Nowości

Ryż we włoskim stylu

Środa, 04 marca 2015
Dania kuchni włoskiej to nie tylko bogactwo makaronów i nieskończenie wiele rodzajów pizzy, ale również potrawy przygotowywane na bazie ryżu. Istotne jest jednak wykorzystanie odpowiedniego rodzaj tego dodatku – i nie chodzi tu wyłącznie o wybór pomiędzy ryżem białym a brązowym, kwestia ta jest o wiele bardziej złożona.
Kuchnia spod znaku ryżu

Szerokie zastosowanie w kuchni włoskiej ma specjalny gatunek ryżu arborio, dostępny w ofercie firmy Podravka. Swoją nazwę zawdzięcza on miejscowości Arborio położonej w regionie Piemontu. Charakteryzuje się dużymi, lekko zaokrąglonymi ziarnami, białym kolorem i dużą zawartością skrobi, dzięki której doskonale chłonie wodę i nie rozgotowuje się. Kleista konsystencja sprawia, że dzięki niemu zaserwujemy risotto w prawdziwie włoskim stylu, które króluje na północy kraju. Nie jest to jednak jedyna z możliwości – sprawdzi się on bowiem również jako składnik paelli, zup, gołąbków i deserów. Jeśli chodzi o słodkości, które powstają na bazie tego ryżu, doskonale smakują pudding oraz ryż na mleku zapiekany z jabłkami, którego smak możemy urozmaicić dowolnymi dodatkami, w zależności od osobistych preferencji.

Oprócz walorów smakowych ryż jest ceniony także ze względu na wartości odżywcze i stanowi składnik wielu diet. Występuje on między innymi jako główny element diety bezglutenowej. Polecany jest też osobom dbającym o sylwetkę – jest lekkostrawny i należy do najłatwiej przyswajalnych zbóż.

Sekret udanego risotto

Wybór odpowiedniego rodzaju ryżu – to połowa sukcesu. Gotowanie risotto jest bowiem prawdziwą sztuką, dlatego warto wcześniej zapoznać się z różnymi wskazówkami dotyczącymi jego przygotowania. Włoskie risotto powinno być zwarte, o kremowej konsystencji. Ważne, by przed gotowaniem nie płukać ryżu, ponieważ pozbawimy go wtedy skrobi niezbędnej do uzyskania efektu kleistości. Pamiętajmy również, by dodawany bulion był zawsze gorący. Należy go dolewać stopniowo, dopiero gdy poprzednia porcja zostanie wchłonięta przez ryż. Wszystkie składniki, które planujemy dodać do naszej wersji risotto muszą być przygotowane z odpowiednim wyprzedzeniem – w trakcie robienia potrawy nie będzie już czasu na obieranie czy podsmażanie dodatkowych produktów. Musimy także pamiętać o odpowiedniej kolejności wykonywanych czynności. W większości przypadków przygotowanie risotto rozpoczyna się od posiekania cebuli ewentualnie z dodatkiem czosnku, którą następnie podsmaża się na patelni. Następnym krokiem jest wsypanie odpowiedniej ilości ryżu i podsmażanie całości. Kolejny punkt to stopniowe dolewanie przygotowanego wcześniej bulionu. Ważne, żeby w tym czasie cały czas mieszać składniki i gotować je na małym ogniu. Jako ostatnie dodajemy natomiast główne dodatki, dosłownie na kilka minut przed końcem przygotowywania dania.
 
Papryka faszerowana risotto – składniki na 4 porcje:

  • 4 świeże papryki
  • oliwa z oliwek
  • 1 duża cebula
  • 300 g ryżu arborio
  • tymianek
  • 150 g sera mozzarella
  • 150 ml białego wina
  • 700 ml bulionu z kurczaka
  • 50 g startego żółtego sera
  • 50 g pikantnej kiełbasy
  • Sól do smaku

Sposób przygotowania:

Odetnij górną część papryki, usuń pestki i całą zawartość ze środka, a następnie grilluj lub zapiekaj papryki przez 5 minut, aż do miękkości. Podsmaż cebulę, dodaj ryż, sól oraz dolewaj stopniowo wino, a następnie bulion. Do całości dodaj starty żółty ser, kawałki kiełbasy i przyprawy. Następnie nafaszeruj papryki risotto. Na wierzch połóż plastry mozzarelli i przykryj górną częścią papryki. Całość grilluj lub zapiecz w piekarniku. Podawaj gorące.

Smacznego!

tagi: ryż , podravka , arborino ,