Gospodarka

Poznański rynek biurowy rośnie w siłę

Czwartek, 09 września 2021
Rynek biurowy w stolicy Wielkopolski jest coraz większy i coraz bardziej atrakcyjny. Na mapie Poznania pojawiają się nowe inwestycje, a popyt na powierzchnię biurową nie słabnie i wszystko wskazuje na to, że ta tendencja się utrzyma. Poznańską lokalizacją upodobał sobie bowiem sektor energetyki, przetwórstwa i IT.
Wbrew obiegowym opiniom prognozującym stagnację w sektorze nieruchomości komercyjnych, drugi kwartał tego roku przyniósł ożywienie po stronie najemców, szczególnie tych w miastach regionalnych. W czołówce najdynamiczniej rozwijających się lokalizacji jest Poznań. Potwierdzają to, nie tylko przyznany stolicy Wielkopolski podczas konferencji CEE Business Services Summit & Awards 2021 tytuł najdynamiczniej rozwijającego się miasta w Polsce, ale i liczby. W pierwszej połowie 2021 roku podpisano w stolicy Wielkopolski umowy najmu prawie 20.000 m2 powierzchni i jest to o 10 proc. wyższy popyt porównując z pierwszym półroczem 2020 roku. Zasoby biurowe w Poznaniu na koniec czerwca 2021 roku przekroczyły 618.000 m2 – czytamy w przygotowanym przez Knight Frank  raporcie pt. „Rynek biurowy i inwestycyjny”. – W II kwartale 2021 roku ukończono kolejny etap kompleksu Nowy Rynek, który powiększył zasoby Poznania o ok. 36.000 m2. Na koniec czerwca 2021 roku w budowie znajdowało się ok. 75.000 m2 w czterech projektach, z czego dwa największe: Nowy Rynek E i Andersia Silver, mają zostać ukończone w 2023 roku – mówi Janusz Garstka, Dyrektor działu Reprezentacji Właściciela w Knight Frank.  Na koniec czerwca 2021 współczynnik pustostanów wynosił w stolicy Wielopolski 12,9 proc., co stanowi wzrost o 0,4 pp. względem ubiegłego kwartału i spadek o 1,6 pp. porównując z analogicznym okresem ubiegłego roku. Jest to spowodowane ograniczoną nową podażą w ostatnich kwartałach – wnioskują specjaliści z Knight Frank.

Nadchodzi Andersia Silver

Zasoby komercyjnej powierzchni biurowej Poznania niebawem jeszcze się zwiększą, m.in. za sprawą powstającej właśnie Andersia Silver. Biurowiec, zamykający realizowaną od 25 lat przez Von der Heyden Group inwestycję, ma zostać oddany do użytku w II połowie 2023 roku. Andersia Silver stanowić będzie aż 5 proc. całego poznańskiego zasobu rynku biurowego, oferując prawie 40.000 m2 powierzchni użytkowej rozłożonej na 25 kondygnacjach. Powstający właśnie najwyższy budynek Poznania to finalna realizacja zlokalizowanego przy Placu Andersa kompleksu.

Dlaczego Poznań?

Dynamika i rozwój to znaki rozpoznawcze stolicy Wielkopolski, która należy do najsilniejszych gospodarczo miast Polski. Poznań charakteryzuje się wysokim potencjałem wzrostu gospodarczego, bardzo niskim poziomem bezrobocia, rosnącym znaczeniem małych i średnich przedsiębiorstw oraz wysokim potencjałem naukowo-akademickim. – Zainteresowanie Poznaniem nie powinno nikogo dziwić z uwagi na kluczowe z punktu widzenia inwestycyjnego czynniki. Mnogość uczelni wyższych, które w ostatnim roku akademickim ukończyło około 25.000 absolwentów gwarantują stały dostęp do wykwalifikowanej kadry. W samym sektorze usług BSS zatrudnienie znalazło blisko 22.000 osób, a miasto realizuje kolejne inicjatywy podnoszące jakość życia, czym przyciąga następne firmy – tłumaczy Janusz Garstka, Dyrektor działu Reprezentacji Właściciela w Knight Frank.



tagi: rynek biurowy , Poznań , ekonomia , gospodarka , finanse , inwestycje , powierzchnia biurowa ,