Cztery spośród sześciu wyszczególnionych w badaniu kategorii zanotowały nieznaczne wzrosty wartościowe sprzedaży w porównaniu z wynikami w lutym br.: piwo - 1,24%, napoje bezalkoholowe - 0,47%, słodycze - 0,23%, kawa i herbata - 0.06%. Sprzedaż papierosów oraz wódki i alkoholi mocnych spadła odpowiednio o: 0,09% i 0,63%.
W stosunku zaś do poprzedniego roku - w marcu br. sprzedaż produktów paczkowanych w tradycyjnych sklepach spożywczych była o 3% wyższa niż w analogicznym okresie w roku 2008, liczba transakcji wzrosła o 5%, a wartość sprzedaży o 8,6%.
Przyrost wartości sprzedaży jest w dużej mierze efektem podwyżek cen kilku kategorii produktowych kluczowych dla obrotów sklepów: papierosów, wódki, piwa.
Kategoriami produktowymi, dla których zaraportowano spadek wolumenu sprzedaży są między innymi papierosy, kawa cappuccino, tłuszcze, majonezy (spadek dla tej ostatniej kategorii można wytłumaczyć Wielkanocą, która w 2008 roku wypadała w marcu).
Pośród kategorii, dla których zaraportowano wzrosty można wymienić wódkę (pomimo podwyżki cen), kawę rozpuszczalną, jogurty oraz słone i słodkie przekąski.
Przedstawione dane oparte są o badanie prowadzone przez Centrum Monitorowania Rynku na reprezentatywnej próbie kilkuset sklepów handlu tradycyjnego, które zostały wyposażone w kasy fiskalne i terminale transmitujące on-line wszystkie transakcje na serwery CMR.
(MAJ)
tagi: paczkowane , produkty , sklepy ,
W tym roku Polacy planują mniej kosztowne święta niż...
W tym roku konsumenci, którzy chcą zrobić zakupy z okazji...
Inwestycja zasili produkcję kultowych marek, takich jak...
Obie strony czeka kilka lat przygotowań...
Sztuczna inteligencja jest coraz mocniej wykorzystywana przez...
Ankietowani wskazali pięć rzeczy, których obecnie...
Do zmian muszą się dostosować także małe przedsiębiorstwa...
Z początkiem stycznia 2025 roku Polska obejmie rotacyjną...