Gospodarka

Prawie połowa Polaków nie wyjedzie na tegoroczną majówkę

Poniedziałek, 29 kwietnia 2024
Głównie w domu, odpoczywając, a jeśli na wyjedzie, to zdecydowanie samochodem – to najczęstsze wskazania Polaków dotyczące ich planów na pierwsze dni maja tego roku, jakie padły w badaniu PAYBACK Opinion Poll.
Majówka w domu, przy dobrej książce lub na działce

Jak pokazują wyniki badania, 50% Polaków planuje spędzić tegoroczny długi weekend majowy w swoim miejscu zamieszkania. Zdecydowana większość ma zamiar w tym czasie oddać się wypoczynkowi w domu, np. nadrabiając zaległości książkowe i filmowe (34%) lub spędzić czas na działce/w ogrodzie (28%). Wielu ankietowanych zamierza też spotkać się z rodziną i znajomymi (14%).

Jeśli wyjazd to przede wszystkim krajowy

Zgodnie z deklaracjami ankietowanych, tegoroczna majówka będzie dla wielu oznaczać wzmożony ruch na polskich drogach. Ponad 21% Polaków ma bowiem zamiar ruszyć w Polskę, a tylko 8% osób wybiera się w podróż zagraniczną. W przypadku osób decydujących się spędzić majówkę na wyjazdach krajowych dwoma najpopularniejszymi kierunkami są jeziora i góry.

Majówkowe podróże po Polsce będą odbywały się przede wszystkim samochodem, z którego planuje skorzystać aż 89% badanych osób. Dalekie drugie miejsce pod tym względem zajął pociąg, który jako planowany środek transportu wskazało jedynie 6% ankietowanych. Osoby podróżujące po Polsce najczęściej planują przy tym zatrzymywać się u rodziny lub znajomych (24%). Dużą popularnością cieszą się również domki letniskowe (19%) i hotele (14%), mniej popularne w tym roku mogą okazać się pensjonaty (4%) oraz hostele (0,5%).

Za granicą najpopularniejsza Europa

Wyniki raportu PAYBACK pokazują, że wśród kierunków zagranicznych popularnością cieszą się przede wszystkim kraje europejskie (88%). Podium z identycznymi wynikami, uzupełniły Azja i Afryka (po 4%). Najczęściej wskazywanym środkiem transportu w przypadku podróży zagranicznych okazał się samolot (48%). Drugim najczęściej wybieranym ma być samochód (33%). W podróżach zagranicznych nieco większą popularnością cieszy się również pociąg (8%). Najczęściej zagraniczny nocleg w trakcie majówki Polacy planują w hotelach (42%) i mieszkaniach oraz apartamentach na wynajem (26%).

Organizacja wyjazdów w większości na własną rękę

Wśród wszystkich wyjeżdżających na majówkę, zarówno planujących eskapadę po Polsce, jak i za granicą, zdecydowanie dominują ci, którzy samodzielnie organizują swoją podróż (97%), najczęściej dokonując rezerwacji noclegów i biletów przez internet (82%) lub aplikacje mobilne (11%).

Informacje i inspiracje dotyczące kierunków wyjazdów Polacy czerpią przede wszystkim z poleceń rodziny i znajomych (33%) oraz z mediów społecznościowych (29%). 22% respondentów wskazało, że nie szuka inspiracji, bo jeździ w miejsca, które już osobiście sprawdzili.

Najczęściej na majówkowe wojaże Polacy wydadzą do 1000 złotych (58%). Część z tych pieniędzy zasili kasę lokalnych restauracji, w których planuje stołować się 41% podróżujących. Majówkowe budżety zostaną wydane również w sklepach spożywczych - 31% respondentów zadeklarowało bowiem, że planuje samodzielnie przygotowywać posiłki w trakcie wycieczki
 
Dla większości długi weekend nie taki długi

Wyniki badania PAYBACK pokazują, że 46% Polaków nie planuje w trakcie majówki brać dodatkowego urlopu, zadowalając się jedynie dniami świątecznymi. Wśród najczęstszych powodów takiej decyzji wymienianie były – brak możliwości wzięcia urlopu w tym okresie (23%) oraz fakt spędzania długiego weekendu w swoim miejscu zamieszkania (22%). Rzadziej wskazywanymi, ale również dość popularnymi powodami były nadmiar pracy (13%) i brak planów na majówkę (12%).

Wśród 33% Polaków planujących urlop na długi weekend majowy, dominują osoby, które wzięły 3 dni urlopu, aby mieć wolny cały tydzień (43%) lub 1 dzień urlopu na wypadający w czwartek 2.05 (32%).Źródło: Okaeri
Fot: mat. prasowetagi: majówka , ekonomia , gospodarka , finanse , PAYBACK Opinion Poll , badanie ,