Nieskategoryzowane

Nieruchomości handlowe po pierwszym kwartale

Piątek, 14 maja 2010
W porównaniu z sąsiednimi krajami Europy Środkowej rynek nieruchomości handlowych w Polsce radzi sobie dość dobrze. Według najnowszych danych GUS-u sprzedaż znacząco wzrosła w marcu (8,7% rok do roku przy wzroście miesięcznym na poziomie 21,9%).

Aktywność na rynku najmu jest nadal niewielka we wszystkich podsektorach rynku nieruchomości handlowych, choć obserwuje się znaczny popyt ze strony najemców wielkopowierzchniowych. Coraz więcej najemców decyduje się na renegocjacje dotychczasowych umów najmu, wzrasta znaczenie zachęt w przypadku nowych umów. Stawki czynszów przy głównych ulicach handlowych utrzymały się na stabilnym poziomie we wszystkich większych miastach. Czynsze w parkach i centrach handlowych odnotowały nieznaczny spadek. Dla centrów handlowych był to piąty kolejny kwartał spadkowy, w najlepszych lokalizacjach stawki czynszu obniżyły się o prawie 6% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

W 2009 r. w większości państw Europy Środkowo-Wschodniej oddano do użytku mniej centrów handlowych niż w 2008 r. i tylko Polska oraz Słowacja odnotowały wzrost ich liczby. Jednak w latach 2010-2011 wielkość ukończonej powierzchni zdecydowanie się zmniejszy, co wiąże się z trudnościami z pozyskaniem finansowania oraz koncentracją popytu na powierzchnie w najlepszych obiektach zlokalizowanych w największych miastach.

W pierwszym kwartale 2010 r. ożywiła się aktywność na rynku inwestycyjnym. W tym okresie łączna wartość transakcji przekroczyła 530 mln euro i była ponad dwukrotnie wyższa niż w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Polska jest postrzegana jako kraj o najmniejszym ryzyku w regionie, a dobre wyniki gospodarcze oraz poziom oferowanych cen przyciągają uwagę inwestorów. Największym zainteresowaniem cieszą się obiekty w najlepszych lokalizacjach.

(Maja Święcka)