Nieskategoryzowane

Coca-Cola stawia na ekologię - wmurowanie kamienia węgielnego

Wtorek, 24 listopada 2009
W Radzyminie miało wczoraj miejsce uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę innowacyjnego bloku wytwarzającego energię elektryczną, ciepło i chłód, powstającego we współpracy z firmą ContourGlobal, który zmniejszy o 40 proc. roczną emisję wytwarzanego przez zakład Coca-Cola HBC Polska CO2.

Ceremonia położenia kamienia węgielnego pod nowoczesny blok elektrociepłowniczy w zakładzie rozlewniczym Coca-Cola HBC Polska w Radzyminie wyznaczyła początek budowy w tym miejscu nowoczesnego systemu trigeneracyjnego.

Nowopowstający system pokryje zapotrzebowanie zakładu na energię elektryczną, jak również niezbędne w procesie produkcyjnym energię cieplną (para wodna) i chłód (woda lodowa). Ewentualne nadwyżki energii elektrycznej wytwarzanej w nowym bloku będą mogły być przesyłane do krajowej sieci energetycznej.

Inwestycja umożliwi zakładowi Coca-Cola HBC Polska w Radzyminie ograniczenie o 40 proc. emisję dwutlenku węgla do atmosfery i ponad czterokrotne zmniejszenie tzw. śladu węglowego - czyli całkowitej sumy emisji gazów cieplarnianych powstających bezpośrednio lub pośrednio w procesie produkcji.

Zastosowanie skojarzonego systemu wytwarzania energii elektrycznej, ciepła i chłodu gwarantuje wyjątkowo wysoką efektywność zarówno w aspekcie ekonomiczno-technicznym, jak i ekologicznym oraz zapewnia niezawodność dostaw energii. Podstawowym źródłem zasilającym system będzie gaz ziemny. Kogeneracja, znana też jako system CHP charakteryzuje się sprawnością na poziomie 80-90 proc., podczas gdy sprawność tradycyjnych elektrociepłowni wynosi tylko około 35 procent. System wytwarza energię elektryczną i cieplną oraz - przy użyciu agregatów absorpcyjnych, które odzyskują ciepło odpadowe - wodę lodową stosowaną do celów produkcyjnych. Stąd system powstający w Radzyminie określany jest mianem trigeneracji.

Jesteśmy bardzo podekscytowani tym przedsięwzięciem, chociaż technicznie rzecz ujmując idea jest tak naprawdę dość... prosta" - powiedział Robert Domaradzki, dyrektor projektu w ContourGlobal w Polsce. - „Silniki tłokowe wykorzystają gaz ziemny do wytwarzania elektryczności - czystej i wydajnej energii dla zakładu. Ciepło wytwarzane przez silniki odzyskamy do produkcji gorącej wody, potrzebnej do celów produkcyjnych, sanitarnych i do ogrzewania. Następnie, za pomocą ziębiarek absorbcyjnych, wytworzymy wodę lodową niezbędną w zakładzie do chłodzenia czy przechowywania napojów w komorach chłodniczych."

Inwestycja w Radzyminie jest częścią planu Coca-Cola Hellenic obejmującego 15 tego typu bloków przy zakładach produkcyjnych w 12 krajach, z czego 8 to kraje Unii Europejskiej. Polski blok jest jednym z pięciu pierwszych spośród piętnastu, które ContourGlobal ma zbudować przy zakładach Coca-Cola Hellenic.

„Unia Europejska wezwała firmy produkcyjne do tego, by stosowały nowoczesne systemy generowania energii, zarówno własne jak i prowadzone przez instytucje użyteczności publicznej w celu poprawy efektywności wykorzystania energii i zmniejszenia poziomów emisji. Plan zbudowania przez Coca-Cola Hellenic piętnastu nowoczesnych, energooszczędnych bloków wspiera wyznaczony przez Komisję Europejską cel, by do 2020 r. ograniczyć emisje CO2 o co najmniej 20 procent" - powiedział Dan Nistor, dyrektor generalny Coca-Cola HBC Polska.

Na zdjęciu system trigeneracji, Coca-Cola Hellenic Ploiesti w Rumunii.

(Maja Święcka) 

tagi: Coca-Cola ,