Bezglutenowe dylematyPowodów wyłączenia glutenu z jadłospisu może być wiele, jednak najczęściej jest to choroba trzewna, alergia pokarmowa, choroba Duhringa bądź nieceliakalna nadwrażliwość na gluten. Osoby, które wykluczyły gluten z diety stają przed problemem zastąpienia produktów pochodzących z dobrze znanych zbóż jak pszenica, żyto, jęczmień i owies. Jak podkreśla Katarzyna Zadka, ekspert programu edukacyjnego marki Winiary „Żyj smacznie i zdrowo”: ,,Istnieje wiele zamienników produktów zawierających gluten, a ich dostępność jest coraz większa. Wybieranie substytutów to także urozmaicenie na naszych talerzach. Mąki glutenowe możemy próbować zastąpić mąką kukurydzianą, gryczaną, ryżową, czy kasztanową – wszystkie są wolne od glutenu. W przypadku kasz wybierajmy gryczaną i jaglaną. Jak najbardziej odpowiedni będzie ryż, amarantus i komosa ryżowa.”
Przepis na …Z pewnością Wielkanoc nie może się obyć bez dwóch najbardziej tradycyjnych polskich dań, a mianowicie żurku lub białego barszczu oraz pysznej baby wielkanocnej! Jak zatem przygotować bezglutenowe wersje tych potraw? Z pomocą przychodzi kucharz programu edukacyjnego marki Winiary ,,Żyj smacznie i zdrowo” – Jerzy Pasikowski, który przygotował przepisy na pyszną, bezglutenową Wielkanoc. Szczegóły poniżej! Smacznego świętowania!
Więcej kulinarnych inspiracji na
www.zyjsmacznieizdrowo.pl.
BEZGLUTENOWA BABKA WIELKANOCNA
Ilość porcji: ok. 10
Kaloryczność: 1 porcja/ 223 kcal
Składniki:- 6 Jajek
- 60g masła
- 45g mleka kokosowego
- 2 średniej wielkości obrane marchewki
- 2 średnie banany
- 250g mąki kasztanowej
- 1 łyżeczka sody
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
- skórka otarta z 1 cytryny
- sok z ½ cytryny
- cukier puder do posypania
Sposób przygotowania:Marchewki ścieramy na tarce i miksujemy blenderem z obranymi bananami, aż się połączą w jednolitą masę. W misie mikserem ubijamy jajka ze szczyptą soli do momentu, aż się spienią i znacznie wzrośnie ich objętość. Następnie dodajemy do siebie ubite jajka z rozpuszczonym masłem, mlekiem kokosowym i puree marchewkowo-bananowym – tak, by wszystkie składniki się połączyły. Mąkę mieszamy z sodą i proszkiem do pieczenia, a następnie przesiewamy do miski z mokrymi składnikami. Wszystko dokładnie łączymy ze sobą przy pomocy łyżki lub szpatułki. Kolejno dodajemy skórkę i sok z cytryny. Ciasto wylewamy do silikonowej foremki na babkę. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180˚C na około 35-40 minut. Po wyjęciu z piekarnika wyciągamy babkę z formy i pozostawiamy do ostygnięcia, a następnie posypujemy cukrem pudrem.
WIELKANOCNY ŻUREK BEZ GLUTENU- Ilość porcji: ok. 6
- Kaloryczność: 1 porcja/ 200 kcal
Składniki:
ZAKWAS BEZGLUTENOWY:- 250ml wody
- 50g mąki kasztanowej
- 2 ząbki czosnku
- 5 ziaren ziela angielskiego
- 2 liście laurowe
ŻUREK:- 600ml wywaru z warzyw
- 600ml wody z kiszonych ogórków
- 250ml zakwasu kasztanowego
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżka tartego chrzanu
- 2 łyżeczki suszonego majeranku
- 1 puszka mleka kokosowego
- 500g ugotowanych ziemniaków, pokrojonych w kostkę
- 4 jajka
- sól
- pieprz
Sposób przygotowania:
Zakwas:
Do wyparzonego, ostudzonego słoika wsypujemy mąkę kasztanową i ciągle mieszając zalewamy ciepłą, przegotowaną wodą. Dodajemy obrane ząbki czosnku, ziele angielskie, liść laurowy. Krawędź słoika przykrywamy gazą i mocujemy gumką. Odstawiamy w ciepłe miejsce aż skwaśnieje. Wystarczą trzy dni.
Żurek:
Do zagotowanego wywaru warzywnego dodajemy wodę spod ogórków, chrzan i zakwas kasztanowy. Przyprawiamy pieprzem, czosnkiem roztartym w moździerzu z solą i suszonym majerankiem. Dodajemy mleko kokosowe i gotujemy przez 15 minut, następnie dodajemy ziemniaki i ugotowane na twardo jajka.
Przepisy autorstwa Jerzego Pasikowskiego, kucharza programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo” marki Winiary.
***********************************************
„Żyj smacznie i zdrowo” to program edukacyjny marki WINIARY, prowadzony w polskich gimnazjach. Misją programu „Żyj smacznie i zdrowo” jest przekazanie gimnazjalistom wiedzy z zakresu prawidłowego i zdrowego odżywiania oraz zachęcenie ich do wspólnego spożywania posiłków i podejmowania pierwszych samodzielnych prób gotowania. W ramach projektu promuje się wśród młodzieży postawę proekologiczną, a także ideę niemarnowania żywności. Do tej pory, w sześciu edycjach „Żyj smacznie i zdrowo” wzięło udział blisko 80% szkół gimnazjalnych z całej Polski.
Program marki WINIARY jest częścią strategii firmy Nestlé, w ramach której firma zobowiązuje się produkować wysokiej jakości produkty, będąc jednocześnie wiarygodnym partnerem w żywieniu i dbałości o zdrowie Konsumentów.
Patroni honorowi: Minister Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka, Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Ośrodek Rozwoju Edukacji.