Gospodarka

Jak pandemia COVID-19 wpłynie na globalną gospodarkę

Czwartek, 23 kwietnia 2020 Autor: Adam Pańczyk,
Z powodu pandemii koronawirusa spodziewany wzrost globalnego PKB w 2020 roku spadnie o 0,5 punktu procentowego – z poziomu 2,4% do 1,9%. Jednocześnie w kolejnym roku będzie on wyższy niż pierwotnie zakładany – 3,3% zamiast 3% – wynika z raportu „Coronavirus report: Local problem. Global implications” opracowanego przez firmę doradczą Vision Group, we współpracy z międzynarodowymi firmami public affairs.

 

W wyniku pandemii znacznego załamania doświadczy m.in. branża turystyczna i transportowa, która zaliczyć może prawie 35% spadek przychodów z niemalże 685 milionów USD do niecałych 450 milionów względem 2019 roku – czytamy w raporcie.

Jak zauważa Małgorzata Bogusz, Partner Zarządzający w Vision Group - Skutki pandemii COVID-19 będą odczuwane przez światowe rynki jeszcze przez wiele miesięcy po powstrzymaniu rozwoju choroby. Dlatego też, aby odnaleźć się w nowej rzeczywistości, branża komunikacyjna musi zawczasu zmienić swoją optykę myślenia. W raporcie staramy się odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań – zarówno z perspektywy przedsiębiorcy i branży. W jakim stopniu kryzys wpłynie na poszczególne obszary gospodarki? Jak możemy skutecznie przygotować naszych klientów do efektywnej komunikacji w modelu online? Próbując znaleźć odpowiedzi na te pytania stworzyliśmy opracowanie, którego dotychczas nie było na polskim rynku.

Raport został przygotowany przez Vision Group we współpracy z międzynarodowymi partnerami firmy: siecią Nextlaw Global Public Affairs by Dentons, którą tworzy 60 wiodących agencji public affairs z ponad 100 krajów, jak również podmiotami zrzeszonymi w sieci firm public affairs The Ecosystem. Pierwsza część raportu skupia się na analizie scenariusza dla Polski oraz Europy Wschodniej, natomiast druga dla Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych, choć - jak wskazują dane zawarte w raporcie – część problemów będzie stanowić wyzwanie dla całego świata.

Z powodu problemów wywołanych przez pandemię koronawirusa ucierpi gastronomia, turystyka, transport, czy też branża hotelarska bez względu na szerokość geograficzną. Publikacja zawiera ponadto praktyczne przykłady działań podejmowanych przez decydentów oraz przedsiębiorców w ramach odpowiedzi na zmiany wywołane pandemią, jak również ich długofalowe plany w tym zakresie.

Jak tłumaczy Małgorzata Bogusz - Raport może stanowić także nieocenione narzędzie przy tworzeniu strategii public affairs i public relations. Analiza trendów i kluczowych potrzeb pozwoli jeszcze lepiej i efektywniej planować działania dla klientów z wybranych sektorów gospodarki -

Zobacz pełną treść raportu: „Coronavirus report: Local problem. Global implications”


Źródło: Vision Grouptagi: Vision Group, globalna gospodarka, pandemia COVID-19, „Coronavirus report: Local problem. Global implications” ,