Uroczystego otwarcia dokonał Prezes Zarządu GK MLEKOVITA Dariusz Sapiński, który powiedział m.in. „...ta nowoczesna oddana do użytku, fabryka jest przykładem na to, że MLEKOVITA ciągle rozwija się i umacnia swoją pozycję na rynku. Jest to także realizacja długofalowej strategii rozwoju. Jestem przekonany, że jest to inwestycja potrzebna nie tylko dla MLEKOVITY, ale także dla naszego miasta i całego regionu. Zwiększając zdolności produkcyjne firmy, zwiększamy produkcję mleka, co oznacza wzrost dochodów naszych rolników. Można powiedzieć że na ziemi wysokomazowieckiej nic tak dobrze nie wyszło jak produkcja mleka . Jest to nasza duma z której powinniśmy się cieszyć i o która powinniśmy dbać, nawet jak jesteśmy spoza branży. Rozwój tego regionu w dużym stopniu uzależniony jest od mleka. Specjalizacja Podlasia w produkcji mleczarskiej to dobry krok w poszukiwaniu własnej tożsamości gospodarczej regionu...", oraz podziękował za zaangażowanie wszystkim, którzy uczestniczyli w procesie inwestycyjnym tj. kilkunastu firmom budowlanym, montażowym i instalacyjnym z woj. podlaskiego, w tym generalnemu wykonawcy firmie Unibeb z Bielska Podlaskiego, oraz wykonawcy prac elektrycznych - firmie Energotechnika z Szepietowa, a także Politechnice Białostockiej która wykonała część linii produkcyjnych, prezes dziękował także pracownikom, rolnikom oraz konsumentom.
Szczególne podziękowania skierował do przewodniczącego Rady Nadzorczej SM MLEKOVITA Pana Janusza Mystkowskiego, jak również do wójta gminy Wysokie Mazowieckie Pana Henryka Wyszyńskiego za użyczenie 1 hektara ziemi na parkingi przyzakładowe.
Zasłużonych rolników oraz największych dostawców mleka uhonorowano dyplomami okolicznościowymi, a szczególnie zasłużonych rolników odznaczeniem „Zasłużony dla Spółdzielczości Mleczarskiej" przyznanym przez Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny i wręczonym przez jego Prezesa Pana Waldemara Brosia.
Uroczystego poświęcenia obiektu dokonał jego ekscelencja ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski. W uroczystości uczestniczyły także władze lokalne i wojewódzkie, lekarze weterynarii oraz media ogólnopolskie i regionalne.
Nowa fabryka konfekcjonowania sera, to hala produkcyjno - magazynowa o powierzchni użytkowej ok. 10 tys. mkw., wyposażona w 7 kompletnych linii produkcyjnych do konfekcjonowania sera (5 w plastry i 2 w kawałki), 2 nowoczesne dojrzewalnie sera z kontrolą temperatury środowiska dojrzewania sera, oraz hale magazynowe i pomieszczenia socjalne.
Wartość inwestycji wyniosła ok. 50 mln. zł i została sfinansowana ze środków własnych.
Dzięki nowej inwestycji możliwe jest konfekcjonowanie 120 ton sera na dobę, natomiast w ciągu najbliższego roku 240 ton na dobę.
Ważny jest także aspekt społeczny, gdyż utworzono blisko 150 nowych miejsc pracy.
(Monika Dawiec)
tagi: mlekovita ,
W październiku 2024 r. całkowita wartość sprzedaży w...
21 listopada 2024 roku w wieku 68 lat zmarł Krzysztof Pakuła...
W tym roku Polacy planują mniej kosztowne święta niż...
Obie strony czeka kilka lat przygotowań...
Sztuczna inteligencja jest coraz mocniej wykorzystywana przez...
Ankietowani wskazali pięć rzeczy, których obecnie...
Do zmian muszą się dostosować także małe przedsiębiorstwa...
Z początkiem stycznia 2025 roku Polska obejmie rotacyjną...