Nabywane przez Spółkę na podstawie Umowy udziały stanowią 99,95% kapitału zakładowego PES (wynoszącego 2.030.000 złotych i dzielącego się na 2.030 udziałów o wartości nominalnej 1.000 złotych każdy). Spółka nabyła na podstawie Umowy 2.029 udziałów, które dają prawo do 2.029 głosów (99,95% wszystkich głosów) na Zgromadzeniu Wspólników PES.
Transakcja jest bardzo korzystna dla Akcjonariuszy Bakalland ponieważ realizuje strategie:
- rozwoju produktowego grupy ( zdrowe produkty, duży rosnący rynek, nieograniczone rynki eksportowe, brak sezonowości, dużo wartości dodanej, możliwość kreacji nowatorskich produktów);
- dostarczania dużej transakcji na którą czekali akcjonariusze wyceniając nasz podmiot korzystnie. Konsolidacja wyników przejmowanej spółki spowoduje poprawę wskaźników na wszystkich podmiotach w bardzo dynamiczny sposób;
- wpisanie się w trend dynamicznego rozwoju marek własnych zarówno w Polsce jak i zagranicą. Naturalne zabezpieczenie różnic kursowych ( PES jest eksporterem w 60% i nadal chcielibyśmy rozwijać eksport);
- skokowego wzrostu kompetencji technologiczno- produkcyjnych (według naszych ustaleń i według branżowych dostawców maszyn i urządzeń najlepsza fabryka w Europie w tej branży - wartość inwestycji w PES do roku 2010 wynosiła 35 mln PLN)
Wartość transakcji to 57.000.000 (pięćdziesiąt siedem milionów) złotych, co oznacza:
- 6,7 razy wstępna (przed audytem) EBITDA za 2010 rok, która wyniosła około 8.300.000 złotych, powiększona o dodatnie saldo gotówki . Dla porównania współczynniki wyceny Bakalland wynoszą EBITDA - 11,7 (biorąc pod uwagę wysokość średniego zadłużenia za ostatnie 4 kwartały).
- w odniesieniu do zysku netto (P/E) wartość transakcji można byłoby pokazać jako 10,4 razy zysk netto (przed audytem) 2010. Dla porównania współczynniki wyceny Bakalland wynoszą: P/E - 16,1 (cena akcji 6,3 złotych),
Inne dane liczbowe dotyczące PIFO EKO STREFA Sp. z o.o.
- Przychody PES w 2010 roku wyniosły 34.500.000 złotych
- EBIT 5.100.000 złotych
- Amortyzacja 3.200.000 złotych
- Zysk netto 5.500.000 złotych
- EBITDA 8.300.00 złotych
Pozostałe informacje dotyczące transakcji:
Zadłużenie całej Grupy Bakalland przy konsolidacji PES będzie wynosiło na koniec VI 2011 roku ok. 3,8 razy EBITDA, na koniec VI 2012 roku - 2,6 razy EBITDA.
Prognozy dla PES na 2011 rok (tożsamy z kalendarzowym), przygotowane przez poprzedni zarząd spółki z uwzględnieniem synergii z Bakallandem, przewidują wzrosty na wszystkich poziomach o około 20%.
Transakcja została sfinansowana w 85% kredytem inwestycyjnym z Banku Gospodarki Żywnościowej S.A. z datą spłaty do 2017 roku; 15% to środki własne Bakalland.
W dniu 01.02.2011 Bakalland zapłacił 80% ceny, pozostałe 20% zostanie zapłacone w ciągu najbliższych 18 miesięcy. W tym czasie zostanie sporządzone i zbadane sprawozdanie finansowe dla celów weryfikacji ostatecznej ceny transakcyjnej jak również nastąpi weryfikacja oświadczeń i gwarancji złożonych przez sprzedających w umowie sprzedaży.
PES produkuje głownie marki własne (90 %) dla sieci sklepów, ale również dla firm spożywczych, w tym dużych koncernów w kraju i zagranicą.
PES będzie prowadziła wszystkie działania niezależnie od firmy Bakalland ponieważ doświadczenie w produkcji i sprzedaży marek własnych szczególnie w eksporcie jest unikalne w skali całej Grupy Bakalland.
Bakalland i PES będą kupowały strategiczne surowce i materiały w oparciu o wspólne doświadczenia wykorzystując większą skalę.
Prezesem Zarządu PES będzie Rafał Klama, który ostatnio pełnił funkcję Prezesa Zarządu w spółce DELIC POL, zajmującej się produkcją i sprzedażą ciastek w markach własnych, Wiceprezesem Zarządu został Adam Moskała, pracujący w Bakalland na stanowisku Dyrektora ds. Zakupów i Rozwoju Marek Własnych.
W skład Rady Nadzorczej PES wejdzie Marian Owerko jako Przewodniczący, Sławomir Ryczkowski (dotychczasowy Prezes Zarządu PES) jako Wiceprzewodniczący i Artur Ungier jako drugi Wiceprzewodniczący RN.
Pan Sławomir Ryczkowski będzie także doradcą Zarządu Bakalland ds. Rozwoju Produkcji we wszystkich 3 fabrykach (Janów Podlaski, Osina i Łódź). Zarząd Bakalland liczy na uzyskanie większych wydajności i lepszych rozwiązań w automatyce i robotyce również - a może przede wszystkim - w fabrykach w Janowie Podlaskim i Osinie.
Doradcą Bakalland przy inwestycji była firma Fidea.
PES została utworzona na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w 1999 roku. Działalność produkcyjną i sprzedażową podjęła w 2000 roku. Firma zajmuje się produkcją galanterii śniadaniowej, batonów (śniadaniowych, z musli jak też bakaliowych) oraz pelletów (susz do wyprażania chipsów).
Produkty galanterii śniadaniowej w ofercie PES to między innymi :
a) płatki kukurydziane ekstrudowane (robione z kaszy kukurydzianej następnie poddawane ekstruzji tzn. obróbce termicznej pod bardzo wysokim ciśnieniem)
b) płatki tradycyjne w polewach lub bez ( ROBIONE Z OBŁUSZCZONEJ PEŁNEJ KUKURYDZY I NASTĘPNIE GOTOWANE MEDODĄ TRADYCYJNĄ W KOCHERACH ) - TAKĄ METODĄ PRODUKUJĄ TYLKO 2-3 FABRYKI W POLSCE.
c) płatki wielozbożowe ( z pełnych ziaren zbóż ) typu fit-grain, fit-nes, bran-flakes- linia zdrowej żywności - MOŻLIWOŚĆ PRODUKCJI MAJĄ TYLKO TE FABRYKI KTÓRE DYSPONUJĄ OBIEMA TECHNOLOGIAMI PRODUKCJI (EKSTRUDOWANA JAK I TRADYCYJNA ). JEDYNĄ POLSKĄ FIRMĄ JEST PIFO EKO STREFA.
c) wyroby śniadaniowe ekstrudowane : kuleczki czekoladowe, ringi miodowe itp, muszelki czekoladowe;
d) poduszkowce z nadzieniami : czekoladowym, truskawkowym, kokosowym, toffi i innymi;
e) pszenice ekspandowane o smaku: miodowym, toffi i innymi;
f) batony śniadaniowe o smaku mlecznym, cynamonowym;
g) batony musli o smaku: truskawkowym, pomarańczowym, kokosowym, jabłkowym;
h) crunchy o smaku: waniliowym, czekoladowym, orzechowym, tropikalnym;
i) błonniki naturalne ekstrudowane z dodatkiem zielonej herbaty i amarantusa - linia zdrowej żywności, zawartość błonnika powyżej 15%;
j) błonniki granulowane o smaku jabłkowym, śliwkowym, żurawinowym - linia zdrowej żywności, zawartość błonnika powyżej 25%;
k) ovo fit - płatki owsiane instant o smaku jabłkowym, truskawkowym, malinowym i owoców leśnych;
l) pellety- susz potrzebny do wyprażania chipsów.
Linie do produkcji w/w asortymentu zostały w pełni zainstalowane w latach 2006-2009. Są to linie produkcji: włoskiej, niemieckiej, japońskiej, szwajcarskiej. Zestawienie to dało efekt w postaci w pełni zautomatyzowanych linii, o dużej wydajności, małym poborze energii i dużych możliwościach.
PES sprzedaje swoje produkty w Polsce jak i eksportuje je do 31 krajów świata. Eksport stanowi ok. 60% produkcji. Kraje do których eksportujemy to między innymi: Anglia, Włochy, Niemcy, Hiszpania, Portugalia, Libia, Liban, Maroko, Izrael, Francja, RPA, Tunezja, Szwecja, Litwa, Łotwa Estonia, Ukraina, Węgry, Słowenia, Bułgaria, Turcja, Rumunia i inne.
Obecne wykorzystanie mocy produkcyjnych PES to średnio około 40%.
W branży śniadaniowej jest to jeden z najnowocześniejszych zakładów w Europie. W Polsce jest to firma, która produkuje największą różnorodność produktów tego typu. Firma postawiła też na produkcję zdrowej żywności i wprowadziła na rynek serie produktów o wysokiej zawartości zdrowego błonnika (fit grain, bran flakes, błonniki granulowane smakowe oraz ekstrudowane).
Produkty firmy Pifo produkowane są tylko z surowców naturalnych. Produkowane są zgodnie z systemami jakości jakie firma posiada: ISO, BRC, certyfikat rosyjski oraz certyfikat żywności koszernej.
(Maja Święcka)
tagi: Bakalland ,
21 listopada 2024 roku w wieku 68 lat zmarł Krzysztof Pakuła...
W październiku 2024 r. całkowita wartość sprzedaży w...
W tym roku Polacy planują mniej kosztowne święta niż...
Obie strony czeka kilka lat przygotowań...
Sztuczna inteligencja jest coraz mocniej wykorzystywana przez...
Ankietowani wskazali pięć rzeczy, których obecnie...
Do zmian muszą się dostosować także małe przedsiębiorstwa...
Z początkiem stycznia 2025 roku Polska obejmie rotacyjną...