Gospodarka

Rynek Pracy – zmiany, trendy, dane

Poniedziałek, 20 lutego 2023
41-procentowy wzrost liczby ogłoszeń w styczniu względem grudnia i wyhamowanie tendencji spadkowej z czwartego kwartału 2022 roku dają powody do umiarkowanego optymizmu. W ujęciu r/r pracodawcy prowadzili jednak o 8 proc. rekrutacji mniej, przy czym nowych procesów ubyło o 10 proc. Średnio dziennie w OLX Praca dostępnych było ponad 94 tysiące ofert pracy.
Największy spadek (o 31 proc. r/r) w zapotrzebowaniu na pracowników zanotowała kategoria dostawca i kurier miejski. To już kolejny miesiąc utrzymującej się spadkowej tendencji w tym segmencie rynku. Jeszcze niedawno – w czasie pandemii – kandydaci do tej profesji byli wyjątkowo pożądani. Teraz rozglądają się za inną pracą, m.in. kierowcy, w magazynie czy produkcji. Do tąpnięcia doszło też w kategorii HR, w której spadek także wyniósł 31 proc. (r/r). Ponadto aż o jedną czwartą skurczyło się zapotrzebowanie na pracowników produkcyjnych i magazynowych.

10 z 32 kategorii OLX Praca w styczniu zanotowało wzrosty. Rośnie popyt na pracowników w kategoriach montaż i serwis (+59 proc. r/r), choć spektakularny skok nadal należy upatrywać w świeżości kategorii (jest dostępna od roku). Podobny wzrost widać w ofertach dotyczących marketingu i PR-u. O jedną piątą względem stycznia 2022 rok przybyło ogłoszeń o pracę dla fryzjerów, kosmetyczek i w kategorii zdrowie oraz edukacja.

Rekordowy ruch notujemy po drugiej stronie rynku. W styczniu, po raz pierwszy w historii kategorii Praca w OLX, ponad milion użytkowników odpowiedziało na zamieszczone oferty pracy. Średnio na każdego z nich przypadały ponad 4 odpowiedzi – to kolejny rekord. Mowa o 25-procentowym wzroście r/r i blisko 80-procentowym m/m. Dwucyfrowy wzrost notowała każda z 32 kategorii. Na szczycie popularności są IT (+119 proc.), montaż i serwis (+82 proc.). Na spływ aplikacji nie mogli także narzekać pracodawcy z obszaru zdrowia i rolnictwa, gdzie przesłano ponad połowę więcej odpowiedzi w ujęciu r/r.

Kolejne miesiące wysokiej inflacji i pogarszającej się sytuacji pracodawców (zarówno w zakresie planów rekrutacyjnych jak i wizji podwyżek na 2023 rok) zachęcają coraz więcej poszukujących do znalezienia zatrudnienia poza granicami kraju. W styczniu tempo wzrostu liczby aplikacji na oferty pracy za granicą przyspieszyło do ponad 90 proc. r/r i oznaczało blisko 275 tysięcy przesłanych odpowiedzi. Średnio na jedno ogłoszenie przypada ich aż 60 (wzrost o 30 proc. m/m). W ciągu ostatnich 12 miesięcy podjęciem pracy zagranicznej zainteresowanych było aż 460 tysięcy użytkowników kategorii Praca.

Aż co czwarta odpowiedź na ogłoszenie w kategorii Praca dotyczy pracy dodatkowej, co potwierdza rosnące zapotrzebowanie na znalezienie kolejnego źródła dochodu i podreperowania domowego budżetu. Podobnie jak w przypadku pracy za granicą, oferty pracy dodatkowej w Polsce charakteryzują się dużą konkurencją, bo o przeciętne stanowisko zabiega średnio 37 kandydatów, a więc o ponad 60 proc. więcej w porównaniu z pozostałymi ofertami pracy.

Blisko 80 ofert pracy otrzymało co najmniej tysiąc odpowiedzi, zaś rekordowe ogłoszenie zgromadziło ponad 5,5 tysiąca aplikacji (praca dodatkowa w formule zdalnej dla testera aplikacji). Niemalże połowa z tych ofert dotyczyła pracy za granicą.

Styczeń to także 11. miesiąc trwania wojny w Ukrainie i nieprzerwanej pomocy osobom dotkniętych tym konfliktem, także ze strony pracodawców, którzy wyrazili swoją otwartość na zatrudnienie uchodźców z Ukrainy. Średnio każdego dnia w styczniu na OLX dostępnych było ponad 15 tysięcy ofert z zaznaczonym parametrem „Zapraszamy pracowników z Ukrainy”.



Źródło: OLX
Fot: mat. prasowe


tagi: OLX , rynek pracy , ekonomia , gospodarka , finanse , oferty pracy , inflacja ,