Wśród pięciu producentów mających w sumie 50 proc. udziałów na rynku największe wzrosty w styczniu bieżącego roku odnotowała Toyota sprzedając o 30,8 proc. więcej samochodów niż miało to miejsce w tym samym okresie 2016 roku. Na drugim miejscu znalazł się Volkswagen (+ 30,7 proc.), a trzecie miejsce zdobył Ford, uzyskując wzrost na poziomie 18,5 proc. Na kolejnych pozycjach TOP5 znalazły się Opel (+15 proc.) oraz Skoda (+12,9 proc.)
Rynek kompaktowych SUV-ów rośnie w siłę
W ostatnich latach kompaktowe SUV-y i crossovery stawały się coraz bardziej popularnym wyborem nie tylko wśród nabywców indywidualnych, ale także wśród klientów instytucjonalnych. W Stanach Zjednoczonych modele z tych segmentów były w 2015 i 2016 roku częściej wybierane od sedanów i hatchbacków klasy średniej, a ich sprzedaż wzrosła o 4 proc. do poziomu 2,73 mln sztuk – komunikują specjaliści Automotive Fleet.
Brytyjski instytut badawczy Report Buyer Ltd. przewiduje, że światowa produkcja SUV-ów i crossoverów do 2020 roku znajdzie się na poziomie 30,2 mln sztuk, a średni roczny wzrost wyniesie 5,36 proc. W tym samym okresie globalny rynek sprzedaży ma wzrosnąć o 23,4 miliona sztuk.
Zgodnie z raportem przygotowanym przez KPMG dla PZMOT również na polskim rynku największe wzrosty odnotował segment małych SUV-ów i crossoverów. W 2015 roku sprzedaż wyniosła 78,2 tys. sztuk, w 2016 roku osiągnęła poziom 98,4 tys.
W ostatnim miesiącu zarejestrowano 20 samochodów elektrycznych lub z napędem hybrydowym Plug-in, czyli dwa razy mniej niż rok wcześniej, oraz 1458 szt. hybryd (+116 proc. r/r) – czytamy w dalszej części raportu PZPM.
W styczniu 2017 roku ponad 58 proc. wszystkich rejestracji nowych samochodów dokonali klienci instytucjonalni, a ich udział był wyższy niż w styczniu 2016 roku o 4,5 proc – mówi raport Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Co więcej, przedsiębiorcy w pierwszym miesiącu bieżącego roku kupili o 27,2 proc. samochodów więcej niż w miało to miejsce w analogicznym okresie.
Według raportu Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar w styczniu 2017 roku zarejestrowano w Polsce 37 491 nowych samochodów osobowych, o 18 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Wśród 50 najczęściej wybieranych w Polsce samochodów znalazły się cztery crossovery segmentu C.
Toyota CH-R
W styczniu 2017 roku Toyota CH-R była najczęściej wybieranym crossoverem segmentu C, a według danych przygotowanych przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar liczba rejestracji tego modelu wyniosła 653 sztuki.
Ceny Toyoty CH-R zaczynają się od 81,9 tys. zł. W tej cenie można otrzymać japońskiego crossovera napędzanego silnikiem benzynowym o pojemności 1,2 litra i mocy 116 KM. Za wersję Premium z układem hybrydowym trzeba zapłacić 106,9 tys. zł. W tym przypadku pod maską znalazł się silnik 1,8 litra sprzężony z agregatem elektrycznym. Całość generuje 122 KM, a napęd przekazywany jest na koła przednie za pomocą przekładni bezstopniowej E-CVT.
Na liście wyposażenia znalazły się systemy wspomagające bezpieczeństwo Toyota Safety Sense, w skład których wchodzą: układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia z systemem wykrywania pieszych, układ ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu z funkcją powrotu na zadany tor jazdy, automatyczne światła drogowe, aktywny tempomat oraz układ rozpoznawania znaków drogowych.
Dodatkowo samochód został wyposażony w automatyczną klimatyzację dwustrefową, dzienne światła typu LED oraz projektorowe światła główne, czujnik zmierzchu, elektrycznie regulowane szyby przednie i tylne, wielofunkcyjną kierownicę oraz system multimedialny Toyota Touch 2 z 8-calowym ekranem dotykowym oraz sześcioma głośnikami i Bluetooth.
Dacia Duster
tagi: crossover , auto , rynek , sprzedaż ,
Koral S.A., potentat polskiego przetwórstwa rybnego i lider w...
Eksperci są pozytywnie zaskoczeni, spodziewali się na koniec...
Grupa Żabka rozpoczęła ekspansję na rynek rumuński pod...
Prognozy ekspertów na 2025 r....
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowe rozporządzenie Rady...
87% czterdziestolatków ma w swojej historii zawodowej przerwę...
Kobiety stanowią mniejszość w zarządach firm, rzadziej też...
Znani eksperci nie mają żadnych złudzeń. 2024 rok pod...