19 czerwca 2010 r. w Żywcu zakończyła się kolejna edycja największej w Europie imprezy dla kolekcjonerów akcesoriów piwnych, piwowarów domowych i restauracyjnych - „Festiwal Birofilia 2010". Najważniejszą nagrodę Festiwalu - tytuł Grand Championa zdobyło piwo uwarzone przez Panią Dorotę Chrapek z Pogwizdowa koło Cieszyna (na zdjęciu).
Przedstawicielka płci pięknej wywalczyła zwycięstwo w prestiżowym Konkursie Piw Domowych po raz pierwszy w historii. Grand Champion 2010 zostanie uwarzony na skalę przemysłową w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie. Na półki sklepowe w całej Polsce trafi jak zwykle w mikołajki, 6 grudnia 2010 roku.
Piwo Doroty Chrapek uwarzone w stylu Belgian Pale Ale pokonało 174 konkurentów
(w zdecydowanej większości przygotowanych przez mężczyzn), którzy zostali zgłoszeni do Konkursu Piw Domowych.
Jury złożone z międzynarodowych ekspertów i piwowarów w tym m.in. Ralfa Müncha, Bruce'a Awforda i dr. Iana Hornseya, pod przewodnictwem dr. Andrzeja Sadownika, nie miało wątpliwości, które piwo jest godne tego tytułu. To nie pierwszy sukces Doroty Chrapek - w ubiegłorocznym Konkursie Piw Domowych zwyciężyła w jednej z 6 kategorii. W tym roku sięgnęła już po najwyższe laury.
Startując do konkursu Chrapek ugotowała w swojej kuchni jedynie 19 l przyszłego Grand Championa. Teraz będzie mogła uwarzyć go znacznie więcej - nagrodą dla twórcy jest możliwość uwarzenia zwycięskiego piwa domowego na skalę przemysłową w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie, co już niebawem się rozpocznie.
„Jestem bardzo zaskoczona, że wygrałam. Konkurencja była bardzo duża. Belgian Pale Ale nie jest stylem piwnym popularnym w Polsce, ale mam nadzieje, że po 6 grudnia, kiedy piwo trafi do szerokiej sprzedaży - zyska na popularności" - mówi Dorota Chrapek.
Festiwal Birofilia do Żywca przyciągnął kilka tysięcy uczestników, którzy przez dwa dni zasmakowali wielu atrakcji największego w tej części Europy święta piwa. Do browaru na Żywiecczyźnie przyjechali birofile z całego świata - m.in. Holandii, Serbii, Litwy, Łotwy, Estonii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy, Rosji, a nawet z Grecji i Hiszpanii.
Po raz pierwszy na Festiwalu Birofilia została otwarta Aleja Piw Świata, gdzie uczestnicy mogli spróbować ponad stu piw z przeróżnych zakątków naszego globu, piw domowych i rzemieślniczych. To wyjątkowa okazja, ponieważ nigdy i nigdzie w Polsce nie było jeszcze możliwości degustacji tak szerokiego asortymentu piw w tylu stylach.
Kolejny Festiwal Birofilia odbędzie się w 2011 r. jak zwykle w trzeci weekend czerwca w Żywcu.
(Monika Dawiec)