Auto w handlu

Mercedes-Benz Vito 114CDI Furgon

Piątek, 15 lutego 2019
Trzecia generacja Mercedesa Vito oferowana jest obecnie w trzech wariantach nadwozia: Furgon, Mixto oraz Tourer.
Prowadząc sklep spożywczy, czy też hurtownię, dobrym rozwiązaniem jest posiadanie samochodu łączącego cechy auta dostawczego z osobowym, ponieważ możemy wykorzystać jednocześnie ładowność i komfort podróżowania. Takie rozwiązanie daje Vito Furgon.

Dynamiczny pomocnik detalisty

Odczuwamy to już po pokonaniu zaledwie kilku kilometrów. Model testowany przez naszą redakcję został wyposażony w 4-cylindrowy silnik o pojemności 2143 cm3, generujący moc 136 KM z momentem obrotowym wynoszącym 330 Nm. To połączenie sprawia, że podczas jazdy praktycznie zapominamy, że jedziemy prawie 5-metrowym samochodem dostawczym, posiadającym ponad 2,5-metrową przestrzeń załadunkową. Ładowność testowanego modelu wynosi 759 kg, jednak największe modele mogą przewozić załadunek o wadze nawet 1,3 tony. W tym wszystkim producentom udało się zachować dynamizm, dzięki temu samochód dobrze radzi sobie podczas manewru wyprzedzania. Samochód jest niezwykle zwrotny, jak na pojazdy dostawcze, ponieważ wyposażony jest w napęd na tylną oś. Testowany przez nas model poza standardowym wyposażeniem, takim jak asystent wspomagania koncentracji ATTENTION ASSIST, funkcję start/stop czy automatyczny układ włączania świateł, wzbogacony jest o pakiet parkowania, asystenta jazdy i tempomat, który podczas długich podróży znacznie podnosi komfort jazdy. Vito Furgon posiada również system szyn do mocowania ładunku oraz ogrzewanie siedzenia kierowcy.

Komfort i bezpieczeństwo

Wnętrze samochodu zostało solidnie wykonanie – producent przygotował miejsce dla kierowcy i dwóch pasażerów. Testowany model został wyposażony w 6-biegową skrzynię manualną. Prowadząc, odczuwamy łatwość podczas manewrowania i zmiany biegów, a dzięki asystentowi ruszania – poruszanie się po mieście z ładunkiem jest po prostu wygodne. Deska rozdzielcza Mercedesa została wzbogacona o komputer pokładowy z wbudowana nawigacją i radiem. Podczas jazdy, przy większych prędkościach odczuwalne są lekkie szumy z zewnątrz. Nie jest to jednak dźwięk, który zaburzyłby harmonię jazdy, szczególnie, że do czynienia mamy z samochodem dostawczym. Vito Furgon wyposażony był również w systemy bezpieczeństwa, które wspomagają hamowanie i wykrywają pojazdy w tzw. „martwej strefie”, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo jazdy.

Jak podaje producent, Vito Furgon w wersji diesel spala średnio 8,6 l/100 km w mieście i odpowiednio 5,3 l/100 km na trasie podczas jazdy ekonomicznej. W praktyce liczby te są tylko nieznacznie wyższe – podczas naszego testu Vito bez ładunku na trasie szybkiego ruchu w terenie niezabudowanym palił średnio 6,9 l/100 km oraz 9,1 l/100 km w mieście. Dzięki systemowi start/stop BlueEFFICIENCY, podczas postojów samochód nie spala paliwa oraz jest ekologiczny dla środowiska.

Dane techniczne

Ilość cylindrów: 4/R
Pojemność silnika w cm3:2143
Moc w kW(KM):    100 (136)
Max moment obrotowy: 330 Nm
Skrzynia biegów:    6-biegowa manualna
Średnie zużycie paliwa*: 8,6/5,3/6,6 l/100km
Emisja spalin:162-174 g/km
Rozmiar opon:225/55 R17
Ładowność:759 kg


97 800 PLN netto
Cena wersji podstawowej

150 821 PLN netto
Cena wersji testowejMichał Pańczyk


tagi: Mercedes-Benz Vito 114CDI Furgon,