Galeria Goplana powstanie w historycznej części Leszna, w kwartale ulic Niepodległości, Wróblewskiego, Dąbrowskiego i Królowej Jadwigi, na terenach po dawnych zakładach Metaplast i Goplana. Koncepcja architektoniczna Galerii zakłada zachowanie istniejącego na tym obszarze ciągu pieszego biegnącego ulicą Krótką, który będzie miał swoją kontynuację wewnątrz obiektu. Dzięki takiemu rozwiązaniu powstanie unikalne na skalę światową zjawisko „wchłonięcia" ulicy do wnętrza galerii handlowej. Ciąg pieszy przebiegający przez Galerię Goplana połączy dworzec kolejowy z leszczyńskim Rynkiem, znajdującym się zaledwie 250 m od Galerii.
„Lokalizacja Galerii Goplana jest najlepszą w mieście. Powstanie w samym centrum Leszna, tuż obok Rynku, w bliskim sąsiedztwie osiedli skupiających ponad połowę mieszkańców miasta. Ta doskonała lokalizacja jest z pewnością jednym z ważniejszych atutów tego obiektu, który został doceniony przez najemców. Niedawno rozpoczęliśmy proces komercjalizacji i muszę przyznać, że zainteresowanie Galerią jest tak duże, że przerosło nasze oczekiwania" - mówi Mariusz Kowalczyk, przedstawiciel zespołu ds. komercjalizacji w firmie Libra Project zajmującej się wynajmem powierzchni w galeriach Dariusza Miłka.
Inwestor przewiduje, że obiekt zostanie skomercjalizowany do końca tego roku. Obecnie finalizowane są umowy z kluczowymi najemcami: operatorem spożywczym i kinowym, klubem fitness i kręgielnią, dużym sklepem sportowym i sklepem ze sprzętem RTV/AGD. Wkrótce zostaną podpisane również umowy z kilkoma sieciami odzieżowymi zainteresowanymi wynajmem dużej powierzchni oraz sieciami, które wynajmą mniejsze lokale.
W trzykondygnacyjnej Galerii Goplana o powierzchni najmu wynoszącej 28 000 m² znajdzie się 120 lokali handlowo-usługowych i gastronomicznych, w tym delikatesy oraz część rozrywkowa: kino, klub fitness i kręgielnia. Dwa najwyższe poziomy Galerii zajmie parking na 760 miejsc.
Architektura
Fabryczny styl elewacji Galerii Goplana nawiązujący do dawnej fabryki czekolady Goplana, kształtują proste, geometryczne układy, pionowy podział struktury, barwna okładzina panelowa i dodatkowa, półprzezroczysta warstwa metalowej siatki zwiększająca wrażenie przestrzenności formy.
Do Galerii prowadzić będzie wejście od ulicy Dąbrowskiego, znajdującej się w bliskim sąsiedztwie dużego skupiska osiedli mieszkaniowych, oraz ulicy Królowej Jadwigi, oddalonej zaledwie o kilka kroków od leszczyńskiego Rynku. Dwa dodatkowe, przeszklone wejścia znajdujące się po wschodniej i zachodniej stronie Galerii stanowić będą umowną granicę między zewnętrznym ciągiem komunikacyjnym, a zadaszonym pasażem handlowym, będącym kontynuacją ulicy Krótkiej. Do wnętrza Galerii prowadzić będzie również plac przy ulicy Dąbrowskiego. Usytuowany obok głównej osi komunikacji, stanie się znakomitym miejscem spotkań. Obok placu przy ulicy Dąbrowskiego powstanie atrium - kulturalne i rozrywkowe centrum Galerii, w którym odbywać się będą różnego rodzaju wydarzenia artystyczne i promocyjne. Wokół atrium, na parterze i górnej kondygnacji, znajdą się kawiarnie, restauracje o wyszukanym menu oraz fastfood'y.
Budowa obiektu rozpocznie się w 2010 roku. Otwarcie zaplanowane zostało na rok 2012. Inwestorem Galerii Goplana jest Dariusz Miłek poprzez spółkę Goplana MGC Inwest Sp. z o.o.
(Maja Święcka)
tagi: Galeria Goplana , Goplana ,
Grupa Eurocash w pierwszym kwartale 2025 r. wypracowała 6,9...
W I kw. 2025 r. stwierdzono 9,3 tys. przestępstw kradzieży w...
Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok potwierdzający...
Mennica Skarbowa odnotowała około 50-procentowy wzrost...
Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać...
Obecnie 49,1% Polaków dobrze ocenia swoją sytuację...
Platforma strategicznego dialogu w Warszawie i Waszyngtonie...
Kobiety wciąż są w mniejszości we władzach spółek...