Uroczysta gala finałowa odbyła się w sobotę, 9 stycznia 2010 roku w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego. Wzięło w niej udział ponad 800 gości, w tym: wiceminister MSWiA Zbigniew Sosnowski, doradca Prezydenta RP ds. wsi i rolnictwa - Jan Ardanowski, Marszałek województwa Piotr Całbecki, Wojewoda Rafał Bruski, posłowie Teresa Piotrowska i Janusz Dzięcioł.
Konkurs ma na celu popularyzację dokonań rolników z Pomorza i Kujaw: ich osiągnięć zawodowych oraz społecznych. Służy prezentacji pomysłowości, zaradności i gospodarności, ale też docenia przywiązanie do tradycji rolniczych regionu. Już od pierwszej edycji konkurs cieszy się ogromną popularnością w środowisku rolniczym. Na stałe wpisał się w kalendarz kluczowych imprez województwa kujawsko-pomorskiego i jest jednym z najważniejszych wydarzeń w terminarzu rolnika.
W tym roku kapituła konkursu przedstawiła 11 finalistów wybranych spośród 40 uczestników zgłoszonych do rywalizacji przez samorządy, instytucje związane z branżą rolniczą oraz osoby prywatne. Laureatów wyróżniono w 5 kategoriach. W kategorii produkcja roślinna najlepszym okazał się Piotr Imański gospodarujący na 80 ha i dostarczający surowiec do Krajowej Spółki Cukrowej S.A.
"Chciałbym pogratulować zwycięstwa i wyrazić moje największe uznanie dla pracy rolników i plantatorów wyróżnionych w konkursie" - powiedział w trakcie uroczystości dyrektor Departamentu Organizacyjnego Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Roman Wróblewski w imieniu Prezesa KSC S.A. Marcina Kulickiego. - "Zdaję sobie sprawę, ile wysiłku, przedsiębiorczości, determinacji i życiowej zaradności wymaga prowadzenie gospodarstwa rolnego."
W ocenie Prezesa Marcina Kulickiego utrzymywanie się z produkcji rolniczej nie jest dzisiaj tylko zwykłą „pracą na roli". Rosnące koszty produkcji i nierówne szanse polskich gospodarzy w stosunku do rolników z innych krajów Unii Europejskiej zmuszają współczesnych plantatorów do nieustannego podnoszenia kwalifikacji i to nie tylko w zakresie hodowli, czy uprawy.
"Plantatorzy współpracujący z Krajową Spółką Cukrową S.A. zdobywają wiedzę także z innych dziedzin życia: ekonomii, księgowości oraz prawa. Dzięki temu dzielnie stawiają czoła codzienności i mogą śmiało konkurować z kolegami po fachu z Zachodu" - uważa Prezes Marcin Kulicki.
Krajowa Spółka Cukrowa S.A. współpracuje z ponad 18 tys. plantatorów uprawiających buraki na ok. 75 tys. hektarów. To sprawdzeni partnerzy w biznesie dostarczający najwyższej jakości surowiec do 7 nowoczesnych fabryk KSC S.A. zlokalizowanych w: Kluczewie, Nakle, Dobrzelinie, Malborku, Kruszwicy, Krasnymstawie i Werbkowicach.
(Maja Święcka)
tagi: KSC ,
Wojna cenowa między największymi na rynku dyskontami jest...
Żabka oficjalnie otworzyła nowoczesne centrum logistyczne w...
Jak wynika z najnowszego raportu firmy technologicznej...
Zawirowania w światowym handlu...
Rodzimym firmom przyda się promocja ze strony instytucji...
Firmy skupiają się na gromadzeniu zapasów...
Światowi dostawcy nie nadążają z dostawami do Polski...
Inwestycje w maszyny i wyższa sprzedaż...