Specjaliści ds. żywienia nierzadko załamują ręce, gdy wspominają o polskich nawykach kulinarnych. „Skład typowego polskiego obiadu to głównie mięso, przeważnie smażone, co, nie czarujmy się, nie jest niczym dobrym dla naszego zdrowia - mówi Robert Muzyczka, Szef Kuchni Dworu Korona Karkonoszy - „W prawidłowej diecie chodzi o właściwe proporcje składników posiłku oraz o ich różnorodność".
Dieta wegetariańska nie cieszy się w Polsce dużym powodzeniem, mimo że z upływem lat zaczyna się to powoli zmieniać. Wegetarianizm może być praktykowany z przyczyn ideologicznych czy etycznych, jednak przede wszystkim - zdrowotnych. Jaroszami są bardzo często ludzie, którzy z zasady i z przekonania świadomie dbają o zdrowe odżywianie. Wychodzą z założenia: „Jesteś tym, co jesz".
Jest kilka odmian diety jarskiej. Najbardziej rozpowszechnioną jest laktoowowegetarianizm. Zwolennicy tej opcji rezygnując ze spożywania mięsa zwierząt i ryb, jedzą jednak produkty pochodzące od zwierząt (m.in. mleko, jaja, również miód).
Inne odmiany wegetarianizmu to laktowegetarianizm (mogą pić mleko i jeść przetwory mleczne) i owowegetarianizm (mogą jeść jaja, nie mogą pić mleka i przetworów mlecznych), które dopuszczają do spożycia jedynie część produktów odzwierzęcych, przy czym zarówno laktowegetarianie, jak i owowegetarianie nie mają prawa żywić się mięsem bądź rybami.
Osoby, które poprzestają wyłącznie na warzywach i owocach, określa się mianem wegan, lub tzw. „ścisłych wegetarian". Najrzadziej praktykowane są skrajne nurty wegetarianizmu, takie jak witarianizm (dopuszcza tylko świeże, surowe warzywa i owoce) oraz frutarianizm (toleruje jedynie owoce, które same spadną z drzewa).
„Można jednak mniemać, że wszystkich wegetarian łączy jedna cecha przewodnia, są oni świadomi tego, co jedzą, a ich wybory są przemyślane. Tej cechy nie posiada niestety większość Polaków" - zauważa Joanna Szymczak, Wiceprezes Zarządu SEKO S.A.
Badania prowadzone na wielką skalę w USA i w Wielkiej Brytanii wykazują znaczące różnice między wegetarianami, a przeciętnymi, mięsożernymi konsumentami. Jarosze na ogół posiadają lepszy wskaźnik BMI (ang. body mass index), niższy poziom cholesterolu, niższe ciśnienie krwi oraz chorują rzadziej na miażdżycę, osteoporozę, cukrzycę, niektóre nowotwory oraz są mniej narażeni na zawał serca. Badania Niemieckiego Centrum Leczenia Nowotworów wykazują znaczącą różnicę w długości życia, oczywiście na korzyść wegetarian.
Doskonałym pomysłem na zmianę nawyków żywieniowych jest zakup produktu firmy SEKO S.A., „Sałatki jarzynowej węgierskiej". Ta pyszna potrawa składa się z marchwi, papryki, kukurydzy, groszku i selera, podanych w pysznym sosie sałatkowym. Taka selekcja składników zapewnia pełne spektrum witamin i mikroelementów. Papryka, ważny składnik sałatki oraz - ogólnie - kuchni węgierskiej, posiada wiele walorów zdrowotnych, m.in. zapobiega zwapnianiu naczyń krwionośnych, zmniejsza ciśnienie krwi, reguluje pracę żołądka, a także dostarcza dużo witaminy C (nawet pięć razy więcej, niż cytryna).
(Monika Dawiec)
tagi: Seko ,
Znamy laureatów Sustainability Awards For Retail! Podczas...
Należąca do koncernu FoodWell marka Bakalland dołączyła do...
Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP...
Zawirowania w światowym handlu...
Rodzimym firmom przyda się promocja ze strony instytucji...
Firmy skupiają się na gromadzeniu zapasów...
Światowi dostawcy nie nadążają z dostawami do Polski...