Leasing „full-service" oraz finansowanie samochodów używanych – to najbardziej obiecujące segmenty rynku finansowania według najnowszych analiz firmy konsultingowej McKinsey. Raport dotyczy wybranych krajów Europy i wybiega aż do 2030 roku, jednak część płynących z niego wniosków już dziś potwierdzają także w Polsce doświadczenia firmy VEHIS.
Analitycy McKinsey wzięli pod lupę trendy w pięciu państwach Starego Kontynentu – Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Łącznie odpowiadają one za 50-60 proc. całego europejskiego rynku finansowania nabycia pojazdów – poczynając od nowych i używanych samochodów osobowych i lekkich dostawczych (LCV), przez typowe samochody dostawcze, ciężarówki i busy, aż po jednoślady. Autorzy raportu uwzględnili ich finansowanie m.in. poprzez kredyty, w leasingu finansowym, w tzw. leasingu „full-service" (grupa obejmująca najpopularniejszy w Polsce leasing operacyjny oraz wynajem długoterminowy) oraz usługi ubezpieczeniowe dostarczane przez firmy leasingowe.
Leasing „full-service" coraz ważniejszy
Według estymacji McKinsey w 2030 roku roczne przychody dostawców finansowania będą większe o 25 mld euro rocznie niż w roku bieżącym, a cały rynek w badanych krajach będzie rósł w średnim tempie 4 proc. rocznie. Ponad 90 proc. całkowitych przychodów będzie stanowiło finansowanie samochodów osobowych i lekkich dostawczych (LCV).
Jeśli chodzi o formy finansowania, do najbardziej obiecujących autorzy raportu zaliczają leasing „full-service” oraz, wydzielone ze wszystkich form finansowania, finansowanie samochodów używanych. – Mają one potencjał, by stać się kluczowymi segmentami rynku finansowania pojazdów – czytamy w opracowaniu raportu. Jedną z przyczyn tego zjawiska jest fakt, że konsumenci i firmy w coraz większym stopniu preferują różne elastyczne opcje nabywania i korzystania z samochodów. To właśnie stoi za popularnością leasingu „full-service", rosnącego w ponadprzeciętnym tempie.
Aby wykorzystać swoje szanse, dostawcy finansowania muszą jednak wziąć pod uwagę nowe wyzwania na rynku, nowe technologie i oczekiwania klientów. Najlepsze perspektywy ma podejście do biznesu oparte na analizie danych, pozwalającej optymalizować sprzedaż samochodów z wykorzystaniem zarówno kanałów cyfrowych, jak i istniejących sieci zbytu.
– Analiza McKinsey skupia się na największych rynkach zachodnich, jednak płynące z niej wnioski mają zastosowanie także na naszym polskim podwórku. W wielu miejscach dokładnie odzwierciedlają one kierunki, w których się rozwijamy – komentuje Jacek Pasławski, CDO w firmie VEHIS, platformie oferującej online samochody wszystkich marek wraz z finansowaniem w formie leasingu, ubezpieczeniem oraz wsparciem serwisowym. – VEHIS oferuje w Polsce taki właśnie produkt leasing „full-service", wskazywany w raporcie wśród najlepiej rokujących segmentów rynku. Oferujemy zdigitalizowany proces finansowania nabycia samochodów – pochodzących ze stocków współpracujących dealerów. Dziś jest to łącznie ponad 3 tys. samochodów – dodaje ekspert.
Proste oferty plus zaawansowana technologia
Autorzy raportu McKinsey podkreślają znaczenie konkurencyjnych cenowo ofert finansowania, skonstruowanych w sposób łatwy do zrozumienia i wygodnych dla klientów, a zarazem prostych w zarządzaniu dla samych firm finansowych. Pomóc w tym mogą zaawansowane technologie, takie jak chmura i sztuczna inteligencja.
– Nasze doświadczenia to potwierdzają. Dla szybko rosnącej grupy klientów przyzwyczajonych do zakupów internetowych ogromne znaczenie ma, aby w jednym miejscu znaleźli szeroki wybór samochodów oraz przejrzystą i prostą ofertę finansowania. Współpracujemy z wieloma dealerami, dzięki czemu udostępniamy na naszej platformie vehis.pl możliwość nabycia samochodów niemal wszystkich marek. Maksymalnie uprościliśmy umowę leasingową – ma zaledwie trzy strony, a jej podpisanie zajmuje 15 minut od wybrania samochodu. Pracujemy nad zunifikowaniem danych o pojazdach różnych marek. Dzięki temu zaoferujemy finansowanie nabycia dowolnego samochodu znajdującego się w zasobach polskich dealerów. Dążymy do tego, aby dla klienta wybór samochodu i finansowania był prostym i przyjemnym doświadczeniem – mówi Jacek Pasławski.
Dzięki takiemu podejściu we wrześniu 2023 roku VEHIS odnotował miesięczny wolumen finansowania nabycia samochodów osobowych na poziomie 75 mln zł, co stanowi ponad 10-krotny wzrost w porównaniu do września ubiegłego roku. Z kolei dane za pierwsze półrocze 2023 r. pokazują, że branża leasingowa w segmencie finansowania samochodów osobowych zakończy ten rok na dużym plusie. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy, w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 r., zanotowano wzrost udzielonego finansowania o prawie 30%.
Źródło: Clue
Fot: mat. prasowe