Starosta rozpatrywać ma wnioski o wydanie zezwolenia na pracę sezonową z uwzględnieniem pierwszeństwa cudzoziemców, którzy co najmniej raz w okresie 5 lat poprzedzających złożenie wniosku, wykonywali pracę na rzecz danego pracodawcy na podstawie zezwolenia na pracę sezonową.
Jeżeli zezwolenie dotyczyć ma pracy cudzoziemca w charakterze pracownika tymczasowego, w zezwoleniu na pracę będzie określany tzw. pracodawca użytkownik, czyli pracodawca na rzecz którego praca będzie wykonywana. Zezwolenie na pracę sezonową wydawane będzie na czas nie dłuższy niż dziewięć miesięcy w roku kalendarzowym.
Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi przy składaniu wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową lub jego przedłużenie będzie zobowiązany do dokonania wpłaty w wysokości nie większej niż 10% minimalnego wynagrodzenia za pracę za każdego cudzoziemca.
Zaległy urlop
Dodatkowe zapowiadane zmiany to obowiązek wykorzystania urlopu w roku kalendarzowym, w którym nabyliśmy do niego prawo. Jest to rozwiązanie funkcjonujące w krajach tzw. „starej” Unii Europejskiej.
W niektórych krajach europejskich funkcjonują bardzo daleko idące rozwiązania, zgodnie z którymi pracownik jest zobowiązany wziąć dłuższy urlop obejmujący dwa tygodnie w okresie od 1 maja do 31 października, natomiast pozostały urlop do końca danego roku lub najdalej do 31 marca roku kolejnego.
Obecnie w Polsce pracownicy powinni wykorzystać urlop do 30 września kolejnego roku kalendarzowego, ale nawet jeśli nie zostanie on wykorzystany nie „przepada” dopóki prawo do urlopu się nie przedawni.
Premie w wynagrodzeniu
Kolejną zmianą w prawie pracy proponowaną do wprowadzenia w 2018 r. jest możliwość ograniczenia możliwości wypłacania pracownikom uznaniowych składników wynagrodzenia. Zmieniane przepisy mają określić procentowo maksymalny udział premii w wypłacanym wynagrodzeniu, co zdaniem przedstawicieli Komisji Kodyfikacyjnej powołanej przez Minister Pracy wzmacnia ochronę wynagrodzenia i jego funkcję służącą zapewnieniu środków utrzymania pracownikowi i członkom jego rodziny. Opinie przedstawicieli pracodawców na temat tych zmian są bardzo sceptyczne – propozycja ta stanowi dosyć daleko posuniętą ingerencję państwa w zasady wynagradzania pracowników.
Ulga na „start”
Od 2018 r. ma być też wprowadzona tzw. „ulga na start” dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Młodzi biznesmeni przez pierwsze pół roku działalności nie musieliby w ogóle płacić składek ZUS, później mieliby zniżkę w ich opłacaniu przez dwa lata (taka ulga obowiązuje obecnie).
Obniżone składki będą mogli jednak płacić tylko ci przedsiębiorcy, którzy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed otwarciem biznesu, na który chcą skorzystać z ulgi, nie prowadzili innego oraz nie będą współpracować z byłym pracodawcą, u którego w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywali czynności wchodzące w zakres planowanej działalności gospodarczej.
Adam Tula, Adwokat
Rykowski & Gniewkowski Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Sp.k.
tagi: prawo , przepisy , handel , przedsiębiorca ,
21 listopada 2024 roku w wieku 68 lat zmarł Krzysztof Pakuła...
W październiku 2024 r. całkowita wartość sprzedaży w...
W tym roku Polacy planują mniej kosztowne święta niż...
Obie strony czeka kilka lat przygotowań...
Sztuczna inteligencja jest coraz mocniej wykorzystywana przez...
Ankietowani wskazali pięć rzeczy, których obecnie...
Do zmian muszą się dostosować także małe przedsiębiorstwa...
Z początkiem stycznia 2025 roku Polska obejmie rotacyjną...