Gospodarka

Przerwa na papierosa niektórych pracodawców kosztuje więcej

Wtorek, 26 października 2021
Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w 2019 roku do nałogowego palenia przyznawało się 21 proc. Polaków [1]. Jak podaje GUS, aktywnych zawodowo jest w Polsce ponad 17 mln osób [2]. Jeśli więc co piąty z nas pali, łatwo policzyć, że w pracy robi to ponad 3 mln osób. Chcąc oszacować, z jakim wiąże się to kosztem, należy wziąć pod uwagę liczbę wypalanych w pracy papierosów, długość przerwy na palenie oraz wartość godziny pracy na danym stanowisku. Kilka lat temu zrobił to Work Service, który wyliczył, że w skali całego kraju, firmy tracą z powodu przerw na papierosa blisko 31 milionów złotych dziennie [3]. Rzeczywiste koszty mogą być jednak znacznie większe, a ich wysokość różni się w zależności od charakteru miejsca pracy.
Czas na palenie to tylko część ceny przerwy na papierosa

Pierwszą kwestią, która decyduje o tym, ile pracodawcę kosztuje przerwa na papierosa jest jej faktyczna długość. Samo palenie zajmuje stosunkowo niewielką część przerwy. Reszta to czas przeznaczany na rozmowy czy korzystanie z telefonu, a także na dojście i powrót z miejsca palenia, które niejednokrotnie znajduje się poza budynkiem. W przypadku dużych zakładów przemysłowych pokonanie tego dystansu zabiera zdecydowanie więcej czasu niż np. pracownikom osiedlowego sklepu. Cena przerwy na papierosa jest więc dla nich znacznie wyższa.

– Nasze szacunki pokazują, że pokonanie trasy tam i z powrotem do miejsca, w którym pali się papierosy zajmuje nawet 25 proc. przerwy. Już samo skrócenie tego czasu może oznaczać dla pracodawcy niemałe oszczędności. Zwłaszcza, gdy mówimy o dużej firmie, zatrudniającej tysiące pracowników – mówi Maciej Laskowski ekspert firmy Palarnie.pl. – Na naszej stronie stworzyliśmy specjalny kalkulator, w którym po ustawieniu parametrów takich jak: liczba palących pracowników, stawka za godzinę pracy czy długość przerwy na papierosa, można wyliczyć miesięczną oraz dzienną skalę ewentualnych oszczędności – dodaje Maciej Laskowski.

Dla jednych straty wizerunkowe, dla innych ryzyko wypadku

Realnym kosztem dla każdej firmy jest absencja chorobowa pracowników. Zwłaszcza, że przez pierwsze 33 dni chorobowe musi wypłacać pracodawca. Dotyczy to oczywiście różnych rodzajów chorób, najczęściej jednak są to przeziębienia, w wielu przypadkach wynikające z wychodzenia na papierosa na zewnątrz. Absencja chorobowa to dla pracodawcy koszt, ale ceną za palenie jest również zdrowie samych pracowników.

– Na większe koszty narażeni są przede wszystkim ci pracodawcy, którzy nie mają odpowiednio zorganizowanego miejsca dla palaczy. Pokonywanie większego dystansu wydłuża przerwę na papierosa, wychodzenie na zewnątrz grozi częstszymi przeziębieniami. Trzeba też pamiętać, że wiele miejsc pracy takich jak: hale produkcyjne, magazyny, sortownie czy obiekty przemysłowe jest szczególnie narażonych na zaprószenie ognia. W ich przypadku, palący w nieodpowiednim miejscu pracownik to zagrożenie pożarem. Nawet jeśli nie ma bezpośredniego zagrożenia wypadkiem tego typu, tzw. dzika palarnia to dla firmy starty wizerunkowe, zwłaszcza kiedy mieści się ona w eksponowanym miejscu od frontu – mówi Maciej Laskowski z firmy Palarnie.pl.

Póki co, zasady dotyczące palenia w pracy oraz ilości przerw na papierosa każdy pracodawca ustala indywidualnie. Niezależnie od tego, jak zmienią się przepisy, zawsze będzie pewna grupa palących pracowników. W interesie pracodawcy jest więc odpowiednie uregulowanie kwestii palenia, zwłaszcza, że stworzenie do tego odpowiednich warunków może oznaczać dla niego oszczędność.





[1] GIS, „Postawy Polaków wobec palenia tytoniu – Raport 2019 r.” https://www.gov.pl/web/gis/postawy-polakow-wobec-palenia-tytoniu--raport-2017
[2] GUS, „Aktywność ekonomiczna ludności Polski” https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/pracujacy-bezrobotni-bierni-zawodowo-wg-bael/aktywnosc-ekonomiczna-ludnosci-polski-i-kwartal-2021-roku,4,41.html
[3] Work Service, „Pracodawcy tracą miliony przez palaczy” https://www.workservice.com/pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/Ekspert-HR-komentuje/Pracodawcy-traca-miliony-przez-palaczy





tagi: Główny Inspektorat Sanitarny , palenie papierosów , praca , przerwa na papierosa , gospodarka , ekonomia , finanse ,