu się nie zmieniła. Podstawowym składnikiem piwa jest palony jęczmień, który nadaje trunkowi głęboki rubinowy kolor. Pozostałe składniki to chmiel, drożdże i woda z gór Wicklow. W Polsce dostępne są trzy rodzaje Guinness'a: Extra Stout - o charakterystycznym gorzko-słodkim smaku, określane mianem Guinness Orginal, ponieważ jest najbliższe oryginalnemu Porterowi warzonemu przez Artura Guinnessa, Foreign Stout - najmocniejsze i najbardziej aromatyczne, z większą niż w pozostałych wariantach piwa Guinness ilością chmielu użytą w procesie jego warzenia i Draught - klasyczny smak prosto z beczki. Szymon Skitek, Junior Brand Manager w firmie CEDC, wyłącznego importera piwa Guinness w Polsce zwraca uwagę na jeszcze jeden produkt.
„Fani tego ciemnego trunku mogą w domowym zaciszu napić się prawdziwego Guinness'a, który niczym nie różni się od tego serwowanego w pubach. A to wszystko dzięki unikalnej technologii Widget zastosowanej w puszkach Guinness Draught. Niewielka kulka wewnątrz opakowania uwalnia po jego otwarciu gaz, który sprawia że piwo smakuje jak lane prosto z beczki. Jest gęste i kremowe. Wynalezienie i wprowadzenie nowej technologii Widget oraz jej opatentowanie kosztowało producenta Guinnessa 5 mln funtów brytyjskich, ale warto było się pokusić o przeniesienie niepowtarzalnego smaku do zacisza własnego domu" - dodaje Szymon Skitek.
Dzień św. Patryka w Polsce.
Tysiące rodaków, którzy powrócili z Irlandii są dzisiaj niekwestionowanymi ambasadorami tego święta w naszym kraju. W ponad 60 pubach w całej Polsce, browar Guinness przygotował ciekawe atrakcje i promocje. Występy zespołów „na żywo", tradycyjne potrawy, pokazy tańca to tylko niektóre z niespodzianek, jakie organizatorzy przewidzieli dla rządnych „irlandzkich" doznań gości. Zaplanowano również szereg promocji konsumenckich, zarówno w placówkach sprzedaży detalicznej jak i w pubach. W wybranych klubach goście otrzymają charakterystyczne guinness'owe kapelusze.
(M.D)
tagi: guinness ,
21 listopada 2024 roku w wieku 68 lat zmarł Krzysztof Pakuła...
W październiku 2024 r. całkowita wartość sprzedaży w...
W tym roku Polacy planują mniej kosztowne święta niż...
Obie strony czeka kilka lat przygotowań...
Sztuczna inteligencja jest coraz mocniej wykorzystywana przez...
Ankietowani wskazali pięć rzeczy, których obecnie...
Do zmian muszą się dostosować także małe przedsiębiorstwa...
Z początkiem stycznia 2025 roku Polska obejmie rotacyjną...