Stanowisko w tej sprawie przedstawione niedawno na forum Rady UE ds. rolnictwa i rybołówstwa przez polski resort rolnictwa, w którym zaproponowano coroczne zwiększanie krajowych kwot mlecznych przyznanych poszczególnym państwom członkowskim UE maksymalnie o 5% rocznie było konsultowane z polskimi organizacjami mleczarskimi i spotkało się z ich poparciem (w tym również było omawiane przez Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jana Krzysztofa Ardanowskiego podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków Związku Prywatnych Przetwórców Mleka (ZPPM), które odbyło się w Poznaniu podczas tegorocznej edycji targów Polagra Food).
W ramach toczącej się na forum EDA dyskusji w sprawie przyszłości WPR oraz sposobów odchodzenia od systemu kwotowania produkcji mleka, podczas posiedzenia Komitetu Specjalnego EDA w dniu 25 września br. w Brukseli, większość delegacji organizacji mleczarskich krajów członkowskich UE (w tym Polski) opowiedziała się za stopniowym zwiększaniem krajowych kwot mlecznych. W opinii reprezentantów niemieckiego i francuskiego przemysłu mleczarskiego krajowe kwoty mleczne powinny być zwiększane nawet o 10% rocznie. Organizacje branżowe z krajów, takich jak Dania, Czechy czy Belgia postulują zwiększanie kwot krajowych o 2 – 3 %. Z obawy przed spadkiem cen mleka w skupie, zdecydowanymi przeciwnikami wprowadzania zmian do systemu kwot mlecznych są stowarzyszenia mleczarskie z Austrii oraz Finlandii – krajów, w których naturalne warunki do produkcji mleka są niekorzystne.
Oficjalne stanowisko EDA dotyczące przyszłości WPR oraz systemu kwot mlecznych wymaga dalszych dyskusji i być może zostanie zaprezentowane podczas Walnego Zgromadzenia Członków EDA, które odbędzie się pod koniec października br. w Pradze.
Elżbieta Nitecka
Dyrektor Biura Zarządu
tagi: Zppm ,
W kwietniu ceny w sklepach wzrosły rdr. średnio o 5,6%, czyli...
Grupa Eurocash w pierwszym kwartale 2025 r. wypracowała 6,9...
W I kw. 2025 r. stwierdzono 9,3 tys. przestępstw kradzieży w...
Mennica Skarbowa odnotowała około 50-procentowy wzrost...
Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać...
Obecnie 49,1% Polaków dobrze ocenia swoją sytuację...
Platforma strategicznego dialogu w Warszawie i Waszyngtonie...
Kobiety wciąż są w mniejszości we władzach spółek...