Nieskategoryzowane

Racjonalna gospodarka odpadami w KP

Piątek, 23 lipca 2010
Aż 98% wszystkich odpadów wytwarzanych przez Kompanię Piwowarską jest poddawanych recyklingowi.  Ilość odpadów wywiezionych na składowisko w roku F10 wyniosła zaledwie 6209Mg - oznacza to, że w ciągu doby wszystkie browary KP razem wzięte wytwarzają mniej odpadów niż mieści się w jednej tzw. „śmieciarce".

Zwiększenie liczby ludności w połączeniu z rozwojem gospodarczym doprowadziły do znacznego zwiększenia ilości odpadów powstających na całym świecie. Do tego wszechobecne opakowania choć odgrywają olbrzymią rolę w dostarczaniu produktów konsumentom w sposób pozwalający zachować integralność produktu i chronić zdrowie oraz bezpieczeństwo konsumentów, to stanowią także źródło odpadów. Gospodarka odpadami staje się kwestią o naczelnym znaczeniu. A tradycyjne metody spalania śmieci również nie są obojętne dla środowiska. 

Odpady w SABMiller

Główne źródła odpadów w browarnictwie to procesy produkcyjne i opakowania produktów. Dlatego aspiracją SABMiller, jest całkowite wyeliminowanie odpadów poprodukcyjnych i recykling opakowań.  Aby to osiągnąć, firma ogranicza ogólny poziom odpadów i szuka sposobów, w jakie odpady można by ponownie wykorzystać w innych procesach.

Kluczowe fakty

- 66% odpadów SABMiller składa się z organicznych produktów ubocznych procesu warzenia piwa, w tym wysłodzin, gęstwy drożdżowej i szlamu osadowego. W browarach należących do KP SA odpady organiczne stanowią 91% wszystkich wytwarzanych odpadów.

- Opakowanie chroni produkty, ale nie jest obojętne dla środowiska.

- Niemal 66% używanych przez SABMiller materiałów opakowaniowych to szkło; z tych 66% obecnie 46% stanowią butelki zwrotne. W Polsce butelki szklane stanowią 47% wszystkich opakowań z czego 86% to opakowania zwrotne.

- W roku 2006 w Unii Europejskiej wygenerowano około 2,9 miliarda ton odpadów - to ponad 6000 kilogramów na osobę rocznie. Z tego 89 mln ton to odpady niebezpieczne.

- ONZ przewiduje, że do roku 2020 w RPA i w Chinach odpady elektroniczne ze starych komputerów wzrosną o 200% do 400% w porównaniu z rokiem 2007, a w Indiach o 500%.

- W Wielkiej Brytanii co roku wyrzuca się więcej pożywienia, niż opakowań. Przeciętne gospodarstwo domowe wyrzuca co roku pożywienie o wartości 680 funtów. W sumie w Wielkiej Brytanii wyrzuca się co roku 5 mln ziemniaków, 4 mln jabłek, 3 mln pomidorów oraz 2 mln bananów.

- Analiza emisji dwutlenku węgla w łańcuchu wartości marki Peroni pokazała, że aż 44% emisji przypada na produkcję opakowań.

Gospodarka odpadami w KP

„Chcemy nadal minimalizować masę odpadów wywożonych na wysypisko. Aby osiągnąć ten cel, kładziemy coraz większy nacisk na redukowanie opakowań, ich ponowne użycie oraz recykling/odzysk odpadów powstałych podczas procesu produkcyjnego"- mówi Klaudyna Gruszecka kierownik ds. ochrony środowiska i BHP w Kompanii Piwowarskiej.

Kompania Piwowarska już teraz może poszczycić się doskonałą gospodarką odpadami. Wszystkie odpady pochodzące z procesu produkcyjnego, takie jak wysłodziny, pyły słodowe oraz gęstwa drożdżowa są praktycznie w 100% ponownie wykorzystywane w celach gospodarczych. Pozostałe odpady takie jak, szkło, metale kolorowe, papier, tektura, folia czy drewno, poddawane są segregacji i przekazywane specjalistycznym firmom w celu ich odzyskania lub recyklingu.

Opracowaliśmy szczegółową strategię dotycząca opakowań, dzięki której wszystkie zakłady produkcyjne SABMiller mają przyjąć konsekwentnie zrównoważone stanowisko w sprawie wzornictwa, wykorzystania oraz utylizacji wszystkich opakowań i materiałów użytych do ich produkcji" - wyjaśnia Katarzyna Wilczewska public affairs manager.

Strategia ta wspiera globalne standardy opakowaniowe firmy i ma na celu zapewnienie spójności wszystkim materiałom opakowaniowym pod względem jakości oraz wpływu na środowisko.

Podejście i obszary koncentracji KP

1. Klasyfikować i segregować grupy odpadów:

■ w sposób pozwalający  na maksymalne ponowne użycie/recykling

2. Ograniczać odpady składowane na wysypisku poprzez:

■ dopilnowywanie, by wszystkie grupy odpadów były ponownie wykorzystywane lub poddawane recyklingowi,

■ śledzenie rozwiązań polegających na wykorzystaniu odpadów do produkcji energii oraz

■ zachęcanie dostawców do wprowadzania systemu odbioru zużytych opakowań.

3. Zredukowanie wpływu wszelkich odpadów wywożonych na wysypisko poprzez:

■ dopilnowywanie, by odpady były usuwane w przeznaczonych do tego miejscach,

■ sprawdzanie, czy wysypiska są wykorzystywane zgodnie z celem, jakiemu mają służyć,

■ dopilnowywanie, by firmy odbierające odpady miały potwierdzone umiejętności utylizacji tego rodzaju odpadów oraz

■ wymaganie certyfikatów bezpiecznej utylizacji od firm usuwających z terenu zakładu odpady niebezpieczne.

Przyłącz się do KP

Kompania Piwowarska zachęca wszystkich swoich partnerów oraz konsumentów do racjonalnego gospodarowania odpadami w codziennym życiu. Dla chętnych, którzy chcą przyłączyć się do naszej akcji mamy kilka rad:

- Pomyśl o produkowanych przez Ciebie odpadach, w pracy i w domu. Czy można ich uniknąć? Czy można je odzyskiwać lub poddawać recyklingowi?

- Jeśli w Twoim zakładzie pracy nie ma możliwości segregowania odpadów, być może mógłbyś pomóc w jego stworzeniu.

- Używaj tylko tego, co jest Ci potrzebne.

- Kupuj produkty, które można poddać recyklingowi lub które są wykonane z przetworzonych materiałów. Większość plastików, kartonu, szkła i metalu można poddać recyklingowi. Szukaj na opakowaniach informacji, czy nadają się do przetworzenia.

- Wyrzucaj odpady organiczne na kompost - zmniejszasz w ten sposób ilość odpadów wyrzucanych na wysypiska, a mogą się one okazać przydatne dla rolników.

- Przekazuj dalej przedmioty, których już nie potrzebujesz. Może ktoś inny z nich skorzysta? Wiele społeczności lokalnych i organizacji charytatywnych sprzedaje niepotrzebne im przedmioty. Sprawdź, jakie są możliwości w Twoim sąsiedztwie.

- Kupuj produkty z minimalną ilością opakowania, np. w większych rozmiarach. W ten sposób pomagasz ograniczać odpady.

- Zachęcaj innych, by zwracali opakowania do ponownego wykorzystania, np. butelki, zamiast je wyrzucać.

(Maja Święcka)

tagi: Kompania Piwowarska ,