Handel

e-PIT dla przedsiębiorców – na co uważać?

Poniedziałek, 25 marca 2024 HURT & DETAL Nr 03/217. Marzec 2024
Spotykany jest pogląd, że w porównaniu z innymi krajami, możliwość załatwieniu wielu spraw w Polsce przez internet jest czymś co nas wyróżnia. Przejawem tego rozwijającego się procesu w Polsce jest fakt, że podatnicy od wielu lat mogą rozliczać się z fiskusem elektronicznie. Organy skarbowe wstępnie przygotowują zeznania podatkowe.
Nowością od tego roku jest to, że skarbówka wstępnie przygotuje i udostępni zeznania podatkowe za rok 2023 także przedsiębiorcom, którzy rozliczają się:
  • na zasadach ogólnych,
  • według liniowej stawki 19% PIT,
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz
  • prowadzącym działy specjalne produkcji rolnej.
W związku z powyższym, w usłudze Twój e-PIT pojawią się nowe formularze, dotychczas niedostępne dla przedsiębiorców. Mowa tu o:
  • PIT-36L stworzonym do rozliczeń z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym,
  • PIT-28 stworzony do rozliczeń z działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem, ale także dochodów z najmu, a także
  • PIT-36, który od tego roku będzie dostępny także do celu rozliczenia działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych.
Wstępne przygotowanie zeznania przez skarbówkę dla przedsiębiorcy jest jednak tylko pierwszym krokiem do prawidłowego rozliczenia się z podatku dochodowego. Przedsiębiorcy będą musieli sami wpisać do zeznania przychody z działalności, a ci rozliczający się na skali czy liniówce także koszty ich uzyskania. Oprócz tego, jeśli przedsiębiorca będzie chciał skorzystać w rozliczeniu PIT z przysługujących mu ulg i odliczeń, również będzie musiał je samodzielnie uzupełnić.

Dodatkowym novum, które przedsiębiorcy muszą wziąć pod uwagę jest fakt, że przy rozliczeniu ich dochodów nie będzie miała zastosowania zasada obowiązująca wobec pozostałych podatników, których zeznania nie złożone przez nich w terminie, są automatycznie składane wraz z jego upływem.

Wreszcie należy wskazać, że jakkolwiek wstępne przygotowanie zeznań dla przedsiębiorców nie jest czymś przełomowym to należy docenić projektodawców tego rozwiązania, jako krok w dobrą stronę. Może to stanowić dodatkowy bodziec dla przedsiębiorców, aby składali zeznania elektronicznie. W takim przypadku przedsiębiorcy mogą otrzymać zwrot nadpłaconego podatku już w ciągu 45 dni, a nie w ciągu trzech miesięcy jak ma to miejsce w przypadku zeznań złożonych papierowo.

Konrad Korzeniowski
Senior Tax Consultant & Trainee Attorney-at-law
ALTO



Fot: Pixabay



tagi: e-PIT , przedsiębiorca , rynek spożywczy , sprzedaż , handel , konsument , FMCG , hurt , detal , produkty spożywcze , nowości , przemysł spożywczy , sieci handlowe , sklepy spożywcze ,