Nieskategoryzowane

Galeria Korona Kielce - niezwykła architektura i wielkomiejski styl

Czwartek, 24 września 2009
Wiosną 2010 r. ruszy budowa Galerii Korona Kielce. Na powierzchni całkowitej obiektu, która wyniesie 93 tys. mkw, znajdzie się między innymi 140 lokali handlowo-usługowych, klub fitness i trzypoziomowy parking. Otwarcie planowane jest na ostatni kwartał 2011 roku.
Galeria Korona Kielce powstanie w samym centrum miasta, w trójkącie ulic Warszawskiej, Polnej i Radiowej. Położenie przy głównych arteriach komunikacyjnych Kielc gwarantuje szybki i łatwy dostęp z całego Obszaru Metropolitalnego, zarówno samochodem, jak i środkami komunikacji publicznej. Odległość dzieląca Galerię od historycznej części Kielc można pokonać spacerem
w kilka minut.

Do wnętrza budynku będzie można dostać się wejściami od ulicy Warszawskiej oraz od ulicy Polnej, przy czym od strony ulicy Warszawskiej znajdą się dwa wejścia, prowadzące bezpośrednio na dwa poziomy obiektu - dolny i górny parter.

Budowie Galerii towarzyszyć będą inwestycje w infrastrukturę drogowa, znajdującą się
w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu, realizowane zgodnie z porozumieniem zawartym z władzami miasta. Ponadto zostanie zagospodarowany teren wzdłuż ulicy Warszawskiej od strony ronda, tworząc reprezentacyjny deptak prowadzący do obiektu od Al. IX Wieków Kielc. 

Na trzech kondygnacjach Galerii znajdzie się 140 lokali handlowo-usługowych oraz punkty gastronomiczne o łącznej powierzchni 34 tys. mkw. W Galerii znajdzie się miedzy innymi supermarket na dolnym parterze, dwupoziomowy sklep ze sprzętem RTV AGD na dolnym i górnym parterze, a także klub fitness na pierwszym piętrze.

Kawiarnie i restauracje zlokalizowane są na wszystkich kondygnacjach Galerii. Na najwyższej
z nich znajduje się ogródek gastronomiczny (food court) z rozległym widokiem na całe Centrum. Szeroka oferta kulinarna, obejmująca zarówno dania podawane w barach szybkiej obsługi, jak i specjalności kuchni z różnych stron świata, zaspokoi najbardziej wymagające podniebienia.

Ostatnie trzy poziomy Galerii przeznaczone są na parking samochodowy, mieszczący ponad 1 200 miejsc postojowych.

Bryła budynku pokryta jest panelami perforowanymi, które zapewniają fasadzie wizualną przestrzenność i pozwalają na zróżnicowany odbiór elewacji budynku przy różnych warunkach oświetlenia naturalnego i sztucznego. Dzięki podświetlonej, dwuwarstwowej fasadzie po zmroku podziwiać można efektowną, różnokolorową iluminację budynku. Projekt Galerii zapewnia integrację miejskich przestrzeni publicznych z wnętrzem budynku.

Główne wejście do Galerii usytuowane jest przy ulicy Warszawskiej. Inspiracje dla dwupoziomowego placu wejściowego, prowadzącego na dolny i górny parter obiektu, stanowiła idea bramy miejskiej o nadzwyczajnych proporcjach. Architektura placu zapewnia swobodny dostęp do Centrum bezpośrednio z ulicy, zaś przestrzeń wewnętrznego pasażu handlowego stanowi naturalną konsekwencję rozwiązań zastosowanych na zewnątrz Galerii.

Fontanna ze współczesną rzeźbą, nastrojowa kawiarnia z zewnętrznym tarasem, kamienne siedziska, architektura zieleni oraz wzór graficzny posadzek kształtują jakość miejskiej przestrzeni w otoczeniu Galerii, harmonizując jednocześnie z pejzażem samego centrum Kielc.

Duża ilość górnego, dziennego światła i wysoka jakość materiałów wykończeniowych nadają Galerii miejski klimat, sprawiając wrażenie zadaszonej, wielopoziomowej ulicy handlowej. Poszczególne kondygnacje tworzą tarasy widokowe, ułatwiając orientację w przestrzeni
i gwarantując doskonałą widoczność. Dobrą komunikację między poszczególnymi poziomami Centrum zapewniają trzy windy panoramiczne i dwa ciągi schodów ruchomych. Dominującymi elementami wnętrza są dwie przeszklone bryły o charakterystycznej architekturze, wyznaczające przestrzeń placów wejściowych i wielofunkcyjnego Placu Centralnego.

Pomiędzy dwiema bliźniaczymi formami „wysp" usytuowany jest Plac Centralny. Subtelny charakter atrium osiągnięto dzięki naturalnemu światłu, wpadającemu przez znajdujący się bezpośrednio nad placem świetlik. Na tle wewnętrznej architektury Galerii wyraźnie rysuje się wieża o ażurowej konstrukcji. Umiejscowiona wewnątrz wieży winda panoramiczna to doskonała platforma widokowa. Konstrukcja wieży pozwala także na instalacje systemów oświetlenia scenicznego, dzięki czemu Plac Centralny może również pełnić funkcje sceny dla wydarzeń artystycznych, takich jak koncerty, wystawy, pokazy mody czy przedstawienia multimedialne.

Dane liczbowe:

Powierzchnia całkowita

93 000 mkw

Ilość lokali handlowo-usługowych

140

Powierzchnia brutto / GBA

49 601 mkw

Powierzchnia najmu / GLA 

34 101 mkw

Powierzchnia handlowa

30 421 mkw

Supermarket

2 140 mkw

RTV AGD 

2 848 mkw

Kawiarnie i restauracje

1 626 mkw

Miejsca parkingowe

1 203 mkw

Food court

1 025 mkw

Fitness club

1 029 - 1 500 mkw

Wartość inwestycji

300 mln zł

Rozpoczęcie budowy

wiosna 2010 r.

Planowane otwarcie

koniec 2011 r.

Inwestorem Galerii Korona Kielce jest Dariusz Miłek poprzez spółkę Church Land Developement Sp. z o.o.

Dariusz Miłek to prezes spółki NG2 SA, polski przedsiębiorca roku 2007, twórca marki obuwniczej oraz sieci handlowej CCC - lidera na polskim rynku obuwia. Jako inwestor, Dariusz Miłek ma na swoim koncie m.in. budowę centrum handlowego Cuprum Arena w Lubinie o powierzchni 70 tys. mkw, planuje także kolejne inwestycje - obiekty wielofunkcyjne w Toruniu, Olsztynie i Lesznie.

(Maja Święcka) 

tagi: Galeria Korona ,