Na spotkanie przybędą przedstawiciele kilkudziesięciu izb i stowarzyszeń kupieckich, Spółdzielni Społem i SCH, z całej Polski, m. in. Chodzieży, Wągrowca, Ostrowa Wlk, Ełku, Tarnobrzegu, Kraśnika, Krakowa, Opola, Wrocławia, Gdańska, Szczecina, Suwałk, Białegostoku, Kędzierzyna Koźla, Torunia, Olsztyna, Jarocina, Jastrzębia Zdróju, itd, dla których zmiany w ustawie o podatku dochodowym, skutkują w większości zawieszeniem prac szkoleniowo - edukacyjnych, lokalnych środowisk i kupieckich.
Dotychczasowa działalność lokalnych izb gospodarczych i stowarzyszeń kupieckich opierała się w większości o budżet, wynikający z ich działalności gospodarczej, w zakresie emisji i rozprowadzania bonów towarowych, wśród członków będących akceptantami. Lokalne bony towarowe były chętnie zakupowane przez fundusze świadczeń socjalnych, miejscowych zakładów pracy, przez samorządy terytorialne. Jednocześnie oferta bonowa pobudzała popyt na rynku, szczególnie widoczny w okresach przedświątecznych.
- Zmiany w ustawie, nie tylko nie pomagają sektorowi handlu małych i średnich przedsiębiorstw przetrzymać kryzys, tak jak to miało być w założeniu, lecz pozbawiają naszych przedsiębiorców szansy utrzymania się na rynku. Nasza klęska jest sukcesem handlu wielkopowierzchniowego, a autorem tej klęski jest Rząd RP. Rząd nie sprzyja rozwojowi polskiego handlu, wręcz przeciwnie, tworzy prawo eliminujące nas z rynku. Wszystko to dzieje się dlatego, że ani w Ministerstwie Finansów, ani w Ministerstwie Gospodarki, nie ma agendy monitorującej zmiany w polskim handlu. A już na pewno w tym przypadku, ministerstwo podejmując własne decyzje co do wyeliminowania bonów towarowych z obiegu, nie posiadało wiedzy na temat uczestników tego rynku. Zwalnianie z opodatkowania wypłat gotówkowych, z zakładowych funduszów socjalnych, możemy uznać za kierunek pozytywny dla pracowników, dla związków zawodowych, lecz brak zwolnienia w stosunku do bonów towarowych, świadczy o nieznajomości rynku, braku jego monitoringu i podejmowania decyzji nie tylko wbrew logice, lecz także ze szkodą dla polskiego środowiska kupieckiego. Wiceminister Finansów, wbrew uzgodnieniom Komisji Trójstronnej, dokonał zmian w ustawie o podatku dochodowym, w efekcie czego doprowadza do likwidacji dziesiątki izb gospodarczych i stowarzyszeń kupieckich, wyhamowując jednocześnie, prace szkoleniowo-edukacyjne, prowadzone przez podmioty samorządu gospodarczego wśród swoich członków. O tym wszystkim i wielu innych problemach polskiego handlu, łącznie z apelem środowiska kupieckiego do Pana Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Premiera Rządu RP Donalda Tuska o interwencję, usłyszymy na spotkaniu. - mówi Jan Rakowski, Prezes Kongregacji Przemysłowo Handlowej (na zdjęciu).
(maj)
tagi: Kongregacja Przemysłowo Handlowa , Rada Naczelna Zrzeszeń Handlu i Usług , Polska Izba Handlu , KZRSS Społem , "Pakiet antykryzysowy" ,
Należąca do koncernu FoodWell marka Bakalland dołączyła do...
Żabka Polska, jako pierwsza sieć handlowa w Polsce zdobyła...
Eksperci szacują, że niewyspani pracownicy mogą kosztować...
Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP...
Zawirowania w światowym handlu...
Rodzimym firmom przyda się promocja ze strony instytucji...
Firmy skupiają się na gromadzeniu zapasów...