74% Polaków potwierdza, że w Polsce marnuje się dużo żywności (badania na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności przez instytut Millward Brown SMG KRC, 2010 r). Co trzeci Polak przyznaje się do tego, że wyrzuca jedzenie do kosza. Najczęściej wyrzucane produkty to: chleb, ziemniaki i wędliny. Według opinii Polaków najwięcej marnują hipermarkety i sklepy (45%) oraz sami konsumenci (32%). Jednocześnie 75% badanych przyznaje, że potrzebne są programy edukacyjne informujące o tym, jak nie marnować żywności.
Dlatego właśnie podczas „Strajku" poprzebierani za warzywa i kanapki aktorzy wraz z wolontariuszami i uczniami niosąc produkty spożywcze i transparenty będą zachęcać przechodniów do niemarnowania żywnosci. „Strajki Żywności" są jedną z szeregu inicjatyw związanych ze Światowym Dniem Żywności, organizowanych przez Banki Żywności.
„Co roku przypominamy o tym, że problem niedożywienia dotyczy 2 milionów Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie. Aż 5 milionów osób w naszym kraju codziennie doświadcza trudnych warunków bytowych. Z drugiej zaś strony 1/3 żywności na całym świecie marnuje się. Poprzez nasz happening chcemy zwrócić uwagę mediów i społeczeństwa na ten paradoks"- mówi Marek Borowski, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności.
W Warszawie „Strajk" odbędzie się po raz drugi. W tym roku do akcji po raz pierwszy przyłączą się także inne miasta (Częstochowa, Elbląg, Olsztyn, Ruda Śląska).
Światowy Dzień Żywności obchodzony jest na całym świecie od 1979 r. z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Celem tego dnia jest pogłębianie świadomości opinii publicznej na temat globalnych problemów żywnościowych i wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem i niedożywieniem.
(Monika Dawiec)
tagi: banki zywnosci ,
Dotychczasowy dyrektor sprzedaży i członek zarządu w Kraft...
Z najnowszego raportu pt. „Obawy i lęki mikro oraz małych...
W październiku 2024 r. całkowita wartość sprzedaży w...
Obie strony czeka kilka lat przygotowań...
Sztuczna inteligencja jest coraz mocniej wykorzystywana przez...
Ankietowani wskazali pięć rzeczy, których obecnie...
Do zmian muszą się dostosować także małe przedsiębiorstwa...
Z początkiem stycznia 2025 roku Polska obejmie rotacyjną...