Zima to dla wielu firm dostawczych prawdziwe wyzwanie. Śliska i nierówna nawierzchnia często powoduje uszkodzenie towaru, a czasem nawet poważniejsze straty. Szczególnie narażeni na pracę w takich warunkach są operatorzy wózków widłowych, którzy często funkcjonują pod presją czasu- ich czas na rozładunek i załadunek towaru jest ograniczony.
Według Międzynarodowej Karty Charakterystyki Zagrożeń Zawodowych, jednym z głównych czynników, które mogą wpływać na wypadki wózków widłowych są: nieostrożne prowadzenie pojazdu zwłaszcza po śliskiej i nierównej nawierzchni. Centralny Instytut Ochrony Pracy ostrzega, że może to być przyczyną przewrócenia się wózka, upadek maszyny z wyższego poziomu na niższy oraz wywrotka nieodpowiednio umieszczonego ładunku.
„Bardzo często działam pod presją czasu. Kierownictwo wymaga ode mnie szybkiej i sprawnej pracy nawet, kiedy na zewnątrz jest grubo poniżej zera. Czasami zdarza się, że towar spadnie z wózka i to bynajmniej nie za sprawą mojej nieostrożnej jazdy" - mówi Pan Andrzej, operator wózka widłowego w jednym z warszawskich przedsiębiorstw.
Wiele firm radzi sobie problemem, inwestując w odpowiedni sprzęt, który sprawdzi się
w ekstremalnych warunkach. Wózki widłowe umożliwiające szybki, a przede wszystkim prosty przewóz i rozładunek zdobywają coraz większe uznanie w branży. Również producenci tego rodzaju urządzeń szukają optymalnych rozwiązań.
„Zdajemy sobie sprawę z tego, jaki dyskomfort powoduje jazda wózkiem widłowym po nierównej i śliskiej nawierzchni. Wygoda i bezpieczeństwo to zasady, jakimi należy się kierować przy produkcji tego rodzaju urządzeń. Aby użytkownik był w pełni zadowolony, wprowadzamy coraz to nowsze propozycje" - mówi Wojciech Szmulczyński z firmy STILL.
„Duży prześwit podłużny oraz rozwiązania techniczne umożliwiające minimalizację drgań (np. duże koła zmniejszające silne uderzenia o jezdnię, gumowe amortyzatory dachu ochronnego czy mata tłumiąca dla operatora) sprawiają, że wózek bardzo dobrze sprawdza się na nierównym podłożu zewnętrznych części magazynów, a pracownik ma zapewnione komfortowe warunki pracy" - dodaje Szmulczyński.
Zima to okres szczególnie trudny dla firm logistycznych. Również krajobraz, który po niej pozostanie, nie napawa optymizmem. Dziury w nawierzchni oraz koleiny to następny problem, z którym przyjdzie się zmierzyć operatorom wózków widłowych. Dobra inwestycja w odpowiedni sprzęt może pomóc w uniknięciu wielu dodatkowych kłopotów i niezaplanowanych wydatków, a przede wszystkim zapewni ciągłość pracy i regularność dostaw.
(M.D)
21 listopada 2024 roku w wieku 68 lat zmarł Krzysztof Pakuła...
W październiku 2024 r. całkowita wartość sprzedaży w...
W tym roku Polacy planują mniej kosztowne święta niż...
Obie strony czeka kilka lat przygotowań...
Sztuczna inteligencja jest coraz mocniej wykorzystywana przez...
Ankietowani wskazali pięć rzeczy, których obecnie...
Do zmian muszą się dostosować także małe przedsiębiorstwa...
Z początkiem stycznia 2025 roku Polska obejmie rotacyjną...