Reportaże

Z wizytą na berlińskich jarmarkach bożonarodzeniowych

Poniedziałek, 17 grudnia 2018 Autor: Paweł Pańczyk,
Jarmark Bożonarodzeniowy w Berlinie
Jak co roku, w okresie świątecznym w Berlinie odbywają się tradycyjne jarmarki bożonarodzeniowe. Znajdują się one aż w 60 miejscach. Dźwięki kolęd, połączone z zapachami grzanego wina oraz tradycyjnej kuchni niemieckiej rozchodzi się po całym mieście. Co ciekawe, podczas pobytu na jarmarkach można spotkać wielu odwiedzających z Polski.

W okresie przedświątecznym w Berlinie odbywa się kilkadziesiąt jarmarków bożonarodzeniowych rozlokowanych na terenie całego miasta. Na odwiedzających czeka wiele atrakcji. Głównym motywem jest oczywiście tradycyjna kuchania niemiecka w postaci słynnych niemieckich kiełbas, pierników oraz grzanego wina i piwa. Poza produktymi spożywczymi sprzedawane są również gadżety świateczne, stroiki czy ozdoby na choinkę. W całym mieście czuć już świąteczny klimat a ludzie przygotowują się na Boże Narodzenie.

Świąteczna tradycja

Jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech stały się tradycją, dlatego co roku przyciągają miliony odwiedzjących z całego świata. Liczną częścia są Polacy. Atmosfera, jaka towarzyszy zwiedzaniu nastraja i wprowadza w świąteczny klimat. Szczególnie po zmroku, gdy całe otoczenie mieni się w kolorach. Przeróżnym zapachom tradycyjnej kuchni i grzanego wina towarzyszą kolędy, inscenizację i przedstawienia oraz gwar ludzi miło spędzających czas. 

Które jarmarki odwiedzić? Nasze propozycje 

Jeden z bardziej interesujących kiermaszów znajduje się na placu Gendarmenmarkt. Jarmark umiejscowiony jest tuż pod wejściem do słynnej berlińskiej filharmoni "Schauspielhaus". To właśnie tutaj, poza kulinarnymi atrakcjami odbywają się występy muzyczne i teatralne. Ten jarmark należy do najbardziej popularnych, a szczególne wrażenie robi po zmroku. 

sample11_1.jpg

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić jest jarmark znajdujący się przy Breitscheidplatz. Znajduję się w okolicy słynnego Kościoła Pamięci. Na miejscu znajduję się wiele straganów z dużym wyborem ozdób świątecznych. W porównaniu do Gendarmenmarkt, tutaj jest trochę spokojniej i bardziej nastrojowo.

sample22.jpg

Naszą ostatnia propozycją jest kiermasz znajdujący się w samym centrum Berlina - przy Alexanderplatz. Poza takimi atrakcjami jak lodowisko, czy diabelski młyn znajdziemy tam wiele stoisk ze słynnymi niemieckimi piernikami i słodkościami. Miejsce, które zdecydowanie trzeba odwiedzić będąc w Berlinie w okresie przedświątecznym.

sample33.jpg

Tradycja, która już od wielu lat jest w Niemczech po mału zaczyna również pojawiać sie w Polsce. Z roku na rok co raz bardziej na popularności zyskują jarmarki świąteczne w naszy kraju. Już teraz możemy je odwiedzić m. in. w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu.

tagi: jarmarki, bożonarodzeniowe, gdzie, zwiedzać, berlin, jarmarki, świąteczne, grudzień, ,