Gospodarka

Caritas Polska podsumowuje 2022 rok

Czwartek, 28 września 2023 Autor: Tomasz Pańczyk,
Miniony rok znów przyniósł szereg wyzwań organizacjom pomocowym w Polsce. Ledwie odetchnęliśmy po pandemii COVID-19, a już światem wstrząsnęła wojna na Ukrainie. To druga, na przestrzeni trzech lat, bezprecedensowa sytuacja kryzysowa, w której Caritas Polska wykorzystała swoje wieloletnie doświadczenie i zasoby, by efektywnie nieść pomoc potrzebującym.
O tym, jak wiele polskich rodzin potrzebuje pomocy, wiadomo nie od dziś. Trwająca ponad dwa lata pandemia odbiła piętno nie tylko na naszej gospodarce, ale także na zdrowiu rodaków. Przerwa na zaczerpnięcie oddechu i stabilizację nie trwała długo - wojna w Ukrainie i szalejąca inflacja znów postawiły wszystkich w stan gotowości - przede wszystkim organizacje pomocowe. Caritas Polska, działająca już ponad 30 lat, rok 2022 może podsumować z dumą - łączna wartość udzielonego wsparcia wyniosła ponad 320 mln zł. Pomoc żywnościową w Polsce otrzymało 412 tys. osób. Aż 47,5 tys. dzieci w kraju otrzymało wsparcie materialne, edukacyjne i psychologiczne. Mimo nieoczekiwanej i niezbędnej pomocy Ukrainie na kwotę 113 mln złotych, Caritas Polska przekazała także 63 mln złotych na pomoc potrzebującym w krajach pogrążonych w kryzysie. O skali działań mówią liczby i szczegółowe zestawienia, a te zostały właśnie zaprezentowane w corocznym Raporcie Caritas Polska.

Rok 2022 „sprawdził” Caritas Polska

Wojna za wschodnią granicą wymusiła na Caritas Polska zmiany, które - choć wcześniej planowane - musiały zadziać się „tu i teraz”. Pilne zapotrzebowanie na realną pomoc spowodowało wdrożenie zmian, usprawnienie działań i dynamiczny rozwój. Potrzebujący znajdowali się nie tylko w Ukrainie. Setki tysięcy naszych rodaków także potrzebowało pomocy. Mimo wielu wyzwań Caritas Polska wciąż realizowała pomoc żywnościową, wsparcie dla seniorów, osób chorych i wykluczonych społecznie, a także pomoc dzieciom. W 2022 r. ok. 412 tys. osób otrzymało pomoc żywnościową, w tym około 340 tys. otrzymywało tę pomoc regularnie. Potrzebującym przekazano ponad 14 tys. ton żywności za łączną kwotę ponad 131,5 mln złotych.

Nieustannie prowadzono takie programy jak Obiady dla seniora, Uliczny Patrol Medyczny oraz „Trochę ciepła dla bezdomnego”. Funkcjonowały jadłodajnie dla ubogich, zorganizowano również Wigilię Caritas. Do programu parasolowego Caritas Dzieciom włączono dzieci i młodzież z Ukrainy. Łącznie aż 47,5 tys. dzieci otrzymało wsparcie materialne, edukacyjne i psychologiczne. Wakacyjna Akcja Caritas, działająca już pod 25 lat, powstała z myślą o dzieciach, które z przyczyn finansowych nie mogą liczyć na wakacyjny wypoczynek. W 2022 roku w akcji wzięło udział około 14,8 tys. dzieci, w tym 2 tys. dzieci z Ukrainy. Bogata oferta edukacyjna i wypoczynkowa to flagowe korzyści tego programu. Ponadto Caritas Polska, dzięki pomocy darczyńców, w ramach akcji Tornister Pełen Uśmiechów ufundowała 10 tys. szkolnych wyprawek. Coroczne programy Akademia Caritas Dzieciom i Skrzydła pozwoliły na wyrównanie szans edukacyjnych ponad 1,5 tys. dzieciom z rodzin niezamożnych.

Wojna w Ukrainie - pomoc w kryzysie możliwa dzięki doświadczeniu

- Przez dziesięciolecia mieliśmy ten komfort, że wypowiadając się o rzeszy ludzi opuszczających swoje domy, mogliśmy, uspokajając sumienie, mówić o konieczności przyjmowania ich i udzielania wsparcia. Dziś słowa już nie wystarczą. Musimy liczyć się z tym, że mówić o przyjęciu, znaczy przyjmować, bo uchodźcy są wśród nas. Od wybuchu wojny na Ukrainie, czyli niemal cały ubiegły rok, jako społeczeństwo mieliśmy okazję, by otworzyć się na innych i sprawdzić się w działaniu - pisze ks. dr Marcin Iżycki, Dyrektor Caritas Polska we wstępniaku, otwierającym Caritas Polska Raport 2022 - zbiór szczegółowo rozpisanej skali pomocy finansowej, materialnej, administracyjnej i psychologicznej, udzielonej przez Caritas Polska w minionym roku.

Nie da się ukryć, że to właśnie Polska i Polacy okazali największe wsparcie uchodźcom z Ukrainy. Rodziny otwierały swe domy, oferowały dach nad głową, wyżywienie, pomoc w osiedleniu, znalezieniu pracy. Wojna w ciągu kilku godzin postawiła w gotowości organizacje pomocowe w Polsce. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w zagranicznej pomocy humanitarnej, a także dzięki swoim zasobom już w pierwszym okresie konfliktu i kryzysu na granicy polsko-ukraińskiej Caritas Polska i Caritas diecezjalne udzielały pomocy doraźnej. Gdy stało się jasne, że wojna nie skończy się szybko, przyszedł czas na zorganizowaną i długofalową pomoc na dwóch płaszczyznach – kierowana zarówno do uchodźców z Ukrainy przebywających w Polsce, jak i osób, które pozostały w ogarniętej wojną ojczyźnie.

Od marca do czerwca 2022 ponad 6 tys. uchodźców z Ukrainy uzyskało wsparcie finansowe w ramach mechanizmu Rapid Response Appeal, działającego w międzynarodowej sieci Caritas Internationalis, o łącznej wartości ponad 3 mln. złotych. Szczególną opieką zostali otoczeni także najmłodsi. Aż 251 dzieci i młodzieży z Ukrainy zostało umieszczonych w pieczy zastępczej w ramach programu „Kompleksowe wsparcie ukraińskich dzieci z pieczy zastępczej i ich opiekunów”. Caritas Niemcy przekazała na ten cel niemal 7 mln złotych.  Natomiast Caritas diecezjalne zapewniły wsparcie aż 2 mln uchodźców z Ukrainy, w tym 405 tys. seniorów. Łączna wartość żywności, przekazanej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa, wyniosła ponad 5,6 mln zł. Konflikt zbrojny w Ukrainie sprawił, że zaczęły dziać się rzeczy do tej pory niemożliwe. Załadowanie i rozładowanie 30 tirów z darami dziennie? Tak, dziś nie stanowi to problemu. To, co potrzebne, jest niezmienne, to ludzkie dobro, empatia i wsparcie - tak dzieją się cuda.

Wyzwanie jako szansa na rozwój

Rok 2022 miał być z założenia rokiem rozwoju instytucjonalnego Cartias Polska. Sytuacja kryzysowa u naszych sąsiadów stanowiła niespotykane w ostatnich latach wyzwanie. Wyzwanie, które udało się przekuć na międzynarodowy sukces. Dzięki nawiązaniu współpracy z wieloma organizacjami charytatywnymi oraz zacieśnieniu więzów w ramach sieci Caritas Europa i Caritas Internationalis udało się osiągnąć jeszcze bardziej zaawansowany rozwój kompetencji organizacyjnych z zachowaniem transparentności działań.

Konieczność pilnego wsparcia migrantów i uchodźców przyczyniło się do utworzenia nowej i większej siedziby Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Warszawie przy ul. Towarowej 25A. W związku z udzielaną na dużą skalę pomocą dla Ukrainy powstał transgraniczny hub o powierzchni ponad 3 tys. m2. Nowa przestrzeń została udostępniona Caritas Polska dzięki Fundacji Alior Banku. Wyzwania pozwoliły także na zmiany strukturalne w obrębie tworzenia nowych działów, a co za tym idzie - stworzenia nowych miejsc pracy. Powstał m.in. Dział Ryzyka i Compliance czy Centrum Analiz Problemów Społecznych Caritas Polska.

To, że Caritas Polska skutecznie pomaga potrzebującym, potwierdza przyznanie organizacji nagrody za zajęcie pierwszego miejsca w 15. Badaniu Top Marka 2022 w dziedzinie projektów charytatywnych.  To osiągnięcie nie tylko dokumentuje skalę wsparcia, jakie Caritas udzielała potrzebującym w ubiegłym roku, ale również podkreśla jej pozycję jako silnej i wpływowej organizacji, gotowej do dialogu, wsłuchania się w potrzeby społeczności i współpracy z biznesem.

Pełny raport Caritas Polska Raport 2022 dostępny jest pod linkiem: https://caritas.pl/wp-content/uploads/2023/08/raport-caritas-za2022-viiis.pdf

tagi: caritas , raport ,