Nieskategoryzowane

Tyskie Browary Książęce ogłoszone cudem śląskiej architektury

Piątek, 16 października 2009
Największy w Polsce i działający nieprzerwanie od blisko 400 lat tyski browar został wybrany jednym z 7 cudów architektury Województwa Śląskiego. W plebiscycie o wyborze zwycięzcy zdecydowały głosy internautów z całego regionu. 

Plebiscyt 7 cudów architektury Województwa Śląskiego, na wzór ogólnoświatowego plebiscytu New7Wondres, trwał od lipca. Jego organizatorami była TV Silesia i portal MMSilesia, a patronem honorowym Urząd Marszałkowski. Obiekty do konkursu zgłaszali internauci i od ich głosów zależał wynik plebiscytu.

Do konkursu zgłoszono Tyskie Browary Książęce, których początki sięgają 1629 roku. Jan Henryk XI, książę pszczyński, rozbudował i unowocześnił browar na przełomie XIX i XX w. Z tego okresu pochodzi większość zabytkowych budynków oraz piękny park browarniczy. Na terenie o powierzchni 22 ha znajduje się 15 pereł architektonicznych. Najbardziej charakterystyczne z nich to: warzelnia nr 4 o ścianami pokrytych ceramiką majolikową, Dom Kawalera z wieżą zegarową oraz dawna kaplica ewangelicka, w której obecnie mieści się Tyskie Browarium i największa w Polsce ekspozycja poświęcona piwowarstwu. W czynnym, choć zabytkowym, zakładzie pracuje ok. 800 osób.

"Tyskie Browary Książęce to ewenement na skalę Europy. Najnowocześniejsze technologie kontrastują z zabytkową architekturą, co daje niepowtarzalny efekt" - mówi Tomasz Drzazga, szef produkcji w tyskim browarze, jednym z czterech w Kompanii Piwowarskiej SA. - "Praca w tak wyjątkowym miejscu i świadomość wielowiekowej tradycji nobilituje, ale równocześnie zobowiązuje do najwyższej jakości."

Goście Tyskiego Browarium, czyli centrum wycieczkowego działającego przy browarze, mogą podziwiać jego urodę i zdobywać wiedzę na temat produkcji piwa. Z tej możliwości korzysta rocznie ok. 40 tys. osób.

"Goście, którzy przyjeżdżają do nas z całej Polski, a także Europy, są zawsze pod dużym wrażeniem" - mówi Małgorzata Grabowska, koordynator Tyskiego Browarium. - "Sądzę, że wiele głosów w plebiscycie oddały na nas osoby, które mogły podziwiać urodę Tyskich Browarów Książęcych podczas wycieczki z przewodnikiem. Dziękujemy i zapraszamy do jednego z 7 cudów architektury!"

(Maja Święcka)

tagi: Kompania Piwowarska ,