Zima to dla wielu firm dostawczych prawdziwe wyzwanie. Śliska i nierówna nawierzchnia często powoduje uszkodzenie towaru, a czasem nawet poważniejsze straty. Szczególnie narażeni na pracę w takich warunkach są operatorzy wózków widłowych, którzy często funkcjonują pod presją czasu- ich czas na rozładunek i załadunek towaru jest ograniczony.
Według Międzynarodowej Karty Charakterystyki Zagrożeń Zawodowych, jednym z głównych czynników, które mogą wpływać na wypadki wózków widłowych są: nieostrożne prowadzenie pojazdu zwłaszcza po śliskiej i nierównej nawierzchni. Centralny Instytut Ochrony Pracy ostrzega, że może to być przyczyną przewrócenia się wózka, upadek maszyny z wyższego poziomu na niższy oraz wywrotka nieodpowiednio umieszczonego ładunku.
„Bardzo często działam pod presją czasu. Kierownictwo wymaga ode mnie szybkiej i sprawnej pracy nawet, kiedy na zewnątrz jest grubo poniżej zera. Czasami zdarza się, że towar spadnie z wózka i to bynajmniej nie za sprawą mojej nieostrożnej jazdy" - mówi Pan Andrzej, operator wózka widłowego w jednym z warszawskich przedsiębiorstw.
Wiele firm radzi sobie problemem, inwestując w odpowiedni sprzęt, który sprawdzi się
w ekstremalnych warunkach. Wózki widłowe umożliwiające szybki, a przede wszystkim prosty przewóz i rozładunek zdobywają coraz większe uznanie w branży. Również producenci tego rodzaju urządzeń szukają optymalnych rozwiązań.
„Zdajemy sobie sprawę z tego, jaki dyskomfort powoduje jazda wózkiem widłowym po nierównej i śliskiej nawierzchni. Wygoda i bezpieczeństwo to zasady, jakimi należy się kierować przy produkcji tego rodzaju urządzeń. Aby użytkownik był w pełni zadowolony, wprowadzamy coraz to nowsze propozycje" - mówi Wojciech Szmulczyński z firmy STILL.
„Duży prześwit podłużny oraz rozwiązania techniczne umożliwiające minimalizację drgań (np. duże koła zmniejszające silne uderzenia o jezdnię, gumowe amortyzatory dachu ochronnego czy mata tłumiąca dla operatora) sprawiają, że wózek bardzo dobrze sprawdza się na nierównym podłożu zewnętrznych części magazynów, a pracownik ma zapewnione komfortowe warunki pracy" - dodaje Szmulczyński.
Zima to okres szczególnie trudny dla firm logistycznych. Również krajobraz, który po niej pozostanie, nie napawa optymizmem. Dziury w nawierzchni oraz koleiny to następny problem, z którym przyjdzie się zmierzyć operatorom wózków widłowych. Dobra inwestycja w odpowiedni sprzęt może pomóc w uniknięciu wielu dodatkowych kłopotów i niezaplanowanych wydatków, a przede wszystkim zapewni ciągłość pracy i regularność dostaw.
(M.D)
Wśród poprawek pojawiła się jednak istotna zmiana związana...
Prace budowlane rozpoczną się w maju 2025 roku i potrwają 24...
W tym roku Polacy przeważnie chcą skorzystać z obniżek cen...
Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro...
Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie...
Obie strony czeka kilka lat przygotowań...
Sztuczna inteligencja jest coraz mocniej wykorzystywana przez...
Ankietowani wskazali pięć rzeczy, których obecnie...