Zimowy czas sprzyja aromatom. Jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia umilamy sobie atmosferę ciepłymi herbatami z dodatkiem cynamonu, imbiru oraz goździków. I to one wspaniale wprowadzają nas w ten wyjątkowy czas. Natomiast, gdy na poważnie zaczynamy myśleć o przygotowaniu kulinarnych zapasów na święta, powinniśmy pamiętać m.in. o kminku, gałce muszkatołowej, imbirze, szafranie, anyżu gwiaździstym i o chrzanie. Do jakich potraw najlepiej je dodać?
- Kminek – można rzec, że nie ma bez niego kapuścianych potraw. A to dlatego, że kminek kontrastuje swoim aromatycznym, lekko piekącym smakiem z kwaskowatą kapustą. Obowiązkowo dodajmy go do bigosu oraz kulebiaka. Co ciekawe, to małe ziarenko ma podwójne działanie – z jednej strony nadaje aromat, z drugiej przyspiesza proces trawienia obfitych w kalorie potraw. Ale warto pamiętać o nim przygotowując także chude mięsa – jagnięcinę, dziczyznę oraz drób. Dla odmiany na świąteczny obiad możemy zaserwować pierś z indyka marynowaną w kminku i sosie pomarańczowym.
- Gałka Muszkatołowa – wyróżnia się silnym, aromatycznym smakiem. To dlatego dodajemy ją w niewielkich ilościach np. do mięs, ryb i grzybów. Doskonale sprawdzi się w marynacie do schabu oraz zaprawie do dzwonka karpia. Warto pamiętać, że ma pozytywny wpływ na pracę przewodu pokarmowego.
- Imbir – kupujmy najlepiej świeży, w postaci kłącza. Będzie nie tylko rewelacyjnym dodatkiem do ciepłych napojów, ale również doskonałą przyprawą do mięs i sosów. Usprawni trawienie, gdy przesadzimy z tłustymi potrawami. Wystarczy zetrzeć odrobinę na tarce, aby poczuć jego soczysty, lekko ostry posmak.
- Chrzan – o świeży korzeń zimą trudno, dlatego najlepiej kupić ten już starty. Przy jego wyborze koniecznie należy zwrócić uwagę na rzeczywistą jego zawartość w słoiczku. Wyjątkowo dużą zawartością – aż 70% tartego korzenia – wyróżnia się Chrzan Luksusowy od WSP Społem. W takiej postaci sprawdzi się w galaretkach rybnych z warzywami oraz jako dodatek do polędwiczek w sosie chrzanowym. Z powodzeniem dodajmy go również do kapuścianych farszy np. do pasztecików lub krokietów. Tym sposobem delikatnie zaostrzymy smak kwaskowatej kapusty.
- Anyż gwiaździsty – nie dość, że jest aromatyczny to jeszcze pięknie wygląda – nie da się ukryć, że wprost świątecznie. Warto sięgnąć po niego wypiekając pierniki oraz przygotowując kompot z suszu. Na Bożonarodzeniowym stole świetnie komponuje się również z mięsami: wieprzowiną oraz cielęciną. Kultywując tradycyjne receptury warto dodać go do pieczonego schabu ze śliwkami.
- Szafran – to jedna z najbardziej luksusowych przypraw. Jego najszlachetniejszą formą są nitki. Wystarczy dodać ich kilka, aby potrawa nabrała intensywnie żółtego koloru i korzennego smaku z wyraźną nutą goryczy. Jeśli w świąteczne dni chcemy zaserwować gościom deser na ciepło przygotujmy szafranowe naleśniki nadziewane np. jabłkami i migdałami. Szafran uwalnia intensywność w podwyższonej temperaturze. Zaleca się piec nitki przyprawy przez kilka minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 40-50°C. Po tym czasie rozciera się je w moździerzu lub ręcznie, dodając bezpośrednio do potrawy.
Komponując taki zestaw przypraw możemy mieć pewność, że naszym daniom, ciepłym napojom oraz wypiekom niczego nie będzie brakowało - z pewnością nie aromatu. Tych kilka przypraw sprawi, że nadchodzące Święta oczarują nas kulinarnym bogactwem.
Sugerowana cena Chrzanu Luksusowego: 3,00 zł brutto / 180g