Bezkompromisowa jakość, doskonały smak
Priorytetowe postrzeganie kwestii jakości i bezpieczeństwa na każdym etapie produkcji, sięga czasów Jana Wedla, który nie tylko był bardzo restrykcyjny w obszarze higieny na terenie fabryki, lecz także osobiście z każdego transportu ziarna kakaowca badał próbki, oceniał ich stan dojrzałości, jakość i decydował, na jaki rodzaj czekolady przeznaczyć daną partię. Dziś firma do produkcji swoich czekoladowych słodyczy niezmiennie wykorzystuje wyłącznie najwyższej jakości kakao z Ghany, wciąż używa tradycyjnej technologii do tworzenia masy czekoladowej i nie stosuje zamienników tłuszczu kakaowego, co gwarantuje wyjątkowy smak. Jakość tę doceniają konsumenci, którzy w kategorii gorzkich najchętniej sięgają po czekoladę E.Wedel 64%*. Ta z kolei w kontekście zbliżającej się Wielkanocy stanowi idealną bazę wielu ciast i deserów np. Mazurka czekoladowego z marcepanem i nutą cynamonu według przepisu Maestro Czekolady E. Wedel Janusza Profusa.
Mazurek czekoladowy z marcepanem i nutą cynamonu
Czas przygotowania: 80 minut
Składniki:
Ciasto kruche:- 250g masła
- Skórka starta z jednej cytryny lub jednej pomarańczy
- 250g cukru pudru lub bardzo drobny cukier kryształ
- 500g mąki pszennej
- 2 żółtka
- szczypta soli
Miękkie masło, cukier, skórkę z cytryny lub z pomarańczy, mąkę i sól posiekać nożem na stolnicy, dodać żółtka i jak najszybciej razem zagnieść. Ciasto włożyć na 30 minut do lodówki. Następnie rozwałkować na stolnicy na grubość 5-7mm. Z ciasta wyciąć koła lub kwadraty, przełożyć je na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, piec w temperaturze 180 stopni około 15-20 minut na złoty kolor.
Masa marcepanowa ozdobna do zapiekania: - 200g surowej masy marcepanowej
- 2 białka
Surową masę marcepanową zmiksować z białkiem na jednolitą masę. Następnie przełożyć ją do rękawa cukierniczego zakończonego karbowanym zdobnikiem.
Przygotowaną masą udekorować brzegi wcześniej upieczonego ciasta kruchego. Ponownie włożyć do piekarnika do 180 stopni i zapiec na złoty kolor. Tak przygotowane spody ostudzić.
Masa czekoladowa: - 200g czekolady Gorzkiej 64% E.Wedel
- 30g miód lipowy
- 200ml śmietanki 36%
- 1 łyżeczka mielonego cynamonu
- 20g masła
Śmietankę, miód i cynamon zagotować, zdjąć z ognia, dodać pokruszoną czekoladę i masło. Całość połączyć na jednolitą masę. Uzyskaną masę, jeszcze płynną, ostrożnie rozlać na wcześniej przygotowane spody do mazurków. Jak masa stężeje udekorować kandyzowanymi owocami, bakaliami lub napisem z czekolady.
Bogate portfolio – na co dzień i od święta
Wspomniana czekolada gorzka to zaledwie wycinek całej tabliczkowej oferty, na którą składają się zarówno warianty mocno gorzkie, gorzkie, mleczne czy nowość od firmy Wedel – wersja mocno mleczna, aż po niezliczoną wręcz ilość rodzajów nadzienia.
– Tabliczki czekoladowe poza swoją niezastąpioną rolą w ciastach i deserach są równie chętnie wybierane jako samodzielna przekąska, szczególnie jeśli spojrzeć na różnorodność oferty w tej kategorii. W okresie świątecznym, takim jak Wielkanoc, uwagę warto poświęcić asortymentowi adekwatnemu do uroczystej oprawy, a więc np. inspirowanemu deserami tak jak Czekolada mleczna z nadzieniem o smaku Crème brûlée, Panna cotta czy Tiramisu. Przyjemności na czas świąt dostarczy również bogata gama pralin – od kultowych pianek Ptasie Mleczko® przez gotowe kompozycje tj. Baryłki czy Coffee Box po autorską ofertę sieci Pijalni E.Wedel – mówi Janusz Profus, Maestro Czekolady E.Wedel.
Innowacje w parze z rzemieślniczą tradycją
Firma Wedel udowadnia, że pogodzenie innowacji z rzemieślniczą precyzją jest nie tylko możliwe, ale nadaje produktom unikalnego charakteru. Wykorzystywanie najnowszych rozwiązań technologicznych w fabryce, nie przeszkadza w podtrzymywaniu najlepszych tradycji za sprawą ręcznej produkcji. W ten sposób powstaje m.in. kultowy Torcik Wedlowski, którego każdy egzemplarz na etapie zdobienia wychodzi spod ręki dekoratorki. Częściowo ręczna produkcja dotyczy także powstawania chałwy, którą miesza się napędzanym wyłącznie siłą mięśni drewnianym przyrządem przypominającym wiosło. Wszystko po to, by nadać masie idealnie kremowy charakter. O jego wyjątkowym smaku można przekonać się przygotowując przepis Maestro Czekolady E. Wedel na Królewski krem chałwowy z malinami na winie z wykorzystaniem chałwy E.Wedel.
Królewski krem chałwowy z malinami na winie
Składniki:
- 300 ml śmietanki 30- 36%
- 250 g chałwy waniliowej E. Wedel
- 250 g serka mascarpone
Przygotowanie:
Śmietankę wlać do małego garnuszka, dodać do niej pokrojoną chałwę waniliową. Podgrzewać, ciągle mieszając aż do rozpuszczenia się całkowicie chałwy i otrzymania sosu o gładkiej konsystencji. Wystudzić, przykryć folią spożywczą i schłodzić w lodówce przez minimum 12 godzin (najlepiej przez całą noc).
Śmietankę z chałwą przełożyć do misy i ubijać. Następnie dodać schłodzony serek mascarpone i krótko ubijać na delikatny gęsty krem. Uzyskany krem idealnie pasuje do bezy, czekoladowych i kawowych babeczek, tortów i świeżych owoców.
Maliny na winie
Składniki:
- 400g malin mrożonych lub świeżych
- 60g cukru
- 150ml czerwonego słodkiego lub półwytrawnego wina
- 15g mąki ziemniaczanej
Przygotowanie:
Wino zagotować razem z cukrem. Dodać maliny mrożone lub świeże i ponownie zagotować. Na koniec dodać mąkę ziemniaczaną rozprowadzaną w niewielkiej ilości zimnej wody. Całość zagotować delikatnie mieszając, by maliny się nie rozpadły.
Krem chałwowy przekładamy na przemian z pokruszonymi bezami i malinami na winie. Całość należy schłodzić w lodówce.
Więcej przepisów i porad kulinarnych – do wykorzystania na co dzień i od święta – znaleźć można na platformie „W kuchni z Wedlem” oraz w książce kucharskiej wydanej z okazji jubileuszu 170-lecia firmy „Czekoladowe desery”.
*E.Wedel za NielsenIQ - Panel Handlu Detalicznego, Cała Polska z Dyskontami (Food), sprzedaż wartościowa, luty 2021 - styczeń 2022, kategoria: Słodycze, tabliczki czekoladowe gorzkie twarde do 149g.