Gospodarka

Rzecznik MŚP zyska nowe uprawnienia

Piątek, 25 kwietnia 2025
Zgodnie z procedowaną ustawą Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców stanie się Rzecznikiem Praw Przedsiębiorców i zyska nowe uprawnienia. Wśród nich najważniejsze to możliwość reprezentowania wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości, i rolników, a także inicjatywa ustawodawcza. Ustawą w kolejnych tygodniach ma się zająć rząd.
– Procedowana ustawa o zmianie ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców jest to ustawa, która wyszła jako projekt rządowy z Ministerstwa Rozwoju. Już w tej chwili jest wpisana do wykazu prac legislacyjnych i mam nadzieję, że w II kwartale tego roku zostanie ona już przyjęta – mówi agencji Newseria Agnieszka Majewska, Rzecznik MŚP. – Zakłada ona nie tylko zmianę kompetencji Rzecznika, ale również nazwy – będzie to Rzecznik Praw Przedsiębiorców, a co za tym idzie, będziemy mieli pod opieką wszystkich przedsiębiorców, w tym również rolników, bo do tej pory ustawa niestety nie pozwalała nam wspomagać rolników.

Obowiązujące dotychczas przepisy zostały przyjęte w marcu 2018 roku. Jak podkreśla MRiT, przez ponad sześć lat ich obowiązywania zidentyfikowano obszary deficytów interpretacyjnych i luki prawne, więc nowy projekt ustawy ma je zniwelować w celu umożliwienia Rzecznikowi udzielania jeszcze efektywniejszego wsparcia przedsiębiorcom. Wzmocnienie roli tego organu ma bezpośrednio wpłynąć na poprawę otoczenia prawnego dla prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, stwarzając przedsiębiorcom lepsze warunki do funkcjonowania i rozwoju.

Poza rolnikami Rzecznik Praw Przedsiębiorców ma objąć ochroną także osoby wykonujące wolne zawody, jak również wspólników jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej, akcjonariusza prostej spółki akcyjnej wnoszącego do spółki wkład czy komplementariusza w spółce komandytowo-akcyjnej.

– W projekcie jest również mowa o tym, że będziemy mogli wspomagać wspólników np. spółki jawnej albo spółki z o.o., bo do tej pory, jak decyzja była wydawana na wspólnika, to taki wspólnik nie jest przedsiębiorcą, tylko osobą fizyczną i nie mogliśmy do takich postępowań przystępować – wskazuje Agnieszka Majewska. – Kolejna rzecz, bardzo ważna, to będziemy mogli mieć swojego przedstawiciela ds. Unii Europejskiej w Brukseli.

MRiT podkreśla, że brakuje obecnie wystarczających rozwiązań, które pozwoliłyby Rzecznikowi na pełnienie aktywniejszej roli w procesie tworzenia i monitorowania unijnego prawodawstwa dotyczącego praw i interesów przedsiębiorców. To o tyle istotne, że znaczna część obowiązujących w Polsce regulacji określających warunki prowadzenia działalności gospodarczej ma swoje źródło w przepisach unijnych.

– I najważniejsza rzecz, Rzecznik ma mieć inicjatywę ustawodawczą, czyli wszystkie projekty będą musiały być zgłaszane do Rzecznika, będziemy mogli się do nich ustosunkowywać, ale również będziemy mogli zgłaszać nasze projekty – wyjaśnia Rzeczniczka MŚP.

Do tej pory, przez brak obowiązku konsultowania z Rzecznikiem projektów przepisów z zakresu prawa gospodarczego, dochodziło do sytuacji, w których urząd był pomijany w procesie tworzenia regulacji o istotnym znaczeniu dla praw i interesów przedsiębiorców.

– Rzecznik tylko opiniuje projekty aktów normatywnych, i to też nie wszystkich, bo nie wszystkie trafiają do Biura Rzecznika. Ministerstwa nie mają obowiązku przekazywania nam projektów, więc jedne przekazują, inne nie. Jeżeli ten obowiązek już będzie i my będziemy mogli brać udział w procesie legislacyjnym, to też będziemy mieli możliwość decydowania o tym, jak te przepisy są tworzone. Mam nadzieję, że to wzmocni nie tylko sektor MŚP, ale wszystkich przedsiębiorców w Polsce – mówi Agnieszka Majewska.

Jak podkreślają Rzeczniczka i twórcy nowych przepisów, rozszerzenie kompetencji nie oznacza osłabienia funkcji ochronnej, jaką ta instytucja pełni wobec mikro-, małych i średnich firm.

– Sektor MŚP to jest sól naszej ziemi, to jest ponad 2,5 mln przedsiębiorców i oni tak naprawdę są najważniejsi. Dlaczego chciałabym wziąć pod ochronę wszystkich przedsiębiorców? Dlatego że duzi też zgłaszają do nas problemy, ale to są zazwyczaj problemy legislacyjne. Duży przedsiębiorca nie przyjdzie do nas o pomoc interwencyjną, bo oni mają swoje kancelarie, ale jeżeli chodzi o zmiany dotyczące przepisów prawa, to zgłaszają, bo zazwyczaj duży powiązany jest z małymi i stąd wynika problem – podkreśla Rzeczniczka MŚP.

Zgodnie z zapowiedziami projekt MRiT ma wzmocnić także rolę Rzecznika MŚP w mediacji administracyjnej między przedsiębiorcami a administracją publiczną oraz ujednolicić regulacje dotyczące jego udziału w postępowaniach cywilnych i sądowo-administracyjnych. Doprecyzowanie kompetencji w zakresie żądania wszczęcia postępowań, uczestnictwa w nich oraz przesądzenie kwestii zasądzenia kosztów procesowych ma poprawić efektywność wsparcia przedsiębiorców w tym zakresie.




Źródło: Newseria.pl
Fot: mat. prasowe



tagi: ochrona praw przedsiębiorców , Rzecznik MŚP , Rzecznik Praw Przedsiębiorców , ustawa o Rzeczniku MŚP , inicjatywa ustawodawcza Rzecznika MŚP , kompetencje Rzecznika MŚP , mediacje między firmami a administracją ,