Nieskategoryzowane

Spomlek i Elbląg łączą się

Czwartek, 13 maja 2010
Członkowie spółdzielni mleczarskich z Radzynia Podlaskiego i Elbląga wyrazili zgodę na ich połączenie. Obie firmy mają teraz niespełna cztery miesiące na ujednolicenie swojej działalności. Dla rolników najważniejsze jest to, że w Elblągu za mleko otrzymają takie same stawki jak na Podlasiu. Będzie to spore wyzwanie dla innych producentów z Pomorza i Warmii.

Trwająca od blisko roku współpraca SM Spomlek i Elbląskiej Spółdzielni Mleczarskiej swój finał znalazła w pierwszej dekadzie maja. Zebrania Przedstawicieli - najpierw w Elblągu, potem w Radzyniu Podlaskim - przyjęły uchwały wyrażające zgodę na połączenie. Do 31 sierpnia obie spółdzielnie wyznaczyły sobie czas na ujednolicenie zasad funkcjonowania, sposobu współpracy z dostawcami i warunków zatrudnienia. Czekają również na zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Chociaż rok 2009 zakończyliśmy z zyskiem, nie ukrywaliśmy przed naszymi członkami, że dalsze samodzielne funkcjonowanie staje się coraz trudniejsze. Mniejsze mleczarnie muszą nie tylko coraz silniej konkurować o sprzedaż swoich produktów, ale również walczyć o surowiec z gigantami. Sami nie bylibyśmy w stanie zaoferować naszym dostawcom takich stawek, jak działające w naszym regionie koncerny mleczarskie" - przyznaje Józef Kaczyński, prezes zarządu Elbląskiej Spółdzielni Mleczarskiej. - „O konsolidacji rozmawialiśmy z kilkoma podmiotami, jednak poza Spomlekiem żaden z nich nie przedstawił warunków współpracy, które w pełni chroniłyby interesy naszych dostawców i pracowników."

Podlascy rolnicy tradycyjnie otrzymują najwyższe w kraju stawki za dostarczane mleko. W tym regionie działają bowiem największe i najprężniejsze spółdzielnie mleczarskie. Wśród nich jest też Spomlek.

„Od początku rozmów było dla nas jasne, że po połączeniu, wszystkich dostawców, niezależnie od regionu, obowiązywać będzie ten sam cennik, według którego rozliczane są dostawy do Radzynia Podlaskiego. Mamy świadomość, że w rejonie elbląskim będzie oznaczało to podwyżkę o średnio kilka groszy na litr. Do tej sytuacji będą musieli dostosować się inni działający tam przetwórcy. Zyskają na tym wszyscy producenci w regionie" - wyjaśnia Edward Bajko, prezes SM Spomlek.

Zgodnie z uchwałami podjętymi przez Zebrania Przedstawicieli obu spółdzielni po połączeniu powstanie jeden podmiot - Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek - która będzie kierował dotychczasowy Zarząd Spomleku pod przewodnictwem prezesa Edwarda Bajko. ESM będzie funkcjonowała pod nazwą SM Spomlek Oddział w Elblągu. Obecna rada Nadzorcza SM Spomlek będzie pełniła nadal swoje obowiązki do czasu przeprowadzenia nowych wyborów po wygaśnięciu bieżącej kadencji. W tym czasie rada Spomleku będzie pełniła rolę przedstawicielstwa wszystkich spółdzielców, a elbląska rada zyska status ciała doradczego. Jej zadaniem będzie opiniowanie wszystkich podejmowanych uchwał i delegowanie przedstawicieli na posiedzenia w Radzyniu Podlaskim. Z nią będą też konsultowane wszelkie decyzje dotyczące oddziału w Elblągu. Natomiast w kolejnej kadencji członkowie z Elbląga będą już mieli swoją reprezentację w Radzie Nadzorczej.

Naszym wspólnym zamiarem jest udowodnienie, że konsolidacja branży mleczarskiej może przebiegać w atmosferze współpracy i koncentracji na nadrzędnym celu, czyli korzyściach dla wszystkich stron. Chcemy także, aby to spółdzielcy decydowali o swojej przyszłości. Przy okazji pokazujemy, że prawo spółdzielcze świetnie nadaje się do przeprowadzenia połączeń, o ile obu stronom naprawdę zależy na zachowaniu idei spółdzielczości" - deklaruje Edward Bajko.

Po połączeniu oddział w Elblągu nadal będzie koncentrował się na produkcji żółtych serów. W dalszym ciągu wytwarzał będzie swoje sztandarowe gatunki (m.in. Salami Królewieckie w powłoce parafinowej), część produktów trafi natomiast pod wspólny szyld Spomleku (m.in. marki Serenada i Polesia Czar). Dzięki temu radzyńska spółdzielnia będzie mogła skutecznie zwiększyć swój udział w polskim rynku.

Jednocześnie prowadzone będą działania zmierzające do zwiększenia mocy produkcyjnych (inwestycje w zakładzie w Młynarach) i wielkości skupu mleka. W ostatnim czasie, już po ujawnieniu planów konsolidacji, ESM pozyskała znaczącego dostawcę, zapewniającego rocznie ponad 1 mln litrów mleka. To około trzykrotnie więcej niż dotychczasowy rekordzista.

(Maja Święcka)