Zmieniaj sklep - zwiększaj zyski

Prawo 2022 – rok pełen zmian

Wtorek, 15 lutego 2022 HURT & DETAL Nr 02/192. Luty 2022
Niedziele jeszcze bardziej NIEhandlowe

Rzeczywistość niehandlowych niedziel znana jest nam od lat. Jednak z biegiem czasu przedsiębiorcy znaleźli kilka luk w przepisach. Dzięki paru prostym zmianom w prowadzeniu działalności można było zakaz po prostu obejść. Wraz ze zmniejszaniem liczby tzw. handlowych niedziel w roku, rosła rzesza sklepikarzy korzystających z nieprecyzyjnych przepisów. A mianowicie – wprowadzających usługi pocztowe dające możliwość działania bez obaw posądzenia o łamanie przepisów. Rząd zajął się zatem uszczelnianiem prawa. Od lutego 2022 roku, aby legalnie móc prowadzić działalność handlową w ostatnim dniu tygodnia przychód z usług pocztowych musi przekroczyć 40% całości zysków danej placówki.

W tym celu wprowadzono w przepisach termin „przeważającej działalności”. Co się kryje pod tym pojęciem? Zgodnie z nowelą jest to ten rodzaj działalności, który – po pierwsze – został wskazany we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej. A po drugie – stanowi co najmniej 40% miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej.

Krocząca akcyza, ale nie dla wszystkich

Mimo wielu sprzeciwów branży alkoholowej rząd zdecydował się na kolejną podwyżkę akcyzy. Jednak nie wszyscy muszą się martwić dodatkowymi kosztami działalności. Nowela przewiduje preferencje podatkowe dla małych producentów napojów alkoholowych. Ich stawka akcyzy wynosi aktualnie połowę tej płaconej przez duże koncerny. Na rozwiązaniu mają skorzystać m.in. producenci win, miodów pitnych i wódek regionalnych.

Nowe banderole – praktycznie i estetycznie

Już pół roku na sklepowych półkach możemy znaleźć wina opatrzone banderolami w nowym, atrakcyjniejszym formacie. Zabieg ten to nie tylko kwestia estetyki. Nowe przepisy pozwalają na umieszczanie znaków w jednym z kilku możliwych miejsc na butelce. Celem wprowadzenia nowych banderoli było zniwelowanie wysokich kosztów odpowiednich sprzętów służących do przyklejania ich na butelkach. Tym samym nowe znaki akcyzy mają przynieść spore oszczędności, a także przyspieszyć produkcję.

Preferencje dla handlujących rolników

Od nowego roku weszła w życie ustawa o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników. Jej nazwa mówi nam wszystko. Rolnicy oraz członkowie ich rodzin i domownicy, którzy chcieliby handlować swoimi produktami są od teraz zwolnieni z opłaty targowej. Celem nowych przepisów jest rozpowszechnienie sprzedaży bezpośredniej. Sprzedaż, o której mowa, może być prowadzona zarówno w piątki, jak i w soboty.

ANTYinflacja?

W reakcji na galopującą inflację, a przede wszystkim wzrost cen energii i gazu rząd zdecydował się wprowadzić specjalny dodatek osłonowy. A skorzystać można z niego już od 1 stycznia br. Z wyliczeń ustawodawcy wynika, że może on objąć blisko 6,8 mln gospodarstw domowych. Wszystko zależy jednak od uzyskiwanych dochodów. W przypadku gospodarstw jednoosobowych nie mogą przekroczyć 1 500, a wieloosobowych – 2 100 zł. Dodatek (od 400 do 1 150 zł, lub 500 do 1 437,50 zł – jeśli głównym źródłem jest paliwo stałe) będzie przysługiwał osobom, które spełnią wspomniane kryterium dochodu. Obsługą dodatku osłonowego zajmą się gminy.

Przepisy proEKO

Na fali kryzysu klimatycznego i unijnych przepisów od 1 stycznia 2022 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o odpadach. Po raz pierwszy w przepisach wprowadzono definicję rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Od teraz podmiot wprowadzający produkty, w tym te w opakowaniach, ponosi odpowiedzialność finansową albo odpowiedzialność finansową i organizacyjną na etapie cyklu życia produktu, gdy staje się on odpadem.

Kwestią niezwykle istotną w kontekście problemu marnotrawstwa surowców była problematyka utraty statusu odpadów. Jest to konieczne do uznania, że dany materiał przestaje być odpadem w wyniku recyklingu lub innego procesu odzysku. Obecnie uzyskanie takiego statusu stało się znacznie prostsze. Jak nietrudno zgadnąć – celem jest zachęcenie do odzyskiwania materiałów, które nadają się do ponownego wykorzystania.


tagi: prawo , zmiany , ustawa , ekonomia , gospodarka , finanse , przedsiębiorca , biznes , inflacja , pandemia ,