Poradnik Kupca

Aplikacja pomoże zaprojektować twój sklep

Piątek, 31 maja 2019 HURT & DETAL Nr 05/159. Maj 2019
Dotychczas, jeżeli właściciel czy kierownik sklepu zamierzał umeblować lub zmienić aranżację w swoim sklepie – szukał mebli w internecie, mierzył przestrzeń sklepu i porównywał z wymiarami mebli, by oszacować jaką część przestrzeni zajmą. Resztę był zmuszony wyobrazić sobie na podstawie zdjęć katalogowych. To była długa i wymagająca droga, którą detalista musiał przebyć, by zakupić wyposażenie do swojego sklepu. Nigdy też nie mógł być pewien efektu, dopóki mebel fizycznie nie oparł się o ścianę sklepu. Co zrobić, aby wszystkie kłopoty zniknęły w jednej chwili? Wystarczy skorzystać z pierwszego na świecie innowacyjnego oprogramowania na telefon – aplikacji MAGO AR Shopfitting, pozwalającego na zakup przez smartfona mebli do urządzenia sklepu.
Dzięki aplikacji MAGO AR Shopfitting już kilka kliknięć pozwala, by detalista zobaczył wybrany przez siebie model mebla w przestrzeni swojego sklepu. Realna skala mebli i wbudowana wirtualna miarka ułatwiają sprawdzenie, czy wybrane modele zmieszczą się we wskazanej przestrzeni. Moduł konfiguracji pozwala zobaczyć mebel „jak żywy”, we wszystkich dostępnych wariantach koloru. Można też „przymierzyć” meble w różnych konfiguracjach, a nawet „wypełnić” je towarem. Aplikacja oferuje również możliwość zestawienia ze sobą dwóch wirtualnych regałów. Sprawdzi się to w sytuacji, gdy detalista zamierza np. połączyć boks kasowy z dodatkowym ekspozytorem.

Augmented reality, czyli technologia rozszerzonej rzeczywistości nie zastępuje otaczającego nas świata wirtualnym obrazem, tylko poszerza nasze postrzeganie o elementy cyfrowe czy multimedialne. Wiele marek wykorzystuje technologię AR do wizualizacji produktów, co z kolei pozwala na przyspieszenie decyzji zakupowych użytkowników, a także wypływa na ich zaangażowanie oraz lojalność. Sporym zainteresowaniem AR cieszy się w handlu, szczególnie w branży odzieżowej, gdzie klienci sklepów internetowych korzystają z wirtualnych przymierzalni, sprawdzając, w jaki sposób będzie na nich „leżał" wybrany sweter czy spodnie. W 2017 roku IKEA, korzystając z AR zaoferowała klientom możliwość sprawdzenia, jak interesujący ich mebel z katalogu, komponowałby się z innymi sprzętami w pomieszczeniu.

W branży wyposażenia sklepowego jako pierwsza na świecie na skorzystanie z dobrodziejstw rozszerzonej rzeczywistości zdecydowała się firma MAGO, wprowadzając aplikację MAGO AR Shopfitting. Dzięki aplikacji wystarczy skierować kamerę smartfona na wybraną przestrzeń i wyświetlić wirtualną nakładkę, pokazującą jak będzie wyglądał sklep z wybranymi profesjonalnymi meblami. Dzięki temu można optymalnie zagospodarować przestrzeń w sali sprzedaży, ponieważ aplikacja pozwala wybrać najlepiej dopasowane do wnętrza meble i odpowiednio je ustawić. W ten sposób zmieniamy żmudny, analogowy proces wyboru i dopasowania mebli do przestrzeni sklepowej w atrakcyjną przymiarkę cyfrową.

Dzięki aplikacji MAGO AR Shopfitting właściciel sklepu może przed zakupem przetestować dziesiątki rozwiązań. Każdy mebel jest dokładnie opisany w aplikacji. Wybierając dany model można go dowolnie obrócić, obejrzeć z każdej strony, zwiększyć lub zmniejszyć i dopasować do wyposażenia stojącego obok. Aplikacja pozwala też wygenerować obraz bardziej rzeczywisty niż najwierniejszy model 3D. Firma MAGO starała się stworzyć narzędzie, które będzie proste i intuicyjne w obsłudze, dając jednocześnie użytkownikowi maksymalnie dużo funkcji, które są niezbędne przy doborze wyposażenia sklepowego. W aplikacji są trzy główne grupy produktów: regały sklepowe podzielone na branże: spożywczą, DIY, sport, ogród, zdrowie i uroda, itp. Drugą kategorią są boksy kasowe, zarówno te tradycyjne jak i samoobsługowe, a całość zamyka kategoria ekspozytorów i stołów promocyjnych.

Po wybraniu rozwiązania idealnie dopasowanego do danej przestrzeni jednym przyciskiem można złożyć zamówienie na konkretny moduł mebli, który wcześniej został już wirtualnie przymierzony. Wszystkie modele, znajdujące się w aplikacji są dostępne także w ofercie Mago. Wcześniej nie można było „przymierzyć” regału przed zakupem. Klient musiał wybrać go z katalogu, poczekać na montaż i dopiero wtedy ocenić, czy pasuje on do wnętrza. Jeżeli mebel nie jest robiony na zamówienie, to często pojawia się problem z jego ustawieniem. Aplikacja Mago AR Shopfitting redukuje te problemy do zera.

Aplikację MAGO AR Shopfitting można pobrać na stronie mago.com lub bezpośrednio w APPLE APP STORE bądź też w Google Play wpisując nazwę aplikacji MAGO AR Shopfitting. (TP)tagi: MAGO AR Shopfitting, aplikacja, wyposażenie sklepów,