Nieskategoryzowane

Ograniczenia w reklamie dziecięcej

Piątek, 09 lipca 2010
Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców rozpoczyna wdrażanie w Polsce „Kodeksu reklamy żywności skierowanej do dzieci". Kodeks przewiduje zakaz reklamy żywności w mediach, których widownię stanowi więcej niż 50% dzieci  poniżej dwunastego roku życia.

Dodatkowo, kodeks nie zezwala na reklamę żywności na terenie szkół podstawowych. Ograniczenia reklamy produktów żywnościowych nie dotyczą produktów, które spełniają określone kryteria żywieniowe oparte na zaakceptowanych i udokumentowanych dowodach naukowych i/lub narodowych oraz międzynarodowych zaleceniach żywieniowych.

W  praktyce oznacza to znaczące ograniczenie w telewizyjnych blokach reklamowych, czasopismach oraz stronach internetowych skierowanych do dzieci, ilości reklam produktów, których spożycie w nadmiarze może przyczynić się do nadwagi lub otyłości. 

Kodeks PFPŻ ZP wpływa również na treść reklam żywności skierowanych do dzieci. Między innymi zabrania propagowania niezdrowych nawyków żywieniowych, dyskredytowania w przekazach reklamowych znaczenia urozmaiconej i zrównoważonej diety oraz aktywności fizycznej.

Proponowane przez PFPŻ ZP rozwiązania zostały oparte na wprowadzonym w roku 2007, europejskim kodeksie samoregulącyjnym o nazwie EU Pledge. Większość firm sygnatariuszy polskiej wersji kodeksu jest również sygnatariuszem EU Pledge i stosuje zawarte w nim ograniczenia już od 2008 roku. Monitoring mediów przeprowadzony przez niezależną firmę badawczą Accenture Media Management w pięciu krajach UE: Polsce, Francji, Niemczech, Irlandii i Hiszpanii wskazuje, że w roku 2009 aż  99,8% reklam żywności firm stosujących kodeks spełniało jego założenia. 

Firmy, które wprowadziły ograniczenia w reklamie do dzieci poniżej 12 roku życia wynikające z EU Pledge: (wg. kolejności alfabetycznej): Coca Cola, Danone, Mars, Frito Lay,  Kraft Foods (wraz z LU Polska), Nestle, PepsiCo, Ferrero, Unilever, Żywiec Zdrój SA.

„Kodeks reklamy żywności skierowanej do dzieci" ma formułę otwartą. Przystąpienie do kodeksu jest dobrowolne i bezpłatne. PFPŻ ZP wspólnie z Federacją Konsumentów Polskich będzie prowadzić działania mające na celu promocję zasad Kodeksu w Polsce, tak aby przyjęte ograniczenia w reklamie żywności znacząco wsparły prowadzone działania na rzecz prewencji nadwagi i otyłości w Polsce.

(Monika Dawiec)

tagi: PFPŻ ,