Według badania Future Food 4 Climate jedynie 56,1% osób zadeklarowało, że ma w szkole dostęp do stołówki
1. W takich sytuacjach z pomocą może przyjść Żabka i jej bogate portfolio dań oraz przekąsek. Kiedy rodzice są jeszcze w pracy, a uczeń nie miał możliwości zjeść w szkole obiadu, w lodówce może czekać na niego „Porcja DobreGO!” – łatwy do odgrzania, smaczny i co najważniejsze, pełnowartościowy posiłek. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, Żabka chce zapewnić całej rodzinie łatwy dostęp do śniadań, lunchów, obiadów oraz kolacji – na każdą porę dnia oraz okazję. Dzięki „Porcji DobreGO!” nie trzeba już myśleć, jak jeść smacznie i zdrowo czy spędzać godzin w kuchni, próbując sprostać różnorodnym preferencjom smakowym każdego członka rodziny. Sieć Żabka zrobiła to DLA nas i ZA nas.
Do szkoły i pracyJedna z podstawowych zasad prawidłowego żywienia brzmi: „Idź do szkoły po śniadaniu i ze śniadaniem”. Niestety wiele dzieci w wieku szkolnym rozpoczyna dzień bez tego ważnego posiłku. Może mieć to wpływ na ich koncentrację, poziom energii i zdolność do przyswajania wiedzy.
Aby zapewnić zdrowe nawyki żywieniowe w codziennym życiu, szczególnie w okresie powrotu do szkoły, kluczowe jest dostarczenie organizmowi pełnowartościowego śniadania. Wartościowy pierwszy posiłek stanowi podstawę energii, koncentracji i zdolności do przyswajania wiedzy. Jednak zasada ta, nie ogranicza się tylko do dzieci. Dorośli również pełnią ważną rolę jako wzorzec żywieniowy dla młodszych pokoleń. Dlatego dbanie o zdrowe nawyki żywieniowe staje się wspólnym wysiłkiem, który przekłada się na dobrostan całej rodziny. Pomoc w tym może bogata oferta dań gotowych i przekąsek od Żabki. Dzięki nim możemy stworzyć zbilansowany jadłospis dla całej rodziny – podkreśla Agnieszka Piskała-Topczewska, dietetyczka, Kierowniczka Dobrego Żywienia w Grupie Żabka.
Świetną podstawą dla śniadania jest nabiał, który zapewnia organizmowi wapń, będący budulcem kości. Produkty mleczne można komponować z produktami zbożowymi jak np. musli. Na śniadanie sprawdzą się także kanapki – kompozycja tłuszczy, warzyw i mięsa dostarczy wszystkie potrzebne składniki, dzięki temu nasze dziecko otrzyma odpowiednią dawkę energii oraz utrzyma dobry humor.
Trzeba jednak pamiętać również o pozostałych posiłkach – powinno się ich jeść w sumie pięć, w odpowiednich ilościach i o stałych porach. Wszystkie, zgodnie z normami, przy umiarkowanej aktywności fizycznej w wieku szkolnym, powinny dostarczyć około 2100 kcal. Warto podkreślić, że zasada zdrowego żywienia, w tym regularne spożywanie pełnowartościowych posiłków, nie dotyczy wyłącznie dzieci. Przykład i wzorzec jaki dziecko czerpie od dorosłych, ma istotne znaczenie. Dzieci uczą się przez naśladowanie otaczających ich osób, zwłaszcza rodziców. Jeśli widzą, że dorośli dbają o swoje zdrowie poprzez zrównoważoną dietę, same również będą bardziej skłonne do kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych.
Dania i przekąski marek własnych Żabki, włączone do programu „Porcja DobreGO!”, wyróżniają się najwyższą jakością we wszystkich aspektach. Dzięki temu nasze propozycje sprawdzą się perfekcyjnie zarówno jako śniadanie, obiad do szkoły czy pożywny lunch dla rodzica.
Na pełne wrażeń dni w szkole świetnie sprawdzą się m.in.:
Sałatka Cezar z pieczonym kurczakiem Dobra Karma
Gramatura: 190 g
Delikatne jajko, pełen smaku wędzony ser gouda oraz świeży szczypiorek tworzą niezwykłą harmonię smaku i tekstur. Całą kompozycję uzupełnia pieczywo żytnio-pszenne z naturalnym zakwasem żytnim. To idealny wybór, który doda potrzebnej energii na cały dzień wyzwań – za biurkiem lub w szkolnej ławce.
Kanapka z polędwicą sopocką Tomcio Paluch
Gramatura:151 g
Delikatna kanapka z aromatyczną polędwicą sopocką zawinięta w chrupiące pieczywo żytnio-pszenne z naturalnym zakwasem żytnim. To idealny wybór na lekki, ale pożywny posiłek. Zarówno na szkolne śniadanie, jak i szybki lunch w pracy.
Buła z kotletem drobiowym Tomcio Paluch
Gramatura: 212 g
Kanapka z soczystym kotletem drobiowym, świeżym ogórkiem konserwowym i lekko pikantną czerwoną cebulą Tomcio Paluch jest prawdziwą ucztą dla podniebienia. Wszystko to umieszczone w bułce, która dodaje wyjątkowej chrupkości i smaku. To doskonały sposób na zaspokojenie głodu.
Woda Od Nowa niskonasycona CO2
Pojemność: 0,5 l
Woda Od Nowa średnionasycona CO2
Pojemność: 0,5 l
W trakcie powrotu do szkoły czy pracy warto również pamiętać o prawidłowym nawodnieniu. Z pomocą przyjdzie krystalicznie czysta woda mineralna Od Nowa w dwóch wariantach: niskonasycona CO2 i średnionasycona CO2.
Napój Foodini Smacznie zielony
Pojemność: 250 ml
Dla osób poszukujących bardziej owocowych smaków, świetnym rozwiązaniem może okazać się napój Foodini Smacznie Zielony. Połączenie szpinaku, nasion chia oraz kiwi dostarczy dziecku odpowiednich witamin, które pomogą mu zmierzyć się z wyzwaniami szkoły.
Orzechy włoskie HAPS!
Gramatura: 30 g
Suszone chipsy z jabłka HAPS!
Gramatura: 18 g
Produkty HAPS! mogą być pełnowartościową przekąską w trakcie przerwy, np. orzechy włoskie, są źródłem kwasów omega 3 dla lepszej pracy mózgu. Z kolei suszone jabłka z małą dawką cukrów prostych będą idealne przed trudną klasówką czy lekcją wf-u.
W ofercie „Porcja DobreGO!” znajdują się ponadto przepyszne dania gotowe, takie jak Miska Zdrowia z soczystym kurczakiem od Szamamm, a także zupy, makarony oraz sałatki.
Różnorodne opcje na każdy styl życiaKluczem do wyboru produktów włączonych do programu „Porcji DobreGO!” jest system Nutri-Score, który znajduje się na 100% produktów marek własnych. Komunikuje on profil żywieniowy posiłku i jest doskonałą nawigacją do intuicyjnego balansowania codziennego jadłospisu. Posiłki i przekąski ze specjalnym oznaczeniem posiadają najwyższe możliwe noty, czyli Nutri-Score A i B.
Sieć Żabka będzie sukcesywnie poszerzać ofertę produktową o kolejne zdrowe i pyszne propozycję – tak aby wpisywać się w jeszcze większą ilość oczekiwań konsumentów. Dobre żywienie w każdym aspekcie, na każdą okazję i styl życia – to właśnie „Porcja DobreGO!”.
Źródło: Garden of Words
Fot: mat. prasowe
1 BADANIE DOSTĘPNOŚCI ROŚLINNYCH POSIŁKÓW W SZKOŁACH, Green REV Institute i Future Food 4 Climate, 2022 rok.